Во надеж дека ќе ги спречат или барем дека ќе ги намалат протестите откако војската ја презема власта во државата, властите наредија Мјанмар да се исклучи од Интернет. Покриеноста на државата сега е едвај 16 отсто од она што е во нормални услови, пренесе Guardian. Претходно беа исклучени и друштвените мрежи, Facebook, Twitter и Instagram. […]

Прочитај повеќе

Google во соработка со One Medical и претставниците на јавното здравство ќе претвори дел од своите канцеларии во центри за вакцинација. Компанијата ќе донира и 150 милиони долари за промоција на едукација за вакцините и дистрибуција. Дел од канцелариите во Сан Франциско, Лос Анџелес, Њујорк, ќе бидат претворени во клиники за вакцинирање. Покрај зградите, за […]

Прочитај повеќе

Google потпиша договор со група на француски издавачи за плаќање на авторски права за онлајн содржина. Со ова e креиранa законска рамка со која Google и креаторите на содржина ќе може да преговараат за индивидуални договори. Ова е прв ваков договор и ќе „ја отвори вратата“ за нови договори со други издавачи во иднина. Издавачите […]

Прочитај повеќе

Последниот ден од својот мандат Доналд Трамп го помилува инженерот осуден за кражба на компаниски тајни од Google, Ентони Левандовски. Г. Левандовски е основач на стартапот за автономни камиони Otto; компанија која потоа стана дел од Uber. Левандовски беше инженер во Google, но кога ја напушти компанијата заедно со него ја зема и технологијата за […]

Прочитај повеќе

Популарна платформа за испраќање на криптирани пораки, која овозможува едноставна и безбедна комуникација – Telegram, надмина 500 милиони активни корисници. Последните неколку денови на Telegram се приклучија нови 25 милиони корисници од целиот свет. Од вчера Telegram е најчесто преземана апликација во САД. Популарноста на апликацијата нагло порасна во САД откако поддржувачите на претседателот Доналд […]

Прочитај повеќе

Настаните и влезот на поддржувачите на Доналд Трамп во Конгресот минатата недела, предизвикаа голем дел од друштвените мрежи да го преиспитаат својот став кон модерирањето и задржувањето на претседателот Доналд Трамп на своите платформи. Најголемите друштвени мрежи конечно го отстранија г. Трамп, иако се чини дека ова требаше да биде направено многу порано. Обвинувањата за […]

Прочитај повеќе

Џулијан Асанж, основачот на Wikileaks не може да биде екстрадиран во САД. Ова е одлука на Судот во Лондон. Судијката Ванеса Баретсер поради нарушеното здравје на г. Асанж одлучи дека не може да биде испорачан во САД. Сега САД имаат 14 дена за жалба, и очекувањата се дека ќе вложат жалба во овој период, пренесе […]

Прочитај повеќе

Вредноста на Bitcoin во моментов е околу 33 500 долари, но денот започна со вредност од над 34 000 долари. Ова е прв пат крипто-валутата да ја надмине оваа граница. Само неколку часа претходното беше пробиена и бариерата од 30 000 долари. Пред ова растот на Bitcoin во 2020 надмина над 300 отсто. Само пред […]

Прочитај повеќе

Најголемата финтек компанија во светот Ant Group Co, основана од Џек Ма, ќе мора да го реконструира својот бизнис. Промените во работата на компанијата ги налагаат властите во Кина кои сметаат дека компанијата е преголема. Ant Group мора да го запре влијанието кое технологијата го има врз финансиските сервиси за да ја ограничи опасноста од […]

Прочитај повеќе

Традиционално секоја година од 1952, Кралицата Елизабета II има божиќно обраќање. Оваа година ова обраќање ќе изгледа малку поинаку, или ова ќе може да се каже за обраќањето кое ќе го има на Channel 4 News каналот. Телевизијата ќе емитува „алтернативно“ обраќање на кралицата во која deepfake верзија ќе ги поздрави Британците. Идејата е да […]

Прочитај повеќе

Кинеските власти отвораат истрага за работата на Alibaba да проверат дали компанијата ја злоупотребува својата положба на пазарот. Истрагата треба да покаже дали се точни тврдењата дека Alibaba ги принудува трговците да продаваат исклучиво на оваа платформа. Со ова на трговците им е оневозможено да продаваат на JD или на Pinduoduo. Праксата во Кина е […]

Прочитај повеќе

Ако сакаме да ги спречиме климатските промени веднаш мора да започнеме со преземање сериозни мерки. До 2030 година загадувањето од јаглеродни емисии треба да се намали за 50%. За ова да се оствари, секоја година загадувањето треба да се намали за 10%, а досега ниту една година нема забележано намалување на јаглеродните емисии. Загадувањето доаѓа […]

Прочитај повеќе