{mosimage}Двајца истражувачи од сигурносната индустрија демонстрираа нова техника како незабележливо да пресретнуваат интернет сообраќај на такво ниво за кое се мислеше дека не е достапно до никој надвор од агенциите за разузунување како што е NSA (National Security Agency). Тактиката го експлоатира протоколот за рутирање, BGP (Border Gateway Protocol) овозможувајќи им на напаѓачите скришно да […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Yahoo! го објави новиот сервис Fire Eagle, алатка која овозможува да ја надополнувате вашата локација која ќе ве поврзе со разни интернет сервиси. Доколку интернетот ја знае вашата локација во светот ќе ви ги достави вестите од регионот, ќе ве информира за сообраќајот, ќе ги информирате вашите Facebook/Twitter пријатели каде се наоѓате. Но има и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Грузиската влада ја обвини Русија за неовластено навлегување во компјутерските системи на клучни владини сајтови и нивно исклучување. Грузија тврди дека пристапот до сајтот на нивното Министерство за надворешни работи и други владини сајтови е оневозможен од страна на руски хакери со што се попречува објавувањето на соопштенијата со кои Грузија го известува светот за […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Со помош на техниката наречена "war driving" и инсталирање на програми кои "преслушкуваат" и запишуваат податоци (sniffer-и), 11 луѓе успеале да украдат податоци за над 40 милиони кредитни и дебитни картички. Овој случај на сајбер криминал е еден од најголемите досега во светот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Кина ја „олабави“ својата цензура откако беше под притисок од Олимпискиот комитет (ИОК) и светските медиуми, многу од нив и спонзори на игрите. Сајтовите за маскарот во Тиананман и ББЦ вестите на кинески јазик сега се достапни. Но сајтовите за Тибет и Кинеското демократско движење се уште не постојат на кинескиот интернет простор.

Прочитај повеќе

{mosimage}Дел од екипите на Google задолжени за проектите Google Earth,YouTube и други интернет сервиси обединети како Google Earth Outreach (GEO) тим минатиот месец на покана на поглаварот на едно племе од Амазон, Алмир Нарамајога, направија едно необично патување каде што имаа за цел да спроведат обука за користење на интернет со цел да се подигне […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Денеска беа објавени петте победници на интернационалниот натпревар организиран од страна на Cisco за конфигурација на интернет мрежи, NetRiders. Натпреварот за прв пат се одржа онлајн на 9 јули и во него учествуваа претставници на над 24 земји. Наградата за победниците е спонзорирана академска тура низ Силиконската долина во Јануари 2009 година.

Прочитај повеќе

{mosimage}Секоја телекомункациска услуга во Србија ќе биде архивирана и под мониторинг во реално време од страна на надлежните органи за електронски надзор, се наведува во новиот правилник на Српската агенција за телекомуникации (РАТЕЛ). Според блогот Internodium ова е невкусно и го руши принципот на приватност.

Прочитај повеќе

{mosimage}Knol, новиот продукт на Google беше претставен пред два дена на официјалниот блог на компанијата. Knol е конкуренција на Wikipedia и им овозможува на корисниците да објавуваат авторски текстови на разни теми. Клучниот принцип на овој сервис е авторството на текстовите, кое досега недостасуваше на веб енциклопедијата Wikipedia. Исто така, текстовите не се само збир […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Друштвената мрежа Facebook.com денеска ќе го објави редизајнот на својот сајт откако не успеа да го стори тоа на предвидениот датум – 16 јули. Според она што засега може да се види на тест страната, редизајнот ќе донесе едноставност и поголема прегледност, што значи дека најпопуларната друштвена мрежа и целосно ќе биде прилагодена на веб […]

Прочитај повеќе

Читајќи го текстот „Интернет кафулињата се преполни со гејмери“ на страната на А1, неможев да се воздржам и да не го прокоментирам. На кратко, текстот ги карактеризира гејмерите како луѓе кои
висат по цели денови по интернет кафеа и играат агресивни игри во кои треба да се пука, руши и убива по што и самите стануваат агресивни и губат чувство за тоа што е реално, а што виртуелно. А да, во текстот има и мислења од „експерти“.

Прочитај повеќе

{mosimage}Откако сите странски новинари беа избрикани од Зимбабве, блоговите и интернетот станаа едно од средствата за информирање на светот за теророт кој се случува во земјата. Тие станаа единствениот глас кој смее да го каже незадоволството на народот од секојдневието на Зимбабве.

Прочитај повеќе