Иако ова е котнраверзно прашање, италијанскиот суд од Ивреа, смета дека Роберт Ромеро добил тумор на мозокот од користење на телефон. Заедно со оваа одлука судот му додели и компензација од 500 евра месечно. Добротворната организација Brain Tumour Charity смета дека нема доволно научни докази кои би го поткрепиле овој наод на судот, пренесува BBC. […]

Прочитај повеќе

На настан оддржан во ресторанот Воденица во Скопје, пред претставници на медиуми и деловни партнери, Samsung Македонија ги најави новите модели Samsung Galaxy S8 и Samsung Galaxy S8+. „Со најновите модели на паметни телефони ги поместуваме границите во мобилната индустрија. Претставуваме телефони кои со својот хардвер и софтвер во потполност одговараат на потребите на современиот корисник. Galaxy S8 […]

Прочитај повеќе

Кинескиот гигант Xiaomi го претстави новиот телефон, Mi 6. Телефонот доаѓа со Snapdragon 835 процесор и дуал-камера. Она што е можеби подеднакво импресивно е цената, која овој пат е 360 долари. If you’re covering #XiaomiMi6, Xiaomi was at its peak in China smartphones in 2Q15 (#1 with 16% share). By 4Q16, Xiaomi was #5, 7.4% […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од производителите на паметни телефони, своите ексклузивни модели ги обезбедуваат со читач на отпечатоци. Без отпечаток телефонот не може да се отклучи и податоците на корисникот се безбедни. Отпечатокот на овие телефони, а и на дел од лаптоп компјутерите, веќе ги замени лозинките, но технологијата не е безбедна како што мислиме. Истражувачи од универзитетите […]

Прочитај повеќе

Ова е период во годината кога сите полека се будиме од зимски сон е вистинскиот период за „враќање во форма“. Product Hunt презентираа листа на 10 најдобри нови фитнес апликации и производи, кои можат да ни помогнат во намерите. Листата генерално е наменета за луѓето кои сакаат да ја подобрат својата форма преку трчање и […]

Прочитај повеќе

Пајако е македонска Android апликација која на корисниците ќе им помогне да паркираат на локации кои се безбедни. Креатор на апликацијата е македонското студио 3P Development. Aпликaцијaта не е наменета да им помогне на возачите да го избегнат законот. Целта e да им помогне на местата каде нема видлива ознака. Користењето на апликацијата е едноставно, корисникот […]

Прочитај повеќе

Samsung е подготвен да го стави зад себе ужасот на Galaxy Note 7. Компанијата ги претстави новите Galaxy S8 уреди, а овој пат по примерот на iPhone, Galaxy доаѓа со S8 и S8+ верзија. Samsung ветува дека новите телефони ќе бидат достапни во продажба во Европа од 28 април. „Како што знаете оваа година беше предизвик за […]

Прочитај повеќе

Креаторот на најпопуларниот оперативен систем, Енди Рубин, во јануари ја најави новата компанија. По софтверот, г. Рубин ќе го напаѓа пазарот на хардвер со Essential. Неодамна тој го покажа телефонот, иако деталите не беа премногу јасни за да се добие целосната слика… I’m really excited about how this is shaping up. Eager to get it […]

Прочитај повеќе

Ако телефоните на Nokia беа познати по нешто, тоа секако е издржливоста на телефоните. Се чини дека новиот Nokia 6, барем според ова видео, е подеднакво отпорен како и iPhone 7. Со оглед на разликата во цената, волкава разлика секако не очекуваме во телефон од средна класа. По сѐ изгледа дека и новите телефони кои […]

Прочитај повеќе

Изгледа дека паметните телефони се вистинска опасност за корисниците. Несовесни корисници веќе имаа куп незгоди при селфи фотографии. Секако небезбедно е и движењето по улица додека гледаме во екранот. За ова секако мора да се пронајде решение. Наместо да ги казнува граѓаните кои го користат телефонот премногу, холандскиот град Бодегравен бара друго решение. Наместо висечки семафор, […]

Прочитај повеќе

Државниот завод за статистика ја претстави својата мобилна апликација Макстат. Апликацијата е достапна за сите Android уреди на Google Play. Макстат на своите корисници ќе им овозможи едноставен пристап до куп статистички показатели. Дополнително со апликацијата официјалните статистички податоци ќе им бидат поедноставно достапни на сите кои се заинтересирани за бројки на одредени теми. „Макстат апликацијата […]

Прочитај повеќе

Како технологијата може да помогне за почиста животна средина? Крeаторот на апликацијата Litterati, Џеф Кирсчнер, во својот TED говор објасни како една апликација помага за почиста околина. Апликацијата помага со релевантни податоци да се открие причината за загадувањето и директно да се влијае на причините за отпадот. Повеќе податоци во говорот.

Прочитај повеќе