{mosimage} На први април, за првпат беше претставена новата алатка на Snort, наречена Snort Security Platform (SnortSP). Иако беше објавена во својата бета верзија, SnortSP е базирана на новата Snort 3.0 архитектура. Таа се состои од две примарни компоненти и тоа: – Софтверска платформа (Snort Security Platform 3.0 – Модули за анализа на сообраќај кои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}На 31 Октомври, 2009 година Microsoft ќе ја откаже целосно својата енциклопедија Encarta, од причина што сервисот неможе да се натпреварува со Wikipedia, онлајн енциклопедија создавана од самите посетители. Според пазарниот удел во јануари, определен според пребарувањето на зборот "онлајн енцикопедија" на интернет корисниците од САД, Wikipedia владее со 97%, додека Encarta има само 1.27 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft денеска го објави новиот прелистувач Internet Explorer 8, кој е достапен за симнување од нивниот сајт, но доколку имате оригинална лиценцирана верзија на Windows. IE 8 ќе биде достапен за симнување од 9 часот според американското пацифичко време, што кај нас се преведува како 15 часот. По скоро една година бета тестирање, новиот прелистувач […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Во тест верзиите од својот оперативен систем Windows 7, според бета тестерите кои ги пробале последните надоградби, Microsoft има додадено опција за исклучување на интернет прелистувачот Internet Explorer 8. Имено, надоградбата 7048 за Windows 7 содржи опција Internet Explorer како една од компонентите на Windows, да може да биде исклучен преку пакетот “Windows Features”. Контролниот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Неколку британски мобилни оператори упатиле барање до Nokia да престане со плановите да ја вклучи пре-инсталираната мобилна верзија на Skype во дел од своите мобилни телефони, особено моделот N97. Стравот на операторите е дека со опцијата за бесплатно повикување преку Skype и можноста за приклучување на интернет било каде, ќе им се намалат профитите. Доколку […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Apple вчера објави јавна бета верзија од следната генерација на својот интернет прелистувач Safari 4, за Windows и Mac. Apple во новиот Safari, го вгради JavaScript енџинот, кој е наречен “Нитро”. Според Apple, со овој енџин, новата верзија на Safari е повеќе од 4 пати побрза од Safari 3, до 30 пати побрза од Internet […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft неодамна го објави сајтот Baking Security In преку кој со видео и стрипче ја објаснува борбата на програмерите со „ранливоста“ на програмите, со вирусите кои беа искористувани од хакерите. Сајтот пред се е едукативен, еден чуден обид на Microsoft преку воведување на Кевин, програмер кој е трениран од три агенти на SDL (Security Development […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иако 250.000 долари се само четвртина од милионот кој беше цел на Twestival, сепак оваа сума значи чиста вода за 17.000 луѓе во Индија, Уганда и Етиопија за наредните 20 години. „Се разбира twestival е сеуште краток до стигнување на нашата цел да собереме 1 милион долари, но кампањата не завршува тука“ напиша Аманда Роуз […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Креативноста и уникатноста на Apple iPhone им овозможи на илјадници програмери да си играат со идеи и да прават апликации за популарниот телефон, од сериозни апликации до интересни видео игри. Бев пријатно изненаден кога читав дека 9 годишниот Лим Динг Вен од Сингапур има апликација т.е видео игра за цртање за iPhone која е симната […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Претходно напишав дека ќе ве известиме за сите важни промени во судењето на Тhe Pirate Bay кое е предвидено да трае 2 недели, но не верував дека само по еден ден ќе се случи вакво нешто. Скоро сите обвиненија за „помагање при непочитување на авторските права“ беа отфрлени откако главниот обвинител Хакан Росвел не успеа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона, најави неколку новини. Најпрвин го најави својот најнов оперативен систем за мобилни телефони – Windows Mobile 6.5, друга новина е отворањето на онлајн продавница за мобилни апликации наречена Windows Marketplace for Mobile како и услугата за бекап на телефоните наречена ‘My Phone’.

Прочитај повеќе

{mosimage}Основачите на The Pirate Bay, Готфрид Свартхолм Варг (Anakata), Питер Сунде Колмисопи (Brokеp) и Фредрик Ниј (ТiAMO) како и Карл Лундстом, шведски бизнисмен обвинет дека инвестирал во сајтот се изјаснија пред шведскиот суд во Стокхолм како „невини“ во најголемиот случај против пиратeтеријата кој го започнаа тужителите Warner Bros, MGM, EMI, Colombia Pictures, 20th Century Fox, […]

Прочитај повеќе