Сервисот за онлајн плаќање PayPal ја разгледува можноста за купување на друштвената мрежа Pinterest. Неколку неименувани извори споделија податоци дека компаниите се во напредна фаза на преговори. Вредноста на Pinterest е проценета на 45 милијарди долари. Ако навистина и се реализира зделката ќе биде најскапо купување во технолошкиот сектор годинава и највисока сума исплатена за […]

Прочитај повеќе

Централната банка на Кина ги забрани сите трансакции со криптовалути и копањето на криптовалути. Забраната важи за сите криптовалути, и е најригорозна мерка донесена од кинеските законодавци досега. „Зделките поврзани со криптовалути се илегални финансиски активности, кои сериозно ја нарушуваат финансиската безбедност на луѓето“, вели Централната банка на Кина. Забраната ја донесоа десетте најголемите кинески […]

Прочитај повеќе

Пред 30 години студентот Линус Торвалдс на светот му го претстави своето хоби, мал и бесплатен оперативен систем. Објавата на 25 август 1991 година беше поставена во информативната група comp.os.minix. „Здраво на сите кои го користите minix – Работам на (бесплатен) оперативен систем (само како хоби, нема да биде голем и професионален како gnu) за […]

Прочитај повеќе

Бесконтактното плаќање и картичките со чип се иднина на безбедното  плаќање. Гигантот Mastercard објави дека од 2024 ќе започне да ги повлекува картичките со магнетна лента. Ако сè се одвива според планот до 2033 платежните картички со магнетна лента ќе бидат заменети и повлечени. Промените најпрво ќе започнат на пазарите кои се подготвени, а на […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте запрашале како би можеле да изгледаат ликовите од анимираните серии во живо. Сега благодарение на вештачката интелигенција може да видиме како би изгледале некои од нив. Вообичаено кога зборуваме за видеа креирани со помош на вештачка интелигенција најпрво помислуваме на DeepFakes видеата. Овојпат станува збора за малку поинаква манипулација не на видеа, […]

Прочитај повеќе

NASA успеа да ја поправи грешката која ја спречуваше работата на Hubble и телескопот продолжи да работи како порано. По паузата подолга од еден месец конечно телескопот продолжува со следењето на вселенските тела, а веќе стигна и првите слики. Поради грешка во „payload“-компјутерот на Hubble, телескопот од 13 јуни не собираше податоци. Инженерите тестираа различни […]

Прочитај повеќе

Претставници на 130 држави помеѓу кои е и Македонија се согласија да го променат светскиот даночен систем за да обезбедат компаниите да плаќаат фер данок без разлика каде работат. Измените глобално би можеле да генерираат дополнителни 150 милијарди долари. Промена во даночењето ќе ги спречи најголемите компании да ја префрлаат својата заработка во даночни раеви […]

Прочитај повеќе

Кога на крајот на минатата година Hyundai објави дека го купува Boston Dynamics помисливме дека објавите за роботите ќе бидат поздодевни. По се изгледа се излажавме, а последното видео е одличен пример за тоа. Boston Dynamic и NASA ги тестираа и претставија можностите на роботот Spot и вештачката интелигенција NeBula. Вештачката интелигенција овозможува испитување и […]

Прочитај повеќе

Производството на поевтини електрични автомобили е една од работите кои Елон Маск ги ветува одамна. За жал возилата и натаму не се поевтини, а иако е на самиот врв кога се проценува вредностa на производителите на возила, Tesla произведува значително помалку автомобили од конкуренцијата. Giga Press е огромна автоматизирана преса за лиење која треба да […]

Прочитај повеќе

Nintendo ќе ја затвори фабриката „Uji Ogura“ и ќе ја претвори во јавна галерија. Во галеријата ќе бидат изложени достигнувањата на оваа компанија која е омилена на многу гејмери. Погонот кој ќе биде пренаменет е изграден во 1969 година. Tука биле произведувани карти за играње и „Hanafuda“ карти. Посетителите во галеријата не само што ќе […]

Прочитај повеќе

Русија го казни Google со 6 милиони рубљи (82 000 долари) откако компанијата не избриша содржина која е забранета во Русија. Одлуката на судот доаѓа откако Google не ги исполни барањата на Руската агенција за управување со интернет – Роскомназдор. Агенцијата на почетокот на неделата му даде на Google 24 часа да избрише над 26 […]

Прочитај повеќе

Project Starline е проект на Google кој наликува на сервис за видео разговор во виртуелната реалност, само што нема очила за виртуелна реалност. Технологијата која го овозможува ова е дисплеј базиран на светлина кој креира волумен и длабочина. Станува збор за следна генерација на видео разговори во „говорница“ кои ќе овозможат креирање на 3Д-модели на […]

Прочитај повеќе