{mosimage}Додека многу универзитети го забрануваат користењето на BitTorrent клиенти, Стенфорд се реши да го искористи популарниот протокол за лесно и брзо делење на фајлови во своја корист. Првичната примена на овој протокол од страна на Стенфорд беше распространување на бесплатните курсеви од одделот за инжинерство.

Прочитај повеќе

{mosimage}Британската полиција деновиве изведува акција и врши упади во домовите на наводните членови на DarkMarket, веб страница за измами со лични податоци. DarkMarket е всушност поставен од FBI. Тие заедно во соработка со британската Агенција за организиран криминал ја поставуваат стапицата наменета за криминалците кои тргуваат со украдени лични податоци, броеви на кредитни картички и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Google објави нова верзија на својот прелистувач Chrome во обид да ги одстрани недостатоците на претходната верзија. Google Chrome верзија 0.3.154.3 е објавена на Chrome Dev каналот, и ќе им овозможи на луѓето кои работат на него да ги тестираат последните поправки и новите работи истовремено додека се развиваат.

Прочитај повеќе

{mosimage}Најголемата светска компанија која се занимава со истражување на полето на технологијата, Gartner Inc, објави негативни прогнози за потрошувачката во оваа индустрија за наредната 2009 година на конференција за ИТ менаџери која ја посетуваат инвеститори и аналитичари од Wall Street.

Прочитај повеќе

{mosimage}Според последните сигурносни извештаи, ризиците од спам и вируси кои ги напаѓаат мобилните телефони, се повеќе се зголемуваат. Заштитата на крајниот корисник во поглед на антивирусен софтвер, сеуште не е доволно развиена на пазарот на мобилна телефонија, така да целата работа сеуште се префрла на мобилните оператори.

Прочитај повеќе

IT.mk редакција

во Свет

{mosimage}И покрај светската економска криза, Google се уште успева да прави пари. Иако аналитичарите не очекуваа во овие „темни“ времиња огромни профити, сепак Google од кликањето реклами пријави раст на 26% профит во третиот квартал на 2008 година. Компанијата пријави 1.35 милијарди долари профит за третиот квартал споредбено со минатата година кога во овој квартал […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Македонскиот портал вчера беше нападнат од хакери кои оставија пораки „Македонија припаѓа на Грција“. Имаше истакнато и грчки знамиња, порака за поддршка на претседателскиот кандидат на САД, Барак Обама, и видео со националистичка содржина.

Прочитај повеќе

{mosimage}Тајванската компанија за електроника Luxpro Corp. го тужи Apple за обид за монополизација на пазарот на MP3 плеерите. Производите со кои Apple стана фактор во овој бизнис се iPod-от и iTunes програмот преку кој може да се купи музика. Аpple држи околу 70% од пазарот на MP3 плеери, а 90% од пазарот на плеери со […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Blog Action Day е ден кога блогерите од целиот свет се обединуваат и раговараат на една зададена тема. Овогодинешната тема е сиромаштија. Не-профитабилниот настан, кој започна во 2007, е отворен за сите блогери кои сакаат да дискутираат на оваа тема. Нормално ова не е само за блогерите, секој може да се вклучи со донација, објавување […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Откако блогерот Rob Church, татко на 14 годишно девојче забележал дека неговата ќерка е исчезната, започнал онлајн кампања за нејзино пронаоѓање преку својот блог и Twitter профил верувајќи дека интернет корисниците најбрзо ќе ја прошират веста и ќе помогнат во расветлување на случајот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Момците од корисничката група од Битола, наречена Лугола, која датира уште од 2004 година и досега има работено на голем број активности поврзани со слободниот софтвер, го објавуваат првиот број на својот е-магазин, Лугархија – дигитална анархија. Првиот број на е-зинот, кој ќе третира тематики поврзани со слободниот софтвер и неговата идеологија и активизам, според […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Познатиот писател Пaуло Куељо, на саемот за книга во Франкфурт рече дека го подржува издавањето на бесплатни онлајн книги. Куељо кој ги има продадено своите книги во милионски количини веќе со години објавува „бесплатни” онлајн верзии од своите дела и верува дека тоа ја зголемило популарноста и нивната продажба.

Прочитај повеќе