{mosimage}Кога во мај излезе третото продолжение на the Sims, пиратската верзија од играта беше нелегално симната 100,000 пати за 3 дена. Но на изненадување на сите Еlectronic Arts не се разочараа од тоа. Тие цело време имале итар план. „Ако има некој пират кој го чита ова, ве охрабрувам да ги пиратирате Fifa Online, NBA […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Кога и каде треба да се повлече граница меѓу работата и професијата, посебно ако сте новинар? Дали смеете преку вашиот профил да се приклучите на некоја група на Facebook која е политички ориентирана? Дали може да се ретвитне некоја вест без претходно да се проверите веродостојноста на истата? Кога сме кај веродостојноста, дали треба пријателите […]

Прочитај повеќе

Од најбрзите 20 компјутери во светот т.е суперкомпјутери, дури 19 од нив го користат Linux како оперативен систем. Само Magic Cube кој е 15 на листата е единствениот кој користи Windows. Ова е неверојатен успех за Linux и потврда за неговите можности бидејќи листата содржи 500 суперкомпјутери, а дури 60% од нив (301 суперкомпјутери) го користат овој оперативен систем. 189 користат Unix, 2 freeBSD и само еден Windows.

Прочитај повеќе

{mosimage}И покрај критиките за прекршување на човековите права и слободата на говор, Кина не се откажува од филтрирење на содржината на интернет. Секој кинески граѓанин ќе биде задолжен да го има инсталирано Green Dam, софтверот кој е изработен од Jinhui, компанија кој работи за кинеската војска. Од 1 Јули секој продаден компјутер ќе го има […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Иднината на весниците е основната тема на текстот на Утрински Весник, кој денес слави 10 години откако прв пат беше испринтан. „Кога се појави радиото, се прогнозираше дека таквиот брз начин на информирање ќе ги згасне весниците. Кога потоа се појави и телевизијата, тогаш се прогнозираше дека овој медиум со слика и тон ќе ги […]

Прочитај повеќе

Протестите во Иран продолжуваат. Иако се прогласени како нелегални од Ајатолах Али Кхаменеи, врховниот лидер на Иран, сепак активистите повторно излегоа на улиците и се судрија со полицијата. Има и жртви… видеото снимено со мобилен за иранската девојка Неда Солтан во моментите на умирање откако беше застрелана, е еден од најбараните термини преку друштвените мрежи. Интернетот стана алатка преку која светот дознава за деталите од протестите, додека владата на Иран се обидува да го блокира.

Прочитај повеќе

{mosimage}Едноставно и генијално. Babel With Me е чет сервис кој автоматски ги преведува разговорите во реално време во 45 различни јазици. Мал проблем што го нема македонскиот јазик, но ги има српскиот, хрватскиот, албанскиот и бугарскиот што може да помогна на тие што не знаат друг јазик. BabelWith.Me е лесен за користење – само одите […]

Прочитај повеќе

{mosimage}„Ова се Кев и неговата ќерка Алис. Тие спијат на клупи во парк, преживуваат со бесплатните оброци од работа и школа, и кофа сладолед која повремено ја земаат од фрижидерот на соседите…“. Иако звучи како вистинска приказна за бездомници, сепак ова се случува во виртуелниот свет на The Sims 3.

Прочитај повеќе

Џејми Томас-Расет е казнета со 1.92 милиони долари казна бидејќи споделувала 24 песни заштитени со авторски права преку сервисот Kazaa. Таа е првиот индивидуалец кој што е суден и казнет за споделување на фајлови. Г-ѓа. Томас-Расет прв пат беше казнета 2007 година кога судот ја осуди за виновна и ѝ нареди да плати казна од 220.000 долари. Таа потоа бараше ново судење и ауч… Сега наместо 200.000 долари таа треба да плати скоро 2 милиони долари за 24 песни, по 80.000 од песна.

Прочитај повеќе

{mosimage}Foreign Direct Investment (FDI) бизнис магазин продуциран од познатиот весник Financial Times, објави дека Македонија е трета земја на листа на барани дестинации за инвестирање, зад САД и Франција, но пред Шпанија, Италија… FDI вели дека се изненадени од позицијата на Македонија, која претходно не била ни во топ 10 на извештајот на Google, специјално […]

Прочитај повеќе

{mosimage}NASA го лансираше сателит Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) чија мисија е да истражи дали има вода на Месечината. На сателитот ќе му претходи ракета која со експлозија ќе направи кратер на месечината, а сателитот ќе ги истражува делчињата од површината и кратерот за да види дали има вода во нив. Водата е […]

Прочитај повеќе

Article 29 групата составена од експерти за заштита на податоците и приватност и дел од Европската Комисија, смета дека користењето на OpenID платформи може да ги злоупотреби личните податоци на корисниците. OpenID е платформа како Facebook Connect и др. која овозможува користење на едно корисничко име за повеќе платформи и овозможуваат овие платформи да бидат вклучени на други сајтови, пример коментирањето на IT.com.mk функционира преку Facebook Connect, односно можете да оставите коментар преку логирање со вашиот Facebook профил, без да отварате корисничко име директно на сајтот.

Прочитај повеќе