{mosimage} Интересен ден полн со интересни вести за млади генијалци. Оваа вест е за видео средба меѓу две училишта. На 15 јануари 2010 година сe реализирана првата видео средба меѓу учениците од ОУ „Св. Кирил и Методиј“ Велес и ОУ „Ст. Јован“ Ливеро, Долна Нормандија – Франција, пренесува Фондацијата за локален развој и демократија.

Прочитај повеќе

Деветгодишниот Марко Чаласан стана најмладиот Microsoft цертифициран систем администратор. „Моцарт за компјутерите“, како што го нарекуваат медиумите, вели дека најголемата желба му е да се пресели во САД бидејќи таму е „високата технологија“ и таму е Редмонд – седиштето на Microsoft. Неговите родители Радица и Милан Чаласан (кој е и самиот систем администратор) велат дека Марко научил да пишува и чита уште од 2 години, по што веднаш го привлекле компјутерите и започнaл да реплицира операции и кодови кои ги наоѓал сам на интернет.

Прочитај повеќе

{mosimage}Бидејќи неможел да си игра со децата поради медицински проблем, од кој сега е опоравен, малиот Камерун седејќи во болницата за деца Mattel UCLA во Санта Моника, САД, се заинтересирал за компјутерите. Така следејќи ги предавањата на Стенфорд Универзитетот на iTunes и пребарувајќи го интернетотот тој научил неколку програмски јазика.

Прочитај повеќе

{mosimage} „Растот на Twitter е поспор.“ вели HubSpot во своето истражување „Состојбата на твитерсферата“. Twitter расне но со многу, многу помало темпо (3% раст), споредено со лани овој месец кога забележа неверојатен раст, пред се поради следувањето на летот 1549 на US Airways во реката Хадсон. Оваа слетување прво беше сликано и објавено на Twitter.

Прочитај повеќе

{mosimage} Gartner, фирмата која врши ИТ истражувања, објави извештај за развојот на мобилните апликаци и приходите од тие продажби за 2009, како и предвидување за тој пазар до 2013 година. Според бројките во тој извештај ArsTechnica забележа интересен факт – Apple е единствениот крал на пазарот на апликации.

Прочитај повеќе

Процесот за плаќање преку мобилни е нешто неизбежно, нешто што ќе биде секојдневие, но како да се изведе сето тоа, a при тоа да се овозможи ефикасност и да се спречат кражби? Сигурно ќе видиме многу решенија наредниве години. Едно од тие решенија е и Square проектот на Џек Дорси, ко-основачот на Twitter. Square сè […]

Прочитај повеќе

Facebook e огромен на Балканот. Друштвената мрежа за само 1 година доживеа огромен раст со двојно, некаде и тројно зголемување на бројот на Facebook корисници во балканските земји. Од над 350 милиони корисници ширум светот околу 23 милиони се од Балканот.

Интересно е што иако Турција има над 17.5 милиони Facebook корисници, Грција има над 2 милиони, Србија има 1.5 милиони, Хрватска и Бугарија скоро 1 милион… сепак aко се спореди бројот на Facebook корисници со бројот на популацијата, бројките велат дека друштвената мрежа е најпопуларна во Македонија.

Прочитај повеќе

Онлајн продавниците се доста атрактивно нешто. Нема потреба од шетање низ продавници, туку едноставно од дома пред компјутер си одбирате што сакате, го нарачувате и го имате. Но се чини дека македонските корисници не се баш наклонети кон овој растечки тренд. Според Заводот за статистика македонските корисници го користат интернетот за забава, комуникација и информирање. Само мал број, 8 отсто, од нив користат интернет за купување/продавање преку интернет.

Прочитај повеќе

Популарните ѕвезди, организациите, властите, медиумите… сите се свртија кон друштвените мрежи барајќи помош, донации, совети и споделувајќи информации за жртвите од неверојатниот земјотрес кој го погоди Хаити носејќи хаос и стотици илјади жртви и повредени. Оваа неверојатна трагедија ја истакна моќта на друштвените мрежи, на чело со Тwitter и со хуманоста на луѓето покажаа дека се неверојатно моќна машинерија за мобилизирање и информирање за актуелни настани.

Прочитај повеќе

{mosimage} И покрај „галамата“ околу Nexus One, првиот мобилен на Google, сепак бројките од продажбата покажуваат дека Google можеби го потцени мобилниот пазар. Google не дава официјални бројки од продажбата, но според Flurry, кои прават анализа според користењето апликации на iPhone и Аndroid платформите, во првата недела од објавувањето се продадени околу 20.000 Nexus One […]

Прочитај повеќе

(Најновите информации, надополнувањата на текстот ќе ги најдете подолу под првобитниот текст) {mosimage} Долгоочекуваната видео игра Modern Warfare 2 од серијалот Call of Duty ги сруши сите рекорди со преку 5 милиони продадени копии, генерирајќи 310 милиони долари во САД и Британија за само 24 часа! Ова се само бројките за тие две земји. Играта […]

Прочитај повеќе

Имам 5.000 пријатели што е максимум на Facebook, а јас имам уште 7.000 кои сакаат да ми станат пријатели, вели новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ кој освои 60% од гласовите во вториот круг на 11 јануари.

Прочитај повеќе