Тwitter е толку популарен во Македонија што сега сите три мобилни оператори воведоа услуга за праќање твитови преку SMS пораки.

Прочитај повеќе

Разгледувавме и приметивме дека има многу начини како можете да го држите вашиот Nokia телефон, вели Nokia во блог пост исмејувајќи го Apple и проблемот со новиот iPhone 4.

Прочитај повеќе

Споделувањето на гео-локацијата станува вистински хит во виртуелниот свет, доказ за тоа е масовната употреба на сервисите како FourSquare и GoWalla, а трендот е присутен и кај нас – #mkstreetup + “Интересни FourSquare бизнис идеи од Македонија“. Пред неколку месеци и Twitter се придружи во оваа “игра” и го објави својот гео-локациски сервис за сите корисници, а вчера се реши да го подобри со попрецизно тагирање и имплементација на FourSquare и Gowalla.

Прочитај повеќе

Целта на mobile.komunikacii.net блогот е да ги олесни изборот на оние кои сакаат да купат нов телефон, да ја најдат соодветната апликација за својот мобилен телефон и да се информираат за тоа до каде е стасана во развојот мобилната технологија кај нас, но и во светот, вели Мите Кузевски, кој заедно со Виктор Стојановски го стартуваа блогот.

Прочитај повеќе

За да биде добра апликација треба да е технички одлична, иновативна и да се адаптира на технологиите, вели Apple на WWCD објавувајќи ги десетте победнички апликации во две категории, апликации за iPad и за iPhone. Но не се наградија апликациите за Mac што изреволтира неколку програмери.

Прочитај повеќе

Не можев да одолеам да го видам Froyo на iPhone. И погодете што? Мојот iPhone 3G доби Froyo!, пишува хакерот _jiga на својот iFroyo блог. Со Andorid 2.2 на iPhone може да се вртат повици и да се праќаат СМС пораки, но не подржува Wi-Fi и се загрева многу за само неколку минути.

Прочитај повеќе

Стив Џобс го претстави најновиот iPhone 4 на WWDC конференцијата. Иако за телефонот се знае веќе некој месец, „кажете ми ако веќе сте го виделе“ г-дин. Џобс се пошегува на почетокот на презентацијата, сепак официјалното претставување значи дека ова е конечниот дизајн на најновиот Apple-ов уред. Покрај самиот уред најавени се нови апликации кои ќе ги има во телефонот, пример FaceTime апликацијата за видео чет во живо.

Прочитај повеќе

Nokia го објави Bicycle Charger Kit пакетот кој содржи полнач за батерии и динамо, што е електричен генератор закачен за тркало, и држач да се зацврсти мобилниот за велосипедот. За да го наполните мобилниот ќе треба да одржавате брзина околу 6 километри на час. Ако возите побрзо 6 километри за 10 минути ќе имате батерија за 28 минути разговор, вели Nokia.

Прочитај повеќе

По одобрувањето од американската Федерална комисија за трговија, сега е официјално – Google се вклучи во мобилното рекламирање со купување на AdMob платформата за 750 милиони долари. Google вели дека мобилниот маркетинг зазема се поголем дел од стратегиите на нивните партнери и клиенти, па така таа станува централен дел од нивниот бизнис.

Прочитај повеќе

Facebook објави софтверски пакет за Android програмерите за да ja интегрираат друштвената мрежа во своите апликации. Преку SDK-то програмерите ќе можат да го искористат OAuth 2.0 протоколот за автентикација, ќе можат да објавуваат постови назад на Facebook преку Feed формите и ќе имаат пристап до новиот Graph API, што го прави Android првиот мобилен ОС кој го имплементира API-то.

Прочитај повеќе

Додека продолжуваат расправите HTML5 vs Flash, Adobe објави мобилна верзија за својот популарен софтвер за мултимедија. Овој софтвер кој според Adobe го користат 75% од веб сајтовите, досега имаше само Lite, лесна верзија за мобилните телефони бидејќи на Flash му треба повеќе ресурси и ја троши батеријата.

Прочитај повеќе

Светската продажба на мобилни телефони достигна 314 милиони парчиња во првиот квартална 2010 година, 17 отсто пораст споредено со истиот период лани, според истражувањена Gartner.

Прочитај повеќе