Новиот UI на PlayStation 5 требаше да биде главна тема на оваа епизода на подкастот, ама игрите кои излегуваат наскоро сепак се супер забавни и популарни, па ја „киднапираа“ епизодата. Assassin’s Creed Valhalla, Call of Duty: Black Ops Cold War, PUBG и Overwatch се дел од овој подкаст. Плус ако се сеќавате на Garena, Гораст, […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека во партнерство со SpaceX ќе работи на сателитски интернет за Azure облакот. Azure Space е фокусиран на вселената и сателитско поврзување како дел од облакот. Сепак новиот сервис ќе им биде корисен на повеќе различни сектори: земјоделие, енергетика, телекомуникации. Во партнерство со Starlink сателитскиот интернет на Space X, ќе биде овозможен брз […]

Прочитај повеќе

Европа започна да ги следи Ковид-19 контакти надвор од границите на секоја држава членка. Германија, Ирска и Италија донесоа одлука за соработка, и апликациите за следење на контакти ќе следат контакти и надвор од границите на секоја држава поединечно. Германската Corona-Warn-App, ирскиот COVID tracker, и италијанската Immuni app ќе ги споделуваат податоците. Ова ќе овозможи […]

Прочитај повеќе

Форматот ISO најмногу се сретнува при преземање оперативни системи од интернет. Поголемиот дел од корисниците, го преземаат .iso фајлот го користат за инсталација на системот и не мислат двапати за фајловите кои се наоѓаат во него. Но, доколку сакате да видите што се крие внатре, како и да направите одредени промени, тогаш потребна ви е […]

Прочитај повеќе

BetaList е веб сајт кој го препорачуваме на сите љубители на најновата технологија. Сајтот се рекламира како платформа која ги прикажува утрешните стартапи, денеска. Имено, дали знаевте дека ултра популарните алатки како IFTТT или Pinterest првин се имаат појавено на овој сајт. Слични, нови и уникатни стартапи го здогледуваат нивното прво светло токму на BetaList. […]

Прочитај повеќе

Instagram е под истрага во Европа поради тоа што компанијата не успеала да ги заштити личните податоци на децата. Компанијата дозволила податоци на малолетници, како телефонски броеви и имејл адреси да бидат јавно достапни. Доколку истрагата која ја води ирскиот Комесар за заштита на податоци покаже дека Facebook нема законска основа за обработка на податоци […]

Прочитај повеќе

Често се случува да посакаме да имаме подобри перформанси за изведување одредени процеси, независно дали се работи за игра, едитирање видео или слично. Кога надградба на хардвер не е опција, би можеле да пробате да ги стопирате оние процеси кои моментно не се критични за остварување на саканата цел. FreezeToStock е алатка со која можете […]

Прочитај повеќе

Светот е огромно место, а популацијата уште по огромна. Во 1804 година, глобалната популација изнесувала една милијардна, но сега, популацијата е значително поголема, и тоа за седум пати поголема. На следниот линк ќе најдете видео од интересна визуализација која ви покажува како се зголемувала урбаната популација низ 4000 години. Проширувањето се прикажува како растечки тродимензионални […]

Прочитај повеќе

Несомнено е дека коронавирусот COVID-19 има огромно влијание врз случувањата во светот. Неодамна имавме текст за тоа како светските ИТ компании се справуваат со пандемијата и предизвиците кои ги носи. Очекувано најголем дел од читателите беше позаинтересиран како со епидемијата се справуваат локалните компании. Па затоа, во серијал насловен “Како [локална компанија] #РаботиОдДома” од повеќе текстови ќе се […]

Прочитај повеќе

Сигурно некогаш ви се случило цел ден песна да ви сврти во главата. „Hum to search“ ќе ни помогне едноставно да ја пронајдеме оваа песна. Нова функционалност на пребарувањето на Google за паметни телефони препознава песни ако ги потпевнувате, свиркате или нешто помеѓу. Начинот на функционира е едноставен. Го активирате гласовниот асистент со „Ok Google“, […]

Прочитај повеќе

Нова епизода на GG подкаст, во која Гораст, Данко, Бобо и Паци ги разгледаа најважните гејминг настани минатата недела. Теми на епизодата се расклопувањето на Playstation 5; Baldur’s Gate 3 EARLY ACCESS и Genshin Impact.

Прочитај повеќе

For.io Studio е алатка за полесен и побрз развој на Node.js апликации. Автор на платформата е Николче Михајловски, девелопер од Битола, кој сега живее и работи во Лозана, Швајцарија. Платформата може да генерира 95 отсто од кодот кој е потребен за работа на апликацијата. Со ова For.io Studio го забрзува развојниот процес и овозможува кратење […]

Прочитај повеќе