{mosimage}Сајтот за онлајн пронаоѓање и споделување на страници StumbleUpon.com претстави нов веб-базиран тулбар со кој го смени начинот на користење на овој сервис. Корисниците повеќе нема да имаат потреба да се регистрираат или да го преземаат и инсталираат StumbleUpon тулбарот, туку можат на многу полесен начин да уживаат во оваа веб 2.0 алатка.

Прочитај повеќе

{mosimage}Hewlett-Packard го претстави на пазарот својот прв 13.3” лаптоп компјутер, HP Pavilion dv3500t по цена од 1000 US долари. Лаптопот кој тежи нешто под 2 килограми го има најновиот Core 2 Duo процесор на Intel, NVIDIA GeForce 9300M GS 512 MB видео картичка, можност за надоградба до 8 гигабајти меморија и хард диск од 400 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Додека се одвива драмата во американскиот конгрес околу инвестирањето на 700 милијарди US долари од владината каса во приватни компании, едни од најиновативните технолошки компании во светот, особено оние базирани во САД, се загрижени за своите профити и бројот на потрошувачи и веруваат дека американската економска криза ќе влијае на нивната работа.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најпопуларниот сајт за онлајн аукции, eBay објави нова екстензија за интернет прелистувачите Mozilla Firefox и Internet Explorer која на корисниците им овозможува да селектираат разни продукти на некој веб сајт и директно да ги споредат тие цени со цените на eBay. Во алатката е вклучен и Skype, компанија во сопственост на eBay, со тоа што […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Sony Electronics денеска објави промоција наречена “Мисија за милион” (Mission for a Million) организирана специјално за новиот филм на Џејмс Бонд кој ќе биде објавен на 14 Ноември оваа година. Промоцијата на Sony нуди награда од 1 милион US долари и се концентрира на промоција на HD (High-definition) производите на компанијата.

Прочитај повеќе

{mosimage}Компјутерски ентузијаст од Канада, обидувајќи се да пристапи до Yahoo! Mail сервисот преку IMAP (Internet Message Access Protocol) открил дека е-маил клиентот Zimbra во сопственост на Yahoo! ја испраќа вашата лозинка без енкрипција, буквално како обичен текст. Оваа грешка многу лесно може да се искористи од страна на хакерите, особено кога корисниците користат несигурни безжични […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter го објави сајтот Election 2008, микс на Twitter постови и политика, каде секој може да си го каже своето мислење за актуелната дебата за престојните избори за претседател на САД. Овој сајт е по примерот на Politweets (http://www.politweets.com/) и Perspctv (http://www.perspctv.com/),а темата на дебатата се двата кандидати Barack Obama и John McCain, заедно и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Google, како и секогаш на доста иновативен начин си ги решава своите “проблеми”. Овој пат, на официјалниот блог на компанијата беше објавен краток пост во врска со маркетинг партнерството помеѓу Google и Yahoo!. Постот најави линк до дополнителен веб сајт кој содржи детални факти и информации за овој договор. Од гигантот ветуваат дека информаците ќе […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Mузичката индустрија реши да се ре-организира по загубите кои ги имаше последниве години. Сега со интернет 2.0 и друштвените мрежи започна ерата на “streaming music”. Конкретно MySpace ja презентираше новата онлајн музичка продавница MySpace Music со која корисниците ќе можат да слушаат музика бесплатно и со тоа да си направат плејлиста на својот профил и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Nvidia повторно ќе ги разбрани страстите. Одвај стивнаа страстите од премиерата на двата топ модели – GTX 260 и GTX 280, а веќе се најавува “facelift” на моделот GTX 260. Facelift, фино брусење или фрлање вода в очи? Прашање на кое наскоро ќе добиеме одговор. А до тогаш, останува да се позабавиме со фактите.

Прочитај повеќе

{mosimage}Во месец Октомври на пазарот ќе се појави првиот двојадрен Intel Atom процесор. Првенствено наменет за малите лаптоп системи (notetops), како и мини десктоп системите (nettops), од овој процесор се очекува да донесе значителен скок на перформансите на системите базирани на него.

Прочитај повеќе

IT.mk редакција

во Свет

{mosimage}Од компанијата Asus најавија дека наскоро ќе бидат објавени EEE PC лаптоп компјутери кои ќе имаат додатна можност – поддршка за 3.75G безжичен широкопојасен интернет. Во изјавата се потенцираше дека овој мини лаптоп во иднина нема само да зависи од местата каде што има безжични мрежи.

Прочитај повеќе