Полека, но сигурно стигнавме до крајот на уште една сезона на најдобриот поткаст за видеоигри. Остана уште последната епизода и супер награди пред да започне летото. Љубителите на видеоигри во оваа епизода може да погледнат како ќе изгледа новото шесто издание на Far Cry. Покрај ова може да погледнеме што ќе се случува во Dying […]

Прочитај повеќе

Nintendo ќе ја затвори фабриката „Uji Ogura“ и ќе ја претвори во јавна галерија. Во галеријата ќе бидат изложени достигнувањата на оваа компанија која е омилена на многу гејмери. Погонот кој ќе биде пренаменет е изграден во 1969 година. Tука биле произведувани карти за играње и „Hanafuda“ карти. Посетителите во галеријата не само што ќе […]

Прочитај повеќе

Секојпат кога ќе посетите некој сајт по прв пат преку вашиот прелистувач Safari, добивате известување за тоа што се колачиња, информации околу вашата приватност и дали се согласувате да дозволите нивно вдомување или не. Точно е дека е само секунда работа за да се среди ова, но постапката знае да здосади или иритира кога често […]

Прочитај повеќе

Следи најомилениот период на помладите читатели. Летниот распуст само што не започнал, а, со него и долгите топли денови, максимално искористени за впечатливи гејминг сесии. Во случај да сеуште не сте сигурни со што да си го пополните времето, ова се најновите наслови кои ќе излезат во јуни! Месецот можете да го започнете со најновата […]

Прочитај повеќе

Nevera е новиот автомобил кој доаѓа од Rimac Motors. Автомобилот е надградба на Concept Two автомобилот кој сега е подготвен за производство. Возилото е со електичен погон, вештачка интелигенција, изгледа одлично, и е супер, супер брзо. Сѐ на возилото од шасија, до копчиња и воздушни перничиња е уникатно и изработено за овој автомобил. Името „Nevera“ […]

Прочитај повеќе

Одлични вести за сите љубители на гејмингот и на натпреварувачкото играње на видеоигри. Македонската е-спорт федерација ја најави новата, шеста сезона од Првата македонска еспорт лига. Оваа година натпреварувачите ќе може да се натпреваруваат во четири различни видеоигри: Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Pro Evolution Soccer 2021 и Tekken 7. Ќе бидат застапени и […]

Прочитај повеќе

Вистинско изненадување на Computex 2021 се нови 3D-чиплети со Zen 3 архитектура кои ги претстави AMD. Технологијата ќе овозможи значително повеќе L3 Cache меморија за Zen 3 и Zen 4 процесорите, и дури 15 отсто побрзи перформанси за гејминг. За изненадувањето да биде уште и поголемо, технологијата не само што е во развој туку веќе […]

Прочитај повеќе

Денеска има стотици и стотици апликации за вклучување на вашиот блиц кој би се користел како светилка. Обично, ваквите апликации се бесплатни, но желни за агресивно пласирање реклами. Со оглед на тоа колку е лесно да се вклучи блицот со поновите модели, ваквите апликации се чини дека се повеќе проблематични отколку корисни. Flashlight е апликација […]

Прочитај повеќе

Би лажеле кога би кажале дека не сме големи фанови на Spotify, и на бесплатната и на премиум верзијата. Бесплатната верзија нема премногу наметливи реклами, а нуди изобилство од песни кои се избираат според вашиот претходно-дефиниран вкус. За еден час слушање, можете да прескокнете до шест песни. Од друга страна, премиум искуството чини 300 денари […]

Прочитај повеќе

Intel претстави два нови Intel Core i7 лаптоп процесори од единаесеттата генерација. Овие процесори се наменети за употреба со најтенките лаптоп компјутери. Заедно со процесорите компанијата за го претстави првиот 5G модем за лаптопи. Intel Core i7-1195G7 и Intel Core i5-1155G7 се подобри за поголем продуктивност, колаборација и гејминг, велат од Intel; Работат на максимална […]

Прочитај повеќе

Beautiful Desolation е изометрична авантура од развојното студио The Brotherhood, тимот кој претходно работеше на еднакво-импресивната Stasis. И покрај тоа што често наидувавме на одредени кратенки наметнати од ограничен буџет, Beautiful Desolation е феноменално креативно остварување, а она што следи се нашите три омилени работи за играта. Богат футуристички свет низ кои се исткаени непредвидливи […]

Прочитај повеќе

Беше само прашање на време пред да го видиме првиот поголем Chromebook. Acer е првата компанија која претстави поголем Chromebook, Acer Chromebook 317. Acer Chromebook 317 покрај 17,3-инчниот дисплеј, доаѓа со Intel Celeron процесор, а осветленоста на тастатурата ќе го направи уште полесно препознатлив. Секако жртва на поголемиот екран често е батеријата, па во овој […]

Прочитај повеќе