{mosimage} Дали новиот Opera ќе зграпчи поголем дел од пазарот на прелистувачи? Одговорот е во брзината. Покрај неколку подобрувања на досегашните опции, новиот Opera 10 се гордее со опцијата за забрзување при слаба интернет конекција.

Прочитај повеќе

{mosimage} Европската унија му нареди на Microsoft да овозможи опција на прелистувач при инсталацијата на новиот Windows 7, главно поради монополот на Internet Explorer кој доаѓа вграден во оперативниот систем. IE држи над 70% од пазарот на прелистувачи.

Прочитај повеќе

{mosimage} Дали видео игрите помагаат против стресот и депресијата? Според истражувачите од Универзитетот на источна Каролина од Гринвил, САД, видео игрите ни го одвлекуваат вниманието од нашите проблеми. Тоа значи дека кога играме видео игри, па и обични игри како крстозбор, шах или судоку, нам ни се менува моменталната ментална состојба, што е позитивно за […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Популарниот прелистувач Firefox на фондацијата Mozilla, откако стана достапен за јавноста во 2004 година, до денес е преземен повеќе од 1 милијарда пати. Firefox сега има 30.5 проценти удел на пазарот на веб прелистувачи, а се наоѓа зад Internet Explorer, кој сеуште е прв на листата со убедливи 60.12 проценти.

Прочитај повеќе

{mosimage} Текстот е надополнет со новите слики за идниот дизајн на Firefox 4.0 кој можете да ги најдете подолу после првичниот текст. Mozilla откри неколку детали од Firefox 3.7 наменет за Windows оперативниот систем, со цел корисниците да добијат претстава како ќе изгледа новата верзија од популарниот интернет прелистувач. Компанијата објави неколку слики од верзијата […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Koга Microsoft го објави оперативниот систем Windows Vista, се соочи со катастрофални реакции од јавноста. Најпрвин се појави нестабилноста, лошите новинарски статии за лоши драјвери, некомпатибилноста, за потоа да се појави револт кај корисниците кои во неколку наврати бараа Microsoft во недоглед да го продолжува животниот век на Windows XP, со намера да се […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Како дел од постојаниот процес на стабилизирање и осигурување на Firefox, Моzilla го објавува Firefox 3.5.1 за GNU/Linux, Windows и Mac корисниците. Оваа верзија, меѓу другите 70-тина јазици, сега е достапна и на македонски јазик, откако се отстранија проблемите кои се појавија со македонската верзија на 3.5, пишува македонскиот Mozilla блог.

Прочитај повеќе

{mosimage} Мicrosoft го објави новиот Office 2010, но покрај стандардниот пакет со Word, Excel, Access, PowerPoint…Microsoft ќе објави и бесплатен веб базирани Office 10 апликации. „Облак“ апликациите влегоа во затворена бета и ќе бидат објавени најверојатно на почетокот на наредната година кога ќе биде пуштен во продажба и стандардниот Office 10 пакет.

Прочитај повеќе

{mosimage}Кога Google го најави својот проект – бесплатен веб ориентиран оперативен систем Chrome – сите очи се свртија кон Microsoft. Дали Google ќе го тргне Windows од тронот, колку проценти ќе може да откине од 90 отсто од глобалните корисници кои го користат оперативниот систем на Microsoft? Битката меѓу гигантите трае веќе подолго време и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}8 милиони корисници секој ден стануваат фанови на Facebook за да се поврзат со нивните омилени јавни личности или организации и да добиваат вести директно од нив, велат програмерите на Facebook кои вчера ја промовираа Fan Box со која се овозможува на брендовите да ја имплементираат оваа апликација на својот сајт.

Прочитај повеќе

{mosimage} Интернет гигантот ќе објави оперативен софтвер наречен Chrome, исто како прелистувачот, кој ќе биде слободен софтвер и ќе биде сконцентриран на интернетот. „Оперативните системи се дизајнирани во ера кога немаше интернет. Затоа, денес, го најавуваме новиот проект што е природен додаток на Google Chrome – тоа е Google Chrome оперативниот систем“ од официјалниот блог […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По 5 години Google го тргна тагот „beta” oд Gmail, Google Docs, Calendar и Talk. „Често не прашуваа зошто толку многу апликации на Google се во бета. Пример, Gmail беше во бета повеќе од 5 години. Знаеме дека оваа ситуација беше мистерија за многу луѓе, посебно тие што ја знаат традиционалната дефиниција на „бета“ софтвер […]

Прочитај повеќе