Со оглед на тоа дека повеќето од нас сеуште не можат да се израдуваат со најновата конзола на Sony, Playstation 4 и понатаму останува како едно од главните средства за дигитална забава. Во случај да сакате да дознаете кои 100 PS4 игри се играа највеќе, оваа е листата само за вас! Интересно е тоа што […]

Прочитај повеќе

Овој текст е дел од серијалот „ФИТР грантови” во коj што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. Компаниите во оваа серија текстови се добитници на средства од „Кофинансирани грантови за […]

Прочитај повеќе

Популарна платформа за испраќање на криптирани пораки, која овозможува едноставна и безбедна комуникација – Telegram, надмина 500 милиони активни корисници. Последните неколку денови на Telegram се приклучија нови 25 милиони корисници од целиот свет. Од вчера Telegram е најчесто преземана апликација во САД. Популарноста на апликацијата нагло порасна во САД откако поддржувачите на претседателот Доналд […]

Прочитај повеќе

Mass Effect: Legendary Edition е римастер колекција од култната научно-фантастична трилогија со Шепард. Иако издавачот ЕА не го открива датумот на излегување, неколку онлајн продавници во Сингапур и Индонезија веќе објавија дека легендарното издание е планирано за 12 март. Бројни фанови на трилогијата со нетрпение ја очекуваат Mass Effect: Legendary Edition. Пред неколку месеци е […]

Прочитај повеќе

Кoга веќе маските стануваат дел од нашето секојдневие зошто да не се револуционерни во нивното користење? Ова е прашање кое мора да било поставено од Razer затоа што нивната маска се истакнува како најпаметната во целиот свет. Дизајнот останува дискутабилен. Project Hazel е нов N95 расприратор за повеќекратна употреба. Маската се одликува со стратешко поставени […]

Прочитај повеќе

„Да спасиме живот, да донираме крв! Преземи ја ДарувајКрв денес!“ е мотото на развивачите на новата мобилна апликација „ДарувајКрв“. Апликација е наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Зад неа стои активистот и програмер Горјан Јовановски, заедно со Александар Богданоски и Стефан Велковски, како и здружението на крводарители и поддржувачи на […]

Прочитај повеќе

Речиси една недела по немирите во САД и влезот на толпата поддржувачи на Доналд Трамп во Конгресот, расплетот и последиците од овој настан продолжуваат и понатаму. Настаните уште се актуелни и нов развој, и нови вести, има речиси постојано. Европските лидери не се согласуваат со отстранувањето на Доналд Трамп од Facebook и Twitter Викендот заврши […]

Прочитај повеќе

Со сите нови начини за консумирање на онлајн содржинa и куп различни алгоритми, дали е-билтенот повторно е наједноставен начин да дојдете до содржината која сакате да ја читате? Ова е интересна тема за почеток на новиот #комкаст 92, кој ќе ви помогне да пронајдете извори од кои може да се информирате за новите трендови и […]

Прочитај повеќе

Во октомври, ги разгледавме најголемите предизвици за почетокот на училишната година. Независно од тоа кои се вашите мисли за онлајн наставата, моделот е тука да остане. Но, тоа не значи дека наставата не може да се префрли на вашата омилена конзола за забава. Microsoft Teams е флексибилна платформа и ви дозволува пристап до алатките директно […]

Прочитај повеќе

Квалитетни ММО игри се вистинска реткост и можат да се избројат на прсти од една рака. Низ годините паметиме бројни ММО игри кои се појавија само за да бидат безмислосно згазени од времето. Мал број игри, меѓутоа, ја одбиваат таквата судбина. Постојано еволуираат, се прошируваат и ги окупираат мислите на гејмерите со впечатливи приказни, комплексни […]

Прочитај повеќе

Настаните и влезот на поддржувачите на Доналд Трамп во Конгресот минатата недела, предизвикаа голем дел од друштвените мрежи да го преиспитаат својот став кон модерирањето и задржувањето на претседателот Доналд Трамп на своите платформи. Најголемите друштвени мрежи конечно го отстранија г. Трамп, иако се чини дека ова требаше да биде направено многу порано. Обвинувањата за […]

Прочитај повеќе

Федералното истражно биро разгледува дали со пробивање на алатката TeamCity од JetBrains започнаа големите напади објавени минатиот месец. За овие напади е искористен пропуст во серверите за надградба на SolarWinds. Сега експертите се обидуваат да откријат како е пробиена безбедноста на оваа компанија. Агенциите за разузнавање и безбедносни експерти од приватниот сектор ја испитуваат улогата […]

Прочитај повеќе