{mosimage}Microsoft неодамна го објави сајтот Baking Security In преку кој со видео и стрипче ја објаснува борбата на програмерите со „ранливоста“ на програмите, со вирусите кои беа искористувани од хакерите. Сајтот пред се е едукативен, еден чуден обид на Microsoft преку воведување на Кевин, програмер кој е трениран од три агенти на SDL (Security Development […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иако 250.000 долари се само четвртина од милионот кој беше цел на Twestival, сепак оваа сума значи чиста вода за 17.000 луѓе во Индија, Уганда и Етиопија за наредните 20 години. „Се разбира twestival е сеуште краток до стигнување на нашата цел да собереме 1 милион долари, но кампањата не завршува тука“ напиша Аманда Роуз […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Креативноста и уникатноста на Apple iPhone им овозможи на илјадници програмери да си играат со идеи и да прават апликации за популарниот телефон, од сериозни апликации до интересни видео игри. Бев пријатно изненаден кога читав дека 9 годишниот Лим Динг Вен од Сингапур има апликација т.е видео игра за цртање за iPhone која е симната […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Претходно напишав дека ќе ве известиме за сите важни промени во судењето на Тhe Pirate Bay кое е предвидено да трае 2 недели, но не верував дека само по еден ден ќе се случи вакво нешто. Скоро сите обвиненија за „помагање при непочитување на авторските права“ беа отфрлени откако главниот обвинител Хакан Росвел не успеа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона, најави неколку новини. Најпрвин го најави својот најнов оперативен систем за мобилни телефони – Windows Mobile 6.5, друга новина е отворањето на онлајн продавница за мобилни апликации наречена Windows Marketplace for Mobile како и услугата за бекап на телефоните наречена ‘My Phone’.

Прочитај повеќе

{mosimage}Основачите на The Pirate Bay, Готфрид Свартхолм Варг (Anakata), Питер Сунде Колмисопи (Brokеp) и Фредрик Ниј (ТiAMO) како и Карл Лундстом, шведски бизнисмен обвинет дека инвестирал во сајтот се изјаснија пред шведскиот суд во Стокхолм како „невини“ во најголемиот случај против пиратeтеријата кој го започнаа тужителите Warner Bros, MGM, EMI, Colombia Pictures, 20th Century Fox, […]

Прочитај повеќе

Linux кернелот е делот кој се нарекува срцето на GNU/Linux оперативниот систем. Тоa беше онаа последна состојка за реализирање на сонот на Ричард Сталман (Richard Stallman), односно за создавање на оперативен систем кој ќе биде слободен софтвер. Кернелот во денешно време се одржува од многу програмери кои целат да го подобрат во секој аспект и да го направат по-компатибилен со секој вид на хардвер.

Прочитај повеќе

Денеска ќе видиме како да ја инсталираме најновата верзија на Убунту (8.04 – Hardy Heron), која ја препорачувам на сите почетници на Линукс како нивна прва дистрибуција. Туторијалот е објаснет во детали, со цел да може секој да го инсталира без разлика дали е експерт или почетник во областа на ГНУ/Линукс.

Прочитај повеќе

Следнава статија ќе ви прикаже како да инсталирате Fedora Linux Core 8 на вашиот компјутер. Во овој случај, јас ја инсталирам на виртуелна машина бидејќи веќе ја имам инсталирано на компјутерот. Постапката е целосно иста како и при инсталација на компјутер. Потребни работи: Едно DVD/CD со Fedora Core 8 и малку време.

Прочитај повеќе