{mosimage}Иако 250.000 долари се само четвртина од милионот кој беше цел на Twestival, сепак оваа сума значи чиста вода за 17.000 луѓе во Индија, Уганда и Етиопија за наредните 20 години. „Се разбира twestival е сеуште краток до стигнување на нашата цел да собереме 1 милион долари, но кампањата не завршува тука“ напиша Аманда Роуз […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Креативноста и уникатноста на Apple iPhone им овозможи на илјадници програмери да си играат со идеи и да прават апликации за популарниот телефон, од сериозни апликации до интересни видео игри. Бев пријатно изненаден кога читав дека 9 годишниот Лим Динг Вен од Сингапур има апликација т.е видео игра за цртање за iPhone која е симната […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Пристигна уште една новина објавена на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона деновиве. Претставен е нов телефон базиран на Google-овиот оперативен систем Android, од страна на Vodafone. Телефонот со екран на допир – HTC Magic или G2, ќе поседува 3.2 мегапикселна камера, Wi-Fi и GPS, но ќе нема лизгачка тастатура.

Прочитај повеќе

{mosimage}Претходно напишав дека ќе ве известиме за сите важни промени во судењето на Тhe Pirate Bay кое е предвидено да трае 2 недели, но не верував дека само по еден ден ќе се случи вакво нешто. Скоро сите обвиненија за „помагање при непочитување на авторските права“ беа отфрлени откако главниот обвинител Хакан Росвел не успеа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Microsoft на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона, најави неколку новини. Најпрвин го најави својот најнов оперативен систем за мобилни телефони – Windows Mobile 6.5, друга новина е отворањето на онлајн продавница за мобилни апликации наречена Windows Marketplace for Mobile како и услугата за бекап на телефоните наречена ‘My Phone’.

Прочитај повеќе

{mosimage}Yahoo! и MySpace ги ревидираа своите портали со цел да ги направат достапни за мобилните платформи и исто така да работат на мобилни апликации кои ќе ги оптимизираат презентациите на одредени модели на мобилни телефони. MySpace ќе работи на развој на мобилни апликации за Nokia S60 телефоните, како и за претстојниот Palm Pre “паметен телефон”. […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Основачите на The Pirate Bay, Готфрид Свартхолм Варг (Anakata), Питер Сунде Колмисопи (Brokеp) и Фредрик Ниј (ТiAMO) како и Карл Лундстом, шведски бизнисмен обвинет дека инвестирал во сајтот се изјаснија пред шведскиот суд во Стокхолм како „невини“ во најголемиот случај против пиратeтеријата кој го започнаа тужителите Warner Bros, MGM, EMI, Colombia Pictures, 20th Century Fox, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Италијанската полиција објави дека енкриптираниот систем на Skype, кој е тајна, им прави многу проблеми во обидите да ги прислушкуваат продавачите на дрога и бело робје. Тоа го откриле откако прислушкувале продавач на кокаин кој му рекол на својот „колега“ да се префрлат на Skype за да му ги каже деталите за зделка со 2 […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Новата стратегија на Sony Ericsson, која треба да помогне на произведувачот на мобилни телефони да се извлече од економската криза, се фокусира на „комуникација и забава“, мобилни апарати кои ќе имаат функции на компјутер и телевизор. Новиот план познат како „Entertainment Unlimited“ на Sony Ericsson, компанија која е соработка меѓу производителот на електроника Sony и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Првиот впечаток кога ќе го постетите Topvideomk.com е доста пријатен. Интересна музика и едноставно видео кое ви ја прикажува идејата зад сајтот „снимајте со вашиот мобилен, креирајте профил, закачете ги видеата“. Доста интересна идеја за мала, фокусирана – македонска публика.

Прочитај повеќе

{mosimage}Travel2Macedonia е нов портал наменет за туристи кои сакаат да ја посетат Македонија. На форумот на IT.com.mk членот Горан праша за мислењето на нашите членови за сајтот, што ни даде идеја да започнеме со рецензирање на новите .mk и .com.mk сајтови и сервиси со цел да ги претставиме на македонската ИТ публика.

Прочитај повеќе

{mosimage}Георги Станојевски, попознат како Глиша кај македонската интернет заедница, вчера објави нов независен веб сервис наречен Домејн.от кој автоматски ги прикажува сите ново регистрирани .мк домени и овозможува нивно следење преку RSS канали. Сервисот исто така овозможува преглед на новите .мк домени по денови, како и вкупниот број на регистрирани македонски домени досега.

Прочитај повеќе