Кина во пресртет на 4 Јуни, ден што ја одбележува 20 годишнина од демократските протести на Тиананмен плоштадот ги блокираше најпопуларните сервиси на интернет. Flickr, Twitter, Bing – новиот пребарувач на Microsoft кој беше објавен пред 3 дена, Hotmail, … сите се недостапни од пред 3 дена, додека Blogger.com и YouTube се недостапни за кинеските корисници од мај, односно март. Блокирани се и сајтовите на странски медиуми, претежно американски како CNN и блогот HuffingtonPost.

Прочитај повеќе

{mosimage}Google објави верзија на YouTube каналот специјализиран за телевизија. Новиот интерфејс на сервисот е зголемен, со цел функционален и да се гледа на телевизор или на голем монитор. Затоа и интерфејсот е премногу едноставен, без коментари и додатни опции како предложени видеа, содржина според автор…

Прочитај повеќе

Microsoft вчера на конференцијата за видео игри E3, претстави 3Д платформа за Xbox 360 која го следи движењето, реакциите на лицето на играчите, а може да препознае и говор, со цел да се контролира ликот во играта. Доколку овој интерактивен продукт на Microsoft се покаже практичен, дефинитивно гејминг платформата Wii ќе добие сериозен конкурент.

Прочитај повеќе

{mosimage}Во недела, на 31.05.2009 се одржа финалето на натпреварот по програмирање CodeFu, организиран од страна на компанијата NetCetera, на кој зедоа учество вкупно 32-цата најдобри кои во финалето се пласираа преку двете претходни онлајн квалификациони рунди. Натпреварот се одржа во интернет клубот Ентернет во Скопје во опуштена и релаксирана атмосфера, но и покрај тоа натпреварувачкиот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Bing од денеска е достапен на корисниците. Новиот пребарувач на Microsoft треба да ги помести границите на пребарувањето и тоа од прв поглед му успева. Пребарувањето е лесно, резултатите се подредени во категории кои зависат од што пребарувате. Во секој случај има што да правите не само да кликнете на сајт туку имате куп, тони […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Navify е сервис чија бета верзија стартуваше неодамна, сервис кој опфаќа сé што ви е потребно и тоа Wikipedia текстови, соодветни слики да го поткрепат текстот од Wiki и додатни видеа од YouTube. Но има и уште еден детал – коментари и форум. Со ваква платформа тешко дека ќе ги посетувате Flickr, YouTube и Wikipedia […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иновативноста на вработените во Google не престанува… најновото нешто доаѓа од браќата Ларс и Јенс Расмусен, луѓето кои ни ги донесоа Google Maps. Тие вчера на конференцијата Google I/O го презентираа Google Wave, платформа за онлајн соработка и комуникација. Wave овозможува поголем број на корисници да зборуваат преку ИМ во исто време додека работат, а […]

Прочитај повеќе

„Верувам дека весниците ќе наплаќаат за нивната онлајн содржина“ рече Руперт Мурдок, медиа могулот, во интервју за Fox News Business Channel на кое зборуваше за иднината на весниците. „Весниците трчаа кон интернетот за да добијат и привлечат поголема публика и внимание кон себеси, но тоа им наштети. Сега тие ќе треба да се повлечат и да речат ‘Еј, ние ќе треба да наплаќаме за ова’.” вели г-дин. Мурдок.

Прочитај повеќе

{mosimage}Форумот на IT.com.mk достигна голема бројка од над 4.000 членови! Тоа немаше да биде возможно без помошта на нашите верни членови, на кои сме им благодарни. Но фала не носи леб дома, нели? :)) Затоа IT.com.mk планира во иднина да понуди разни награди и едукативни програми со кои ќе ги награди нашите највредни членови.

Прочитај повеќе

{mosimage}Пиратската верзија на третото продолжување на The Sims ги руши рекордите за најбрзото симнување до сега – 180.000 копии од Sims 3 се преземени за само 3 дена иако долго очекуваната The Sims 3 ќе биде официјално претставена на 2 Јуни. „Ова се импресивни бројки“ вели Џо Флесчер од BigChampagne, компанија која врши мониторинг на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По долга расправа, администраторите на онлајн енциклопедијата Wikipeda одлучиja да ги блокираат ИП адресите поврзани со Скиентолошката црква за да спречат пропаганда. „Сите ИП адреси поврзани со Скиентолошката црква ќе бидат блокирани. Индивидуалните уредници можат да побараат нивната ИП адреса да биде изоставена од листата на банирани“ се вели во соопштението на бордот на Wikipedia.

Прочитај повеќе

Со својот нов пребарувач Bing, претходно познат како Kumu, Microsoft се вмеша во борбата на пребарувачите. Сега Google навистина има добра конкуренција и редно време беше. За една недела се објавија два пребарувачи носат нешто ново во пребарувањетo. Yahoo веќе не е конкурентен, но Wolfram|Alpha и Bing носат нови не-Google избори и начини на пребарување. Од друга страна ова ќе го предизвика Google и тие да размислуваат поинаку и да најдат нови идеи за својот пребарувачот. Во секој случај секоја конкуренција е добра, бидејќи на крај корисникот ќе го добие најдоброто.

Прочитај повеќе