{mosimage} Интернет гигантот ќе објави оперативен софтвер наречен Chrome, исто како прелистувачот, кој ќе биде слободен софтвер и ќе биде сконцентриран на интернетот. „Оперативните системи се дизајнирани во ера кога немаше интернет. Затоа, денес, го најавуваме новиот проект што е природен додаток на Google Chrome – тоа е Google Chrome оперативниот систем“ од официјалниот блог […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По 5 години Google го тргна тагот „beta” oд Gmail, Google Docs, Calendar и Talk. „Често не прашуваа зошто толку многу апликации на Google се во бета. Пример, Gmail беше во бета повеќе од 5 години. Знаеме дека оваа ситуација беше мистерија за многу луѓе, посебно тие што ја знаат традиционалната дефиниција на „бета“ софтвер […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Global Gaming Factory X ќе стане новиот сопственик на ThePirateBay.org. Сајтот е откупен од софтверската компанија за 7.8 милиони американски долари. Ова беше потврдено и од сопствениците на сајтот, кои изјавија дека “интересното нешто е тоа што правите луѓе со правилен став и желби ќе продолжат да го водат сајтот.” Продажбата ќе се финализира овој […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Технологијата за следење на окото е наменета првенствено на лицата со посебни потреби и за нивното снаоѓање во видео игрите и виртуелните светови како World of Warcraft и Second Life. Технологијата е изработена од COGAIN – мрежа финансирана од ЕУ за наоѓање технолошки решенија за лица со посебни потреби.

Прочитај повеќе

{mosimage}Кога во мај излезе третото продолжение на the Sims, пиратската верзија од играта беше нелегално симната 100,000 пати за 3 дена. Но на изненадување на сите Еlectronic Arts не се разочараа од тоа. Тие цело време имале итар план. „Ако има некој пират кој го чита ова, ве охрабрувам да ги пиратирате Fifa Online, NBA […]

Прочитај повеќе

Од најбрзите 20 компјутери во светот т.е суперкомпјутери, дури 19 од нив го користат Linux како оперативен систем. Само Magic Cube кој е 15 на листата е единствениот кој користи Windows. Ова е неверојатен успех за Linux и потврда за неговите можности бидејќи листата содржи 500 суперкомпјутери, а дури 60% од нив (301 суперкомпјутери) го користат овој оперативен систем. 189 користат Unix, 2 freeBSD и само еден Windows.

Прочитај повеќе

{mosimage}И покрај критиките за прекршување на човековите права и слободата на говор, Кина не се откажува од филтрирење на содржината на интернет. Секој кинески граѓанин ќе биде задолжен да го има инсталирано Green Dam, софтверот кој е изработен од Jinhui, компанија кој работи за кинеската војска. Од 1 Јули секој продаден компјутер ќе го има […]

Прочитај повеќе

{mosimage}„Ова се Кев и неговата ќерка Алис. Тие спијат на клупи во парк, преживуваат со бесплатните оброци од работа и школа, и кофа сладолед која повремено ја земаат од фрижидерот на соседите…“. Иако звучи како вистинска приказна за бездомници, сепак ова се случува во виртуелниот свет на The Sims 3.

Прочитај повеќе

{mosimage} Со Opera 10 доаѓа и најновиот сервис – Оpera Unite што е всушност веб сервер вметнат во веб прелистувач. Со Unite ќе можете да споделувате слики и фајлови, да комуницирате и да си до хостирате својот сајт директно од вашиот компјутер. Идејата е споделувањето да биде преку вашиот и компјутерот на вашиот пријател, без […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Пиратската верзија на третото продолжување на The Sims ги руши рекордите за најбрзото симнување до сега – 180.000 копии од Sims 3 се преземени за само 3 дена иако долго очекуваната The Sims 3 ќе биде официјално претставена на 2 Јуни. „Ова се импресивни бројки“ вели Џо Флесчер од BigChampagne, компанија која врши мониторинг на […]

Прочитај повеќе

Со својот нов пребарувач Bing, претходно познат како Kumu, Microsoft се вмеша во борбата на пребарувачите. Сега Google навистина има добра конкуренција и редно време беше. За една недела се објавија два пребарувачи носат нешто ново во пребарувањетo. Yahoo веќе не е конкурентен, но Wolfram|Alpha и Bing носат нови не-Google избори и начини на пребарување. Од друга страна ова ќе го предизвика Google и тие да размислуваат поинаку и да најдат нови идеи за својот пребарувачот. Во секој случај секоја конкуренција е добра, бидејќи на крај корисникот ќе го добие најдоброто.

Прочитај повеќе

{mosimage}Мicrosoft го презентираше оперативниот систем Windows 7 Release Candidate 1 во тест фаза кој е достапен за сите корисници. Оперативниот систем може да се симне бесплатно од сајтот на компанијата. Бидејќи е ова само тест фаза Release Candidate ќе функционира само 1 година, односно до 1 Јуни 2010 година.

Прочитај повеќе