Екраните на телефоните и таблетите знаат да бидат исклучително светли. Таквото нешто може значително да ги оштети вашите очи. Нормално, за да ја намалите светлината потребно е да повлечете со прстот од горната страна на екранот и да го поместите Brightness лизгачот кон лево. Голем број телефони сега дозволуваат и автоматско намалување на светлината на […]

Прочитај повеќе

Во време кога погодноста е луксуз, дигиталните книги штедат на пари, време, и нерви. Неодамна, пишувавме за Македоника, сајт и апликација која ви дозволува бесплатно да читате бројни македонски книги. Книготека одлично се надоврзува на Македоника и оди еден чекор понапред – покрај бројни бесплатни изданија нуди и комерцијални за, обично, двојно пониска цена од […]

Прочитај повеќе

За сите оние кои имаат слободно време и не сакаат ништо повеќе отколку да го пополнат со добра македонска книга, ви препорачуваме да го проверите веб сајтот и апликацијата Македоника. По кратката регистрација, добивате пристап до огромна библиотека од е-книги. Книгите се на македонски јазик и топло се препорачуваат и на учениците и на возрасните […]

Прочитај повеќе

DesktopOK e исклучително мала, но корисна алатка за апсолутна контрола врз местоположбата на вашите икони. Со оваа алатка можете да сочувувате и враќате најразлична поставеност на иконите од вашата десктоп површина. На располагање имате најразлични распореди за вашите икони. Овие распореди можат да стапат на сила во зависност од тоа кој корисник се логира, или […]

Прочитај повеќе

Во октомври, ги разгледавме најголемите предизвици за почетокот на училишната година. Независно од тоа кои се вашите мисли за онлајн наставата, моделот е тука да остане. Но, тоа не значи дека наставата не може да се префрли на вашата омилена конзола за забава. Microsoft Teams е флексибилна платформа и ви дозволува пристап до алатките директно […]

Прочитај повеќе

AuthPass e солидна алатка за управување со лозинки која не само што е целосно бесплатна туку е и целосно компатибилна со KeePass. Дизајнот остава впечаток како да е директно инспириран од препознатливите Google дизајни и брзо сте оставени со мислење дека се работи за чиста и брза работна околина со усовршени можности за едноставна навигација. […]

Прочитај повеќе

Приватноста знае да биде загрозена од сомнителни апликации кои би можеле да се вдомат во вашиот телефон и луѓето кои стојат зад нив лесно би можеле да ја „позајмат“ вашата камера и микрофон и да ѕирнат во вашата приватност. Во случај да имате Android телефон, проверете ја апликацијата Privacy Scanner. Оваа апликација прави брзо скенирање […]

Прочитај повеќе

Како што сигурно знаете, оперативниот систем крие одредени фајлови кои се критични за стабилна работата. На тој начин, помалку искусните корисници не се ставаат во искушение (не)сакајќи да избришат нешто што не треба. Но, доколку од некоја причина сакате да имате пристап до скриени фајлови, Hidden File Finder детектира секакви фајлови и фолдери кои се […]

Прочитај повеќе

Во случај да работите од дома или да имате потреба од пофлексибилна комуникација со најблиските, Zenchat e релативно нова алатка која би можела да ви излезе во пресрет. Со неа, можете да започнете и одржувате индивидуални или групни чет сесии во форма на текст или претходно снимени аудио пораки. Од самото место каде се одвива […]

Прочитај повеќе

Нека не ве збунува името кое асоцира на сега-прастариот оперативен систем на Microsoft. ExplorerXP е всушност алатка за најновиот оперативен систем, Windows 10. Преку едноставен ретро-инспириран интерфејс ExplorerXP ви дозволува да управувате со најразлични фајлови на вашиот хард диск. Од една појдовна точка имате увид во големините на вашите фолдери кои дополнително можете да ги […]

Прочитај повеќе

PrivaZer е бесплатна алатка која се одликува со стотици можности за различно скенирање и чистење колачиња, регистар, работна меморија, но и најразлични програми. PrivaZer е особено ценет и поради можноста за бришење претходни верзии на Windows оперативниот систем, како и стари надополнувања. Ова се работи кои заземаат многу простор на хард дискот, а се нема […]

Прочитај повеќе

За тоа колку е важна правилна заштита од штетни инфекции во форма на adware или malware имаме пишувано во бројни прилики. За да спиете помирно во овој поглед, би можеле да ја проверите алатката Ultra Adware Killer. Најновата, деветта верзија на алатката врши солидна работа во детекција и уништување ем adware ем malware од најразличен […]

Прочитај повеќе