{mosimage} Полесно ќе научиш пекар да биде веб активист, отколку мејнстрим новинар, вели Зоран Ричлиев од Македонискиот Институт за медиуми на овогодинешната e-Society 09 конфереција чија тема е „Јас Медиум“. Г-дин. Ричлиев зборуваше во сесијата за односот меѓу традиционалните и новите медиуми во Македонија.

Прочитај повеќе

Facebook ја надмина бројката од 350 милиони корисници, а Марк Зaкерберг, основачот на друштвената мрежа, очекува дека до крајот на годината Facebook ќе има 375 милиони корисници. Што се однесува до македонските корисници на Facebook моментално има 458.000 македонски корисници од 13 до 64 години, според статистиката на Facebook. Дополнително Facebook ќе објави нова „Полиса […]

Прочитај повеќе

Љубопитност, затоа ја пребаруваме мрежата, вели Google објавувајќи го својот Zeitgeist 2009 извештај за најпопуларните пребарувања во 2009 година. Најбараниот термин на пребарувачот е
поп ѕвездата Мајкл Џексон, а потоа следат друштвените мрежи.

Прочитај повеќе

{mosimage} Факултет за Електротехника и Информациски Технологии (ЕТФ) во Скопје ќе добие нови 21 лабораторија за натамошно подобрување на практичните знаења на студентите, најави министерот за информатичко општество Иво Ивановски при денешната посета на ФЕИТ. Дел од лабораториите ќе бидат обезбедени до крајот на годинава, а останатите во текот на наредната.

Прочитај повеќе

Microsoft објави интересна информација за најпробиваните кориснички лозинки од страна на автоматските напади. Статистиката која опфатила десетици илјади лозинки, покажала дека стандардна должина на лозинки е 8 карактера, а просечното корисничко име е 6 карактера.

Прочитај повеќе

{mosimage} 77 отсто од Facebook Fan профилите имаат помалку од 1000 фанови, покажува истражувањето на Sysomos кое опфатило околу 600.000 фан страни. Facebook Fan страните се различни од приватните профили бидејќи се јавни и најчесто се користат од и за промовирање на брендови.

Прочитај повеќе

{mosimage} Серијалот на играта Call of Duty надмина 3 милијарди долари во продажба ширум светот. Вкупно, сите делови на симулацијата на војна, се продадени околу 55 милиони парчиња, вели Activision.

Прочитај повеќе

{mosimage} Наидов на двa интересни онлајн сервиси, на веб продавници, односно веб аукција. Првиот што го разгледав е сервисот на „Скопски пазар“ што овозможува купување производи онлајн и нивна доставка до вашиот дом. За разлика од другите онлајн продавници, doma.com.mk работи со прехранбени производи, што значи мора да има брза испорака. Не би купиле леб […]

Прочитај повеќе

Најголемиот интернер провајдер во Британија, Virgin Media започнa со тестирање на технологија за мониторинг на корисниците и пиратската содржина која ја споделуваат. Технологијата која ќе ја користи провајдерот е CView на Detica, компанија која е позната со работење со владини податоци и дигиталните документи на контраразурзнавачките служби.
 
„Нашата технологија има потенцијал да го мери споделувањето на содржината низ сите интернет провајдери, што ќе им овозможи на провајдерите, креативната индустрија и владата, да соработуваат и да одговорат на дигиталната пиратерија како што е повлечено во извештајот за Дигитална Британја.“ пишува Detica.

Прочитај повеќе

Се појави нов извештај од GfK, компанија која врши истражувања на пазарот, со статистика за користењето на интернетот во Македонија. Извештајот е сличен со недамнешниот извештај на Заводот за статистика и покажува дека 52 отсто од македонците користат интернет, што спореден со 2008 година е раст од 2 отсто.

Прочитај повеќе

{mosimage} Текстот е често корисен, но понекогаш видеата и сликите се поефективен начин да се сподели информација, пишува Google во својот блог пост во кој го најави новиот формат на нивните реклами. Рекламите остануваат текстуални само што им е додадена опција со визуелни елементи: видео, слики, мапа… Со ова рекламите стануваат поголеми и поприметливи. Исто […]

Прочитај повеќе

Што е тоа спам? Според дефиниција тоа се генерички и-мејл пораки испратени до корисници без нивна дозвола, најчесто со цел да се постигне промоција. Спамот всушност е ѓубрето во интернет светот, а се наоѓа во многу различни форми… спам може да има форма и на SMS порака.

Прочитај повеќе