Дечките од групата “The Hacker’s Choice” (http://www.thc.org), поточно Jeroen van Beek (vonJeek) најде начин да ги дуплицира (клонира) и модифицира пасошите(Passport) коишто содржат во себе RFID (Radio-frequency identification) чип. Начинот на којшто нападот е успешен лежи во терминалот и модифицирани податоци во пасошот. vonJeek најде начин различен од “grunwald” нападот со што можеме да ги модифицираме нашите податоци на нашиот пасош без пронајдени грешки или предупредувања од страна на терминалот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Колку и како може ИТ да влијае на политиката? "Оваа алатка е дизајнирана директно да ве инволвира во нашата кампања за донесување промени во нашата земја" – вака беше преставена Оbama ’08 iPhone апликацијата на блогот на сенаторот Барак Обама, кој е кандидат за претседател на САД.

Прочитај повеќе

{mosimage}Европската Комисија денеска му даде зелено светло на Дојче Телеком за откупување на грчкиот телекомуникациски оператор ОТЕ. Грчката влада, која поседува 28% удел во ОТЕ, се очекува да му продаде 3% дел на германскиот телеком за цена од 442.3 милиони евра.

Прочитај повеќе

{mosimage}Друштвената мрежа која континуирано бележи успех ширум светот, Hi5.com продолжува со своето интернационално проширување со објавување на 10 нови преводи на својата веб платформа, вклучувајќи го и македонскиот јазик. Дејствувајќи на ист начин како Facebook, Hi5.com им дозволи на своите корисници самите да ја преведат страната.

Прочитај повеќе

{mosimage}Едно од најпознатите имиња на полето на компјутерската сигурност, Kevin Mitnick, беше стопиран од страна на имигрантската служба на САД по доаѓањето од Колумбија. На аеродромот во Атланта, некогашниот популарен хакер кој помина пет години во федерален затвор, а сегашен консултант за компјутерска сигурност бил задржан 4 часа на испрашување при кое му биле прегледувани […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Сајтот за онлајн пронаоѓање и споделување на страници StumbleUpon.com претстави нов веб-базиран тулбар со кој го смени начинот на користење на овој сервис. Корисниците повеќе нема да имаат потреба да се регистрираат или да го преземаат и инсталираат StumbleUpon тулбарот, туку можат на многу полесен начин да уживаат во оваа веб 2.0 алатка.

Прочитај повеќе

{mosimage}Hewlett-Packard го претстави на пазарот својот прв 13.3” лаптоп компјутер, HP Pavilion dv3500t по цена од 1000 US долари. Лаптопот кој тежи нешто под 2 килограми го има најновиот Core 2 Duo процесор на Intel, NVIDIA GeForce 9300M GS 512 MB видео картичка, можност за надоградба до 8 гигабајти меморија и хард диск од 400 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Додека се одвива драмата во американскиот конгрес околу инвестирањето на 700 милијарди US долари од владината каса во приватни компании, едни од најиновативните технолошки компании во светот, особено оние базирани во САД, се загрижени за своите профити и бројот на потрошувачи и веруваат дека американската економска криза ќе влијае на нивната работа.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најпопуларниот сајт за онлајн аукции, eBay објави нова екстензија за интернет прелистувачите Mozilla Firefox и Internet Explorer која на корисниците им овозможува да селектираат разни продукти на некој веб сајт и директно да ги споредат тие цени со цените на eBay. Во алатката е вклучен и Skype, компанија во сопственост на eBay, со тоа што […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Sony Electronics денеска објави промоција наречена “Мисија за милион” (Mission for a Million) организирана специјално за новиот филм на Џејмс Бонд кој ќе биде објавен на 14 Ноември оваа година. Промоцијата на Sony нуди награда од 1 милион US долари и се концентрира на промоција на HD (High-definition) производите на компанијата.

Прочитај повеќе

{mosimage}Компјутерски ентузијаст од Канада, обидувајќи се да пристапи до Yahoo! Mail сервисот преку IMAP (Internet Message Access Protocol) открил дека е-маил клиентот Zimbra во сопственост на Yahoo! ја испраќа вашата лозинка без енкрипција, буквално како обичен текст. Оваа грешка многу лесно може да се искористи од страна на хакерите, особено кога корисниците користат несигурни безжични […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter го објави сајтот Election 2008, микс на Twitter постови и политика, каде секој може да си го каже своето мислење за актуелната дебата за престојните избори за претседател на САД. Овој сајт е по примерот на Politweets (http://www.politweets.com/) и Perspctv (http://www.perspctv.com/),а темата на дебатата се двата кандидати Barack Obama и John McCain, заедно и […]

Прочитај повеќе