Google ќе започне да им плаќа на издавачите за квалитетна содржина. Ова е сериозна промена на досегашната пракса на компанијата која одбиваше да им плати на издавачите чија содржина ја споделуваат, пишува Axios. Програмата започнува подоцна оваа година во Германија, Бразил и Австралија. Google веќе објави неколку издавачи кои ќе ги исплаќа. Станува збор за […]

Прочитај повеќе

За жал дојдовме до последната епизода на GG.mk за оваа година. Годинава видовме навистина супер сезона, а Гораст, Дарко, Данко и Бобан покрај стандардните понеделнички епизоди не „спасуваа“ и со стримови во време на корона пандемија. Голем дел од оваа епизода е поделување на награди, но љубителите на нови видеоигри не треба да се грижат […]

Прочитај повеќе

За време на Првата Светска Војна, единствен начин на комуникација помеѓу војниците и нивните семејства биле разгледници. Return to Sender Map е вебсајт каде добивате пристап до мапа преку која не само што можете да го гледате патот низ кој патувале разгледниците туку и да читате најразлични податоци поврзани за нив. Од една друга локација, […]

Прочитај повеќе

Џ. К. Роулинг, писателката најдобро позната по книгите со Хари Потер, е свесна дека пандемијата е особено тешка на децата. Поради тоа, реши нејзината детска приказна The Ickabog да ја направи бесплатна на следниот сајт. Со години, The Ickabog трпеливо го чекала вистинскиот момент во таванот на писателката. Приказната никогаш не била објавена, но со целата моментна […]

Прочитај повеќе

Еден од најпознатите производители на фотоапарати и камери престанува со производство на оваа опрема и се фокусира на медицинска опрема и уреди, јави Wall Street Journal. Долго време компанијата беше препознатлива по своите фотоапарати. Во еден период дигиталните апарати Olympus според продажбата беа на второ место, веднаш зад Sony. Сепак промената која ја донесоа паметните […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook на Acer, Spin 713 е веројатно еден од најмоќните и најубави компјутери во својата класа. Дополнително има и хардвер кој е супер моќен, иако целта на Chromebook е повеќе „пониска цена“ отколку супер перформанси. Spin 713 има 13-5 инчен екран со резолуција од 2246х1504px. Компјутерот има 10-та генерација Intel процесор; SSD диск, и […]

Прочитај повеќе

Нов сервис за достава на храна им е достапен на граѓаните на Скопје. FoodGuru е сервис за достава на јадење кои има повеќе партнери чија храна се испорачува. Сервисот е своевидна современа продавница за храна, од која може да порачате различни јадења кои и не мора да се од ист ресторан. Ова значи дека може […]

Прочитај повеќе

За многумина, пандемијата има оставено белег, како на психичкото, така и на физичкото здравје. Inspirational Stories е веб сајт кој ќе се потруди да ве расположи и охрабри со навидум непресушен извор на позитивност. На располагање имате стотици приказни, песни, цитати, и изреки, исткајани од познати лица или најголемите мислители. Веб сајтот е лесен за […]

Прочитај повеќе

Cluster e одлична алатка за управување со табови од вашиот Chrome прелистувач. Можете да распределувате отворени табови, да ги сочувувате сесиите кои сте започнале на некои од нив, па дури и да ги паузирате табови за да не влечат меморија. Точно така, Cluster визуелно ги прикажува јазичињата на горната лента од прелистувачот, но ја отстранува […]

Прочитај повеќе

Трката за најмоќен суперкомпјутер веќе долго е помеѓу САД и Кина. Двете држави се менуваат со бројот на суперкомпјутери на листите топ100 најмоќни и на првото место се чини отсекогаш имало суперкомпјутер лоциран во некоја од овие две држави. Но не повеќе! Со моќ од 415,53 петафлопи титулата новиот најбрз суперкомпјутер се „пресели“ во Јапонија. […]

Прочитај повеќе

Епидемијата има огромно влијание на начинот на кои ги правиме дури и секојдневните работи. Apple не го откажа годинешниот WWDC настан, но значително го промени. Наместо во живо, Тим Кук овојпат отвори онлајн конференција која се одвиваше од повеќе различни локации во Купертино. Ова секако се лоши вести, но не е сè лошо. Компанијата откри […]

Прочитај повеќе

Директорот на Wirecard Маркус Браун, минатата недела поднесе неотповиклива оставка. Оставката доаѓа по скандалот во кој компанијата не успеа да пронајде 1,9 милијарди евра кои недостасуваат од банкарските сметки на компанијата. Wirecard е, или барем до неодамна беше највредната финансиски технолошки компанија во Европа. Очекувано ова влијаеше и на довербата на пазарот. Акциите на компанијата […]

Прочитај повеќе