{mosimage} Надополнето: Новите твитови полека, но сигурно, започнаа да се појавуваат на профилите на Twitter. Подолу е првичниот текст: Да. Се сруши Twitter. Последниот твит е од пред 1 час. Нормално, немаме повеќе информации бидејќи Twitter не функционира. :) Eдинственото нешто од Twitter дека „има непланирани проблеми“. Таа порака е стара 16 часа на нивниот […]

Прочитај повеќе

Роберт Мулер, директорот на FBI (Федералното биро за истрага на САД) рече дека неговата жена му забранила да користи онлајн банкарство бидејќи за малку ќе станел жртва на phishing измама.
Директорот на FBI добил лажен имејл од неговата банка во кое се барало тој да потврди некои лични информации за неговата сметка.

Прочитај повеќе

{mosimage} Нa Future of Web Apps конференцијата Кевин Роуз го искористи своето искуство и знаење и во презентација објасни како да направите сајт кој ќе има милион корисници. Кевин Роуз е човекот зад Digg, Pownce, Wefollow, успешни, популарни и познати веб страни. Посебно Digg, сајт за вести и информации кои се постираат од корисниците и […]

Прочитај повеќе

{mosimage} На Европската Комисија и се допадна решението на Microsoft да понуди „екран за избор на прелистувач“(bailout screen) преку кој корисниците ќе си одберат еден од 12 понудени прелистувачи при инсталација на Windows, и му одбори на Microsoft да започне да ја тестира таа опција.

Прочитај повеќе

{mosimage} Новинарот и блогерот Дамир Финтиќ ќе одлежи 20 дена во затвор поради клевета на својот портал за Владимир Штенгл, поранешниот градоначалник на Вуковар. Така 27 годишниот новинар „ќе стане првиот новинар во Хрватска кој поради клевета ќе заврши во затвор, а Хрватска ќе стане една од ретките земји во светот кои блогерите ги ставаат […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Дали знаете што е разликата меѓу веб прелистувач и веб пребарувач? „Се обидувам со месеци да и објаснам на мајка ми што е веб прелистувач, но без среќа“, вели Џејсон Тоф, маркетинг менаџер на Google кој направи кратко истражување за колку луѓето користат прелистувач и што знаат за него.

Прочитај повеќе

{mosimage}Денеска и утре во хотелот „Александар Палас“ се оддржува седмата по ред конференција Microsoft Визија чија главна цел е да ги обедини ИТ професионалците, програмерите и менаџерите на едно место. Тимот на IT.com.mk присуствува на овој настан и во живо ги пренесува најважните работи преку својот Twitter профил @IT_info. Фотографиите исто така во живо ги […]

Прочитај повеќе

Овој викенд во Прага се оддржа втор по ред Mozilla Camp во Европа. Јас ја имав таа можност да присуствувам на настанот кој е посветен на работата и промоцијата на Firefox 3.5. Имаше околку 180 учесници, а целта на кампот е да се запознаат сите локализатори, девелопери, промотери и други помагачи на Mozilla проектот во Европа, како и да се запознаeме со новостите кај Firefox, Fennec, Firebux, Jetpack, новите промоции…

Прочитај повеќе

(Google потврди за BBC дека се пробиени и Gmail лозинки преку phishing измами. Повеќе за тоа ќе прочитате подолу, после првичниот текст) {mosimage} Microsoft знае дека се зборува за листа со илјадници Hotmail лозинки и моментално ја испитува ситуацијата, пишува BBC News кои потврдија дека листата со пробиените Hotmail лозинки постои. Веста за листата за […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Се појави вест за истражување на Twitter кое покажува дека 80 отсто од корисниците на Twitter твитаат само за себе. Затоа и насловот „Интернет страницата Твитер за нарцисоидни“ по медиумите. Текстот како и сите вакви глупави текстови си е во ред, се до еден момент:

Прочитај повеќе

Овогодинешната Нобелова награда за физика ќе ја поделат тројца научници чии откритија го овозможија брзиот пренос на дигиталните информации и дигиталната камера.

„Наградата оди за две научни достигнувања кои помогнаа да ги промени основите на денешното вмрежано општество.“ се вели во соопштението на Кралската академија на науки на Шведска која ја доделува Нобеловата награда.
 
Половина од престижната и 1.4 милиони долари вредната награда ја доби Чарлс Као, кој е награден за развојот на оптичките кабли преку кои се пренесуваат дигиталните информации.

Прочитај повеќе

{mosimage} Во интервју за CBS News, Еван Вилијамс ко-основачот на Twitter најави дека наскоро на сервисот за микро-блогирање ќе се појават нови иновации и алатки со цел да се унапреди сервисот. Една од иновациите е делење на репутација и одредување локација со што според него ќе се зголеми кредибилитетот на сервисот. Идејата дошла од протестите […]

Прочитај повеќе