{mosimage} Еден од тројца европејци никогаш не бил онлајн, додека еден од четворица никогаш не користел компјутер. Иако звучи поразувачки за „дигиталната ера во која живееме“ сепак ова е напредок. Во 2007 дури 40 отсто од европејците никогаш не биле онлајн. Ова се вели во најновиот извештај за Дигиталната конкурентност на Европската комисија, извештај во […]

Прочитај повеќе

{mosimage}(Новите детали за соработката на Yahoo и Мicrosoft може да ги прочитате подолу, на крај на првичниот текст) Акциите на Yahoo! Inc. паднаа од 18 на 14 долари по акција, а инвеститорите стануваат се понервозни, неуверени дека договорот за 10 годишна соработка со Microsoft Corp. ќе им донесе профит. Yahoo! воопшто не доби пари однапред, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Престанете да се глупирате и сфатете ги друштвените мрежи сериозно, е пораката на Марта Каген, маркетинг експерт на Espresso агенцијата и креаторот на одличната „What the F**k is Social Media“ презентација од 84 слајда преку која ги објаснува феноменот на друштвените мрежи и зошто треба да ни е гајле за нив.

Прочитај повеќе

{mosimage}Време е да се направи осврт на работењето на Владата на РМ, поконкретно осврт на работата на Министерството за информатичко општество (МИО). Иако имаме иста влада веќе подолго време, сепак поводот е 1 година од работата на Владата. Затоа МИО одржа прес конференција каде ги објави завршените, а најави идните проекти. Еве што е завршено […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Таткото на едно 11 годишно девојче од Велика Британија тврди дека Apple се обидел да го спречат објавувањето на случајот со експодираниот iPod на неговата ќерка, настан што се случил минатиот месец. Кен Стенборо, изјави за The Times дека откако му паднал неговиот iPod Touch, тој започнал да шушти и се загреал. Заради претпазливост, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Популарниот прелистувач Firefox на фондацијата Mozilla, откако стана достапен за јавноста во 2004 година, до денес е преземен повеќе од 1 милијарда пати. Firefox сега има 30.5 проценти удел на пазарот на веб прелистувачи, а се наоѓа зад Internet Explorer, кој сеуште е прв на листата со убедливи 60.12 проценти.

Прочитај повеќе

 
Google полека навлегува во Јужно-источниот европски интернет пазар со отварање на локална канцеларија во Хрватска, што е сосема логично бидејќи Хрватска има огромен прелив на балкански и светски туристи кои информациите за земјата и туристичките аранжмани ги добиваат преку пребарувачот.

Прочитај повеќе

Patuvajzaedno.mk е онлајн сервис кој посредува контакт меѓу патниците и возачите со цел луѓето полесно да патуваат низ Македонија. Сите знаеме дека низ Македонија постојат диви такстисти, превозници, легални комбиња… зошто да не се организира се на едно место?

Прочитај повеќе

{mosimage}Случајот на изчезнатата шест годишно девојче Ангела Ѓорѓиеска од с. Дуње се појави низ сите медиуми. Но кога велам „медиуми“ не мислам само на вестите, туку и на друштвените мрежи како канали за информации.

Прочитај повеќе

{mosimage}(Аpple објави закрпа за овој проблем на iPhone. Линк до закрпата ќе го најдете на крај на веста). Безбедносните експерти открија начин како да превземат целосна контрола врз iPhone само преку испраќање на специјална SMS порака. Овој хак е демонстриран на Black Hat безбедносната конференција, абезбедносните експерти кои го обелоденија проблемот се Колин Мулинер и […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Треба да направиме нешто за полесно да им објасниме на луѓето кои не чуле за нас и кои не знаат што да прават, рече Биз Стоун, ко-основачот на Twitter, минатата недела. Тоа решениe e нова почетна страна на сервисот за микро-блогирање која се фокусира пред се на пребарувањето и популарните трендови.

Прочитај повеќе

Microhoo конечно се оствари. Oд долгогодишни лути ривали сега Microsoft и Yahoo станаа партнери во 10 годишна зделка за соработка во интернет пребарувањето и онлајн маркетингот. Лоши вести за Google?

Прочитај повеќе