Гостин на Дарко во овој подкаст му е Јоцо Тодоровски. Во оваа епизода на комкаст, тој го пренесе своето искуство преку серија примери на кои работел со брендови во Македонија, Бугарија, но и глобални стартап компании. Фокус во епизодата е претпродажбата како модел на маркетинг, но и многу други полиња од дигиталниот маркетинг.

Прочитај повеќе

Пан-Европската организација за Управување со Интернетот односно EuroDIG (European Dialogue on Internet Governance) ги повикува сите студенти и млади ентузијасти  на возраст од 18 до 30 години да се приклучат на програмата YOUthDIG. Во текот на  Младинската програма за Управувањето со Интернет, односно Youth Dialogue on Internet Governance (YOUthDIG) програмата, учесниците ќе се запознаат и […]

Прочитај повеќе

„Која е улогата не спортот во психолошкиот развој на младите и може ли да се спореди со традиционалните спортови“, ова е темата на првата емисија од областа на е-спортот во организација на МЕСА. Гости во оваа емисијата е Тијана Ивановска, магистер психолог и поранешен капитен на Hearthstone тимот на Mischiveous и Александар Младеновски магистар по […]

Прочитај повеќе

Премиерот Зоран Заев се закани дека Македонија ќе го блокира сервисот за текст пораки Telegram. Причината за блокирањето е неисполнувањето на барањата за затворање на каналот „Јавна соба“. „Испративме категорични барања до социјалната мрежа Телеграм да ја избрише групата Јавна соба и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно исполнување. […]

Прочитај повеќе

Гостин на Дарко во #комкаст 94 му е Никола Соколов, ко-основач на Influencers Club, кој зад себе има многу интересна приказна. Никола има богата работна приказна која може да ја слушнете во подкастот. Во подкастот ќе дознаете и за тоа како и зошто еден програмер станува маркетер, и за куп искуства во процесот на растење на […]

Прочитај повеќе

Гејм дизајнери, 2Д артисти, програмери и девелопери, дизајнери на звук, 3Д моделери, раскажувачи и писатели, подгответе се за уште еден Global Game Jam. Настанот оваа година ќе се одржи онлајн, а како и досега го организира Македонската асоцијација за развивање на игри (МАГДА). Global Game Jam е најголемиот светски хакатон за развој на видеоигри. Во […]

Прочитај повеќе

Web Factory, Netcetera и Google Developers Group Skopje ве повикуваат на овогодинешното издание на Google HashCode. Специфично е што оваа година нема да има физичко присуство, туку натпреварувачите ќе бидат организирани во виртуелни хабови. Настанот се одржува на 25 февруари, а регистрациите се веќе отворени. Сите заинтересирани може да се пријават до 22 февруари. Во Македонија […]

Прочитај повеќе

Кои се омилените игри кои ги  чекаат Данко, Бобо и Паци во 2021, и како изгледа Cyberpunk 2077 денес се дел од оваа епизода GG.MK. Ова е првата епизода оваа година и може да прегледаме куп игри помеѓу кои се: Overwatch 2, Darkest Dungeon 2, Psychonauts, Vampire the Masquerade: Bloodlines 2… Секако и GG ПОДКАСТ, […]

Прочитај повеќе

Овој текст е дел од серијалот „ФИТР грантови” во коj што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. Компаниите во оваа серија текстови се добитници на средства од „Кофинансирани грантови за […]

Прочитај повеќе

„Да спасиме живот, да донираме крв! Преземи ја ДарувајКрв денес!“ е мотото на развивачите на новата мобилна апликација „ДарувајКрв“. Апликација е наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Зад неа стои активистот и програмер Горјан Јовановски, заедно со Александар Богданоски и Стефан Велковски, како и здружението на крводарители и поддржувачи на […]

Прочитај повеќе

По веста за продажба на една од најголемите македонски ИТ компании Seavus на чешката групација ARICOMA за сума којашто не е позната на јавноста, решивме да продискутираме со Игор Лештар – човекот кој ја основаше компанијата и е на нејзино чело 21 година… Seavus започна уште во ’99 година и повеќе од 21 година работеше […]

Прочитај повеќе

Овој текст е дел од серијалот „ФИТР грантови” во коj што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. ИТ.МК се обиде да стапи во контакт со сите компании од ИТ секторот, […]

Прочитај повеќе