{mosimage}Странски професори, само 100 студенти во текот на четири години, hi-tech лаборатории, кампуси со сали, елитен универзитет… вака министерот за информатичка технологија Иво Ивановски го најави новиот Универзитет на информатички технологии кој ќе биде во Охрид. Универзитетот ќе се отвори во септември.

Прочитај повеќе

Шведската Пиратска партија на избори низ Европската унија за гласање на идните парламентарци освои 7.1 отсто од гласовите со кои влезе во Европскиот парламент. Со едно место од околу 700 парламентарци, пиратите нема да бидат во позиција да го сменат расположението кон споделувањето на фајлови или редизајнирање на начинот како авторските права функционираат, нивните две цели.

Прочитај повеќе

Верувам дека сите сте запознаени со оваа тематика, барем оние кои имале искуство со нарачки он-лајн со помош на кредитни картички или едноставно вадење на пари од ATM машини (банкомати).

Се работи за приказ, како една таква измама е планирана и извршена од страна на дечките од реалното шоу The Real Hustle (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Real_Hustle, http://www.bbc.co.uk/realhustle/, http://www.trutv.com/shows/real_hustle/).

Прочитај повеќе

{mosimage}На 28 мај, четврток, во 18 часот, од дома, на удобно пред вашиот компјутер … ќе се одржи првиот Вебинар на кој ќе се опфатат темите за е-трговија. На вебинарот со тема „Е-трговијата пристигна и кај нас“ ќе се дискутираат прашања како „ Дали сакате да направите он-лајн продавница, а не знаете како? Дали знаете […]

Прочитај повеќе

Кина во пресртет на 4 Јуни, ден што ја одбележува 20 годишнина од демократските протести на Тиананмен плоштадот ги блокираше најпопуларните сервиси на интернет. Flickr, Twitter, Bing – новиот пребарувач на Microsoft кој беше објавен пред 3 дена, Hotmail, … сите се недостапни од пред 3 дена, додека Blogger.com и YouTube се недостапни за кинеските корисници од мај, односно март. Блокирани се и сајтовите на странски медиуми, претежно американски како CNN и блогот HuffingtonPost.

Прочитај повеќе

{mosimage}Google објави верзија на YouTube каналот специјализиран за телевизија. Новиот интерфејс на сервисот е зголемен, со цел функционален и да се гледа на телевизор или на голем монитор. Затоа и интерфејсот е премногу едноставен, без коментари и додатни опции како предложени видеа, содржина според автор…

Прочитај повеќе

Microsoft вчера на конференцијата за видео игри E3, претстави 3Д платформа за Xbox 360 која го следи движењето, реакциите на лицето на играчите, а може да препознае и говор, со цел да се контролира ликот во играта. Доколку овој интерактивен продукт на Microsoft се покаже практичен, дефинитивно гејминг платформата Wii ќе добие сериозен конкурент.

Прочитај повеќе

{mosimage}Во недела, на 31.05.2009 се одржа финалето на натпреварот по програмирање CodeFu, организиран од страна на компанијата NetCetera, на кој зедоа учество вкупно 32-цата најдобри кои во финалето се пласираа преку двете претходни онлајн квалификациони рунди. Натпреварот се одржа во интернет клубот Ентернет во Скопје во опуштена и релаксирана атмосфера, но и покрај тоа натпреварувачкиот […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Bing од денеска е достапен на корисниците. Новиот пребарувач на Microsoft треба да ги помести границите на пребарувањето и тоа од прв поглед му успева. Пребарувањето е лесно, резултатите се подредени во категории кои зависат од што пребарувате. Во секој случај има што да правите не само да кликнете на сајт туку имате куп, тони […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Navify е сервис чија бета верзија стартуваше неодамна, сервис кој опфаќа сé што ви е потребно и тоа Wikipedia текстови, соодветни слики да го поткрепат текстот од Wiki и додатни видеа од YouTube. Но има и уште еден детал – коментари и форум. Со ваква платформа тешко дека ќе ги посетувате Flickr, YouTube и Wikipedia […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иновативноста на вработените во Google не престанува… најновото нешто доаѓа од браќата Ларс и Јенс Расмусен, луѓето кои ни ги донесоа Google Maps. Тие вчера на конференцијата Google I/O го презентираа Google Wave, платформа за онлајн соработка и комуникација. Wave овозможува поголем број на корисници да зборуваат преку ИМ во исто време додека работат, а […]

Прочитај повеќе

„Верувам дека весниците ќе наплаќаат за нивната онлајн содржина“ рече Руперт Мурдок, медиа могулот, во интервју за Fox News Business Channel на кое зборуваше за иднината на весниците. „Весниците трчаа кон интернетот за да добијат и привлечат поголема публика и внимание кон себеси, но тоа им наштети. Сега тие ќе треба да се повлечат и да речат ‘Еј, ние ќе треба да наплаќаме за ова’.” вели г-дин. Мурдок.

Прочитај повеќе