{mosimage} Firefox, прелистувачот на Mozilla, денеска слави 5 години. Првата 1.0 верзија се објави на 9-ти ноеври 2004 година, а беше екперимент за самостоен прелистувач кој ќе биде алтернатива на прелистувачот од Mozilla Suite пакетот кој содржеше и клиент за имејл, IM клиент… Денес, Firefox е втор најпопуларен прелистувач во светот со 20 до 25 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Mобилниот оператор Vip ја претстави новата услуга наречена Vip Communicator. Овој VoIP (Voice-Over-IP) софтверски клиент за комуникации овозможува бесплатни аудио и видео повици на глобално ниво, мултифункционален адресар, испраќање СМС и инстант пораки…

Прочитај повеќе

(ова е гостински рецензија на Mартин Рајовски. Рецензијата е направена на тест верзијата на Windows 7 (build 700), така да може да има минимални разлики со оригиналната верзија на Windows 7)

Прочитај повеќе

{mosimage} Mozilla Labs го престави Raindrop, платформа за поефикасно организирање на имејл пораките, како и пораките од Facebook, Тwitter, YouTube, месинџерите… Проектот се уште е во рана почетна фаза, а главниот фокус на проектот е да се истакнат важните пораки од непотребните, велат дизајнерите.

Прочитај повеќе

{mosimage} Дали знаете што е разликата меѓу веб прелистувач и веб пребарувач? „Се обидувам со месеци да и објаснам на мајка ми што е веб прелистувач, но без среќа“, вели Џејсон Тоф, маркетинг менаџер на Google кој направи кратко истражување за колку луѓето користат прелистувач и што знаат за него.

Прочитај повеќе

Овој викенд во Прага се оддржа втор по ред Mozilla Camp во Европа. Јас ја имав таа можност да присуствувам на настанот кој е посветен на работата и промоцијата на Firefox 3.5. Имаше околку 180 учесници, а целта на кампот е да се запознаат сите локализатори, девелопери, промотери и други помагачи на Mozilla проектот во Европа, како и да се запознаeме со новостите кај Firefox, Fennec, Firebux, Jetpack, новите промоции…

Прочитај повеќе

{mosimage} Google е заедно со Оpera и Mozilla во борбата против доминацијата на Internet Explorer. Гигантот поднесе поплака до Европската Унија да побара од Microsoft да вклучат екран за избор на прелистувач при инсталација на Windows оперативниот систем, вели извор на Bloomberg, кој останува анонимен бидејќи овие поплаки не се јавни.

Прочитај повеќе

{mosimage} Над 2 милијарди апликации се симнати од продавницата за апликации, објави Apple додавајќи дека сега во продавницата има над 85.000 апликации достапни за 50 милиони корисници на iPod touch и iPhone од 77 земји. Ова значи дека секој ден се симнуваат 6.6 милиони апликации .

Прочитај повеќе

(линк до продолжението на интервјуто на TechCrunch со Стив Балмер, директорот на Microsoft, можете да го најдете под првобитниот текст) {mosimage} Во следниве 10 години ќе видиме многу иновации во интернет пребарувањето, вели Стив Балмер, извршниот директор на Мicrosoft во интервју за TechCrunch. Покрај пребарувањето г-дин. Балмер зборува и за cloud computing, за споделување технологија, […]

Прочитај повеќе

{mosimage} WebisiteSpark е нов проект на Microsoft со кој се дeлат бесплатни лиценци за софтвер. Проектот е наменет за програмерите и малите бизниси да го користат Мicrosoft софтверот за развој на апликации и веб сајтови.

Прочитај повеќе

Емисијата „Едубунту“, која е проект на МИО и на ФОН универзитетот, ќе започне да се емитува на Македонската Радио Телевизија секој работен ден на македонски и на албански јазик. Термините се 10:35 и 14:30 на првиот сервис т.e МТВ1 и 9:30 и 13:00 на МТВ2.

Прочитај повеќе

{mosimage} Мicrosoft го најави Windows Mobile 6.5 за 6 октомври надевајќи се дека ќе успее да биде сериозен конкурент на пазарот на мобилните телефони. Според Garnter, фирма која врши бизнис и ИТ истражувања, „паметните“ телефони е најбрзо растечки тренд на пазарот на мобилни телефони, со продадени 40 милиони парчиња или 27% раст од минатата година.

Прочитај повеќе