{mosimage}Претходно напишав дека ќе ве известиме за сите важни промени во судењето на Тhe Pirate Bay кое е предвидено да трае 2 недели, но не верував дека само по еден ден ќе се случи вакво нешто. Скоро сите обвиненија за „помагање при непочитување на авторските права“ беа отфрлени откако главниот обвинител Хакан Росвел не успеа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона, најави неколку новини. Најпрвин го најави својот најнов оперативен систем за мобилни телефони – Windows Mobile 6.5, друга новина е отворањето на онлајн продавница за мобилни апликации наречена Windows Marketplace for Mobile како и услугата за бекап на телефоните наречена ‘My Phone’.

Прочитај повеќе

{mosimage}Yahoo! и MySpace ги ревидираа своите портали со цел да ги направат достапни за мобилните платформи и исто така да работат на мобилни апликации кои ќе ги оптимизираат презентациите на одредени модели на мобилни телефони. MySpace ќе работи на развој на мобилни апликации за Nokia S60 телефоните, како и за претстојниот Palm Pre “паметен телефон”. […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Основачите на The Pirate Bay, Готфрид Свартхолм Варг (Anakata), Питер Сунде Колмисопи (Brokеp) и Фредрик Ниј (ТiAMO) како и Карл Лундстом, шведски бизнисмен обвинет дека инвестирал во сајтот се изјаснија пред шведскиот суд во Стокхолм како „невини“ во најголемиот случај против пиратeтеријата кој го започнаа тужителите Warner Bros, MGM, EMI, Colombia Pictures, 20th Century Fox, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Италијанската полиција објави дека енкриптираниот систем на Skype, кој е тајна, им прави многу проблеми во обидите да ги прислушкуваат продавачите на дрога и бело робје. Тоа го откриле откако прислушкувале продавач на кокаин кој му рекол на својот „колега“ да се префрлат на Skype за да му ги каже деталите за зделка со 2 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Новата стратегија на Sony Ericsson, која треба да помогне на произведувачот на мобилни телефони да се извлече од економската криза, се фокусира на „комуникација и забава“, мобилни апарати кои ќе имаат функции на компјутер и телевизор. Новиот план познат како „Entertainment Unlimited“ на Sony Ericsson, компанија која е соработка меѓу производителот на електроника Sony и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Првиот впечаток кога ќе го постетите Topvideomk.com е доста пријатен. Интересна музика и едноставно видео кое ви ја прикажува идејата зад сајтот „снимајте со вашиот мобилен, креирајте профил, закачете ги видеата“. Доста интересна идеја за мала, фокусирана – македонска публика.

Прочитај повеќе

{mosimage}Travel2Macedonia е нов портал наменет за туристи кои сакаат да ја посетат Македонија. На форумот на IT.com.mk членот Горан праша за мислењето на нашите членови за сајтот, што ни даде идеја да започнеме со рецензирање на новите .mk и .com.mk сајтови и сервиси со цел да ги претставиме на македонската ИТ публика.

Прочитај повеќе

{mosimage}Георги Станојевски, попознат како Глиша кај македонската интернет заедница, вчера објави нов независен веб сервис наречен Домејн.от кој автоматски ги прикажува сите ново регистрирани .мк домени и овозможува нивно следење преку RSS канали. Сервисот исто така овозможува преглед на новите .мк домени по денови, како и вкупниот број на регистрирани македонски домени досега.

Прочитај повеќе

Што е најинтересното што се случи во ИТ светот минатата година? Кои беа најинтересните видео игри во изминатата 2008? А кои најдобри .мк проекти? Најдобриот интернет гаф во 2008? Членовите на IT.com.mk форумот гласаа, а за разултатите „скролајте надолу“… :-) Намерно почекавме со статијава, за да навлеземе малку во 2009 година, која започна возбудливо со […]

Прочитај повеќе

{mosimage}На 23 декември, во Стопанската комора на Р. Македонија, се одржа изборот за Наградата на Светскиот самит за информатичко општество (World Summit Awards), организиран во Македонија од Фондацијата Метаморфозис. По неколку часовната презентација на проектите пред мултидисциплинарното жири, беа избрани победници во осум категории.

Прочитај повеќе

{mosimage}Спотот за промоција на Македонија „Мacedonia timeless” веднаш предизвика контраверзност. Се развија дискусии од видот: ги нема албанското малцинство, има технички грешки во спотот … Но ќе се задржам на ова – 192.000 евра вредниот плагијат? Ден по објавувањето на спотот (четврток), по првите импресии кои беа позитивни, низ вестите на македонските традиционални медиуми (читај: […]

Прочитај повеќе