{mosimage} Microsoft го најави екранот за избор на прелистувач за Windows наменет за европските корисници. Овој избор на прелистувачи е барање на Eвропската Унија за да се сруши монополот на Internet Explorer кој до сега се инсталираше заедно со Windows. IE држи над 65% од светскиот пазар на прелистувачи, а вистински конкурент му е само […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Аргентинската компанија ThinkAnApp успеа да направи тетоважа со дигитално проширена реалност. Дизајнот е всушност QR код кој кога ќе се постави пред веб камера прикажува интересно анимирано змајче. Ова е уште еден можност за што би можеле да ја користиме проширената реалност, која несомнено ќе стане секојдневие, од згради до секојдневието во кујната. Можеби […]

Прочитај повеќе

Google работи на софтвер за мобилните телефони кој ќе овозможи преводи во реално време, односно софтверот преведува во моментот на телефонскиот разговор. Ова автоматско преведување во релно време ќе биде една од најневеројатните технологии која ќе ги поврзе сите 6.000+ јазици ширум светот.

Прочитај повеќе

<Надополнето 12.04.11>Nokia го затвори Symbian, го стави под рестриктивна лиценци дозволувајќи го изворниот код само на одредени и одобрени партнери. </надополнување>
 
„Иднината на мобилните е отворена, а со тоа и кодот.“ е мотото на Symbian фондацијата која најави дека Symbian платформата сега е слободен софтвер. Symbian е еден од најпопуларните оперативни системи за мобилни телефони со околу 330 милиони уреди продадени ширум светот.

Прочитај повеќе

{mosimage} Oткако Nokia се реши Ovi Maps да стане бесплатна апликација за само недела дена се 1 милион луѓе ја симнаа апликацијата за навигација. Интересно, вкупнoта бројка на симнувања на Ovi Maps е 1.4 милиони. „Во просек забележуваме по едно симнување секоја секунда, 24 часа на ден. Ова се одлични вести за девелоперите за навигација. […]

Прочитај повеќе

Apple-овиот iPad покрај големата еуфорија привлече и многу критики пред се бидејќи таблетот на подржува Flash. Тоа значи дека на iPad нема да можете да пуштите YouTube видео клип или пак да отворите Flash базирана веб страна. Аdobe Flash e насекаде, само не на iPad. Ова предизвика многу негативни коментари од интернет заедницата, како и […]

Прочитај повеќе

Благодарејќи на GPS ние знаеме каде сме и каде се останатите нешта околу нас. Благодарејќи на камерите можеме да ги покажеме тие места. Но, во тие мапи и слики фалат информациите. Тука се вмешува дигитално проширената реалност или аугментираната реалност.

Прочитај повеќе

{mosimage} Мozilla го објави Firefox за мобилните, кој во моментот работи само на Маемо, мобилниот оперативен систем на Nokia N900. Подолу е видео од Mozilla која ги објаснува навистина интересните опции за мобилниот Firefox, како синхронизација на прелистувачот на вашиот декстоп PC на мобилниот. Уште поинтересно, има и додатоци за мобилниот Firefox.

Прочитај повеќе

Купени се 100 милиони Тетриси за мобилните уреди од 2005 година до сега, со што ја прави оваа игра најпродаваната игра за мобилни телефони за сите времиња. Од една страна ова е неверојатно, но од друга знаеме дека Teтрис владее со светот уште од 1984 година. „Tетрис за мобилен ќе биде тука засекогаш. Како што […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Бидејќи неможел да си игра со децата поради медицински проблем, од кој сега е опоравен, малиот Камерун седејќи во болницата за деца Mattel UCLA во Санта Моника, САД, се заинтересирал за компјутерите. Така следејќи ги предавањата на Стенфорд Универзитетот на iTunes и пребарувајќи го интернетотот тој научил неколку програмски јазика.

Прочитај повеќе

{mosimage} Gartner, фирмата која врши ИТ истражувања, објави извештај за развојот на мобилните апликаци и приходите од тие продажби за 2009, како и предвидување за тој пазар до 2013 година. Според бројките во тој извештај ArsTechnica забележа интересен факт – Apple е единствениот крал на пазарот на апликации.

Прочитај повеќе

(Најновите информации, надополнувањата на текстот ќе ги најдете подолу под првобитниот текст) {mosimage} Долгоочекуваната видео игра Modern Warfare 2 од серијалот Call of Duty ги сруши сите рекорди со преку 5 милиони продадени копии, генерирајќи 310 милиони долари во САД и Британија за само 24 часа! Ова се само бројките за тие две земји. Играта […]

Прочитај повеќе