Skies of Glory играта на SGN која првично беше за iPhone, сега е достапна и за Android со што играчите од двете платформи можат да се натпреваруваат меѓу себe поврзувајќи се преку WiFi или Bluetooth.

Прочитај повеќе

Кинеската безбедносна фирма за мобилни NetQin објави бесплатна алатка за безбедност и организирање на Symbian мобилните телефони. Пакетот содржи опции за оптимизација на системот и подобрување на брзината, алатки за одбрана, како и контрола врз интернет сообраќајот.

Прочитај повеќе

Mozilla ја подобри наградата од 500 на 3.000 долари за откривање на критични ранливости. Bug Bounty програматаа стартуваше во 2004 година, а сега покрај наградите и стандардните Firefox и Thunderbird, се додадени за тестирање и мобилниот Firefox и други Mozilla сервиси.

Прочитај повеќе

Популарните места од Foursquare ќе бидат резултатит од интернет пребарувачите, вели ко-основачот Денис Кровли во интервју за британскиот Telegraph.

Прочитај повеќе

Ако на интернет пребарувате Бостон, ќе добиете линкови до американскиот град, но можеби мислите на бендот. Проблем е што еден збор значи многу работи, oбјаснува Metaweb, стартапот од Сан Франциско кој е најновата аквизиција на Google.

Прочитај повеќе

Знаејќи ја популарноста на мрежата, оваа достигнување беше само прашање на време, нели?

Прочитај повеќе

Секоја секунда се симнуваат по стотина апликации од Android Store, a пред ден бројката стигна до 1 милијарда симнати апликации, според статистиката на AndroLib.

Прочитај повеќе

Објаснувајќи за како преку друштвените мрежи дознал за некои уникатни бразилски птици и досадни коментатори, Етан Зукерман, ко-основачот на Global Voices Online, вели дека има неколку нешта што можат да се научат од друшвените мрежи.

Прочитај повеќе

Со 8 од 8 погодени победници октоподот Пол стана атракција на Светското фудбалско првенство. А сега, малиот прогнозер продолжува да погаѓа резултати од секојдневието преку мобилна апликација за iPhone, iPad и iPod Touch.

Прочитај повеќе

Најновиот трејлер Social Network содржи неколку сцени од филмот и се гледа дека има доста интересен заплет. Знаете како оди со вакви филмови: љубов, измама, расправија, тужба од 600 милиони од најдобриот пријател, почеток на друштвена мрежа која потоа ќе го освои светот…

Прочитај повеќе

Можеби приметивте дека на профил страната од десна страна се појавува Friend Finder барче со кој ви се сугерира да импортирате имејл контакти и да ги најдете на Facebook. Можно е при самото логирање најгоре на профилот да ви се појави покана да ја пробате Friend Finder алатката. Опцијава постои веќе подолго време, но сега добива попроминентно место на страната.

Прочитај повеќе

Дваесет и три годишниот Алексеј Каретников е уапсен под основи на шпионажа и вратен назад во Русија, пишува Washington Post велејќи дека американските власти се сомневаат дека тој е 12-тиот член на руската шпионска група неодамна откриена во САД.

Прочитај повеќе