Google најави нова бесплата алатка, Google Attribution. Алатката ќе овозможи едноставен и брз начин за проценка на ефектите од рекламите. Најголем дел од компаниите во рекламните кампањи не анализираат повеќе од последниот клик. Тоа за нив е најважиот скок бидејќи го носи корисникот на нивната страница подготвен за купување или претплата. Дури и во онлајн рекламите ова […]

Прочитај повеќе

Македонското студио за анимирани филмови Lynx Animation, започнува обука за основи на 2Д анимација. Станува збор за специјализиран курс со ригови, а сите заинтересираните може да се пријават. Од Lynx велат дека доволно е кандидатите да ги исполнуваат следните услови: Завршено средно образование или високо образование; Заинтересираност за анимација; Не е задолжително, но е пожелно да […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција AlphaGo по вторпат го победи најдобриот светски Го играч, Ки Џие. Со ова новата верзија на AlphaGo е сè уште без пораз. Она што ја одбележи втората партија се првите 50 потези на г. Џие кој започна со совршена партија. По првите 100 потези партијата беше најблиска одиграна против AlphaGo, вели Демис Хасабис од […]

Прочитај повеќе

Безбедноснен пропуст или превид им овозможува на хакерите преку титловите да преземат контрола врз уредите на жртвите. Напаѓачот може да користи титлови со малициозен код и да преземе контрола на било кој уред; без разлика дали станува збор за компјутер или телефон. Безбедносниот пропуст може да се користи на најразличен видео софтвер. Kodi, Popcorn Time, […]

Прочитај повеќе

Google минатата недела го одржа својот Google I/O настан. Еден од најинтересните моменти на настанот беше најавата за „полесен“ оперативен систем Android Go. За жал многу малку податоци беа презентирани… Пoради ова Gadgets разговараше со Самир Самат од Google. Првите податоци велат дека Android Go ќе биде достапен на телефоните кои доаѓаат со помалку од 1 […]

Прочитај повеќе

Google најави дека новиот програмски јазик Kotlin и официјално ќе биде поддржан на Android. Оваа најава доби и најгласен аплауз од публиката, додава TechCrunch. Kotlin е само проширување, а не и замена за Java и C++. Kotlin работи под Java Virtual Machine, што овозможува интероперабилност со постоечкиот код. Поради ова Kotilin е популарен јазик кај развивачите […]

Прочитај повеќе

Што е заедничко за холивудските хитови The Wolf of Wall Street, LA Confidential и The Departed? Овие три филмови, како и многу други (Pulp Fiction, Heat, Road to Perdition, Hugo, The King’s Speech) се направени со професионалниот видео едитор Lightworks. Неодамнешната, четиринаесетта верзија се одликува со моќни алатки уредно интегрирани во лесен и интуитивен кориснички […]

Прочитај повеќе

Најверојатно поголемиот дел од девелопери во текот на работата го посетиле Stack Overflow. Сајтот е извор на куп корисни информации кои ќе им помогнат на програмерите. Сега Stack Overflow има и мобилна апликација која им овозможува на развивачите да прашаат и најглупави прашања, јави Next Web. Освен прашањата, апликацијата овозможува речиси сè што овозможува веб верзијата. […]

Прочитај повеќе

Endava ја организира првата Tech Flow конференција во Скопје. Настанот е наречен Agile Best Practices. Целта повторно е да се донесат на едно место сите ИТ професионалци и експерти. Ова е мотивирано од потребата за разговори и нови перспективи околу новите технолошки трендови. Првите гости на Tech Flow се локален кадар на Endava. Џорџе Ангелаке, […]

Прочитај повеќе

Заради безбедносните пропусти кои ги објавија Shadow Brokers на крајот на минатата недела бевме сведоци на еден од најголемите сајбер напади во светот. Процените се дека од петок до крајот на викендот се заразени над 200.000 компјутери во 150 држави. Оваа бројка дополнително ќе порасне денес, кога дел од корисниците ќе ги вклучат своите компјутери. Малициозниот софтвер во првиот бран зарази […]

Прочитај повеќе

Microsoft го претстави Fluent Design System. Станува збор за систем кој ќе помогне во креирањето на кориснички интерфејс на повеќе различни платформи. Fluent Design System е своевидна копија на Material Design на Google. Целта е со една платформа да овозможи креирање на единствен јазик за дизајн кој ќе биде поддржан на повеќе уреди. Платформата произлегува од […]

Прочитај повеќе

Microsoft под Сатја Надела е потполно различна компанија. Софтверот кој порано беше достапен единствено под Windows, сега пристига на сите платформи, Android, iOS, а сега и развојната околина Visual Studio е достапна за Mac. Излегувањето на Visual Studio за Mac не е изненадување. Платформата беше најавена со интеграцијата на Xamarin. Ова на девелоперите кои работат […]

Прочитај повеќе