Stribe е победник за најдобра start-up компанија на LeWeb ’09. На најголемата ИТ конференција во Европа, која се одржа минатата недела присуствуваа доста атрактивните имиња од Силиконската долина.

Иако на конференцијата имаше интересни разговори и најави, сепак би се задржал на најинтересниот дел од конференцијата – start-up натпреварувањето. Се работи за start-up, почетнички, компании oд Европа кои нудат нова и интересна идеја за веб сервис. Од над 130 апликанти, се одбраа 16 кои се претставија на конференцијата. Подолу се дел од нив, а првин се наградените.

Прочитај повеќе

{mosimage} Прегледувајќи ги вестите наидов на интересна понуда од T-mobile со која се нудат бесплатни мобилни и фиксни разговори, како и adsl интернет од 10GB, за членовите на едно семејство. Зависно од пакетот корисниците ќе можат да вклучат бесплатни разговори кон 6 мобилни телефони.

Прочитај повеќе

Ping.mk е нов сервис за споделување, читање и дискутирање вести. Сервисот работи како агрегатор за вести, но тоа што е важно е што корисниците се тие кои ја одбираат содржината. Може да се каже и дека е некој вид друштвена мрежа.

Корисникот може да коментира за вестите и да гласа за нив со што ќе ги искачи нагоре на листата. Најкоментираните, најконтроверзните, најгласаните вести се појавуваат на посебни листи, секако според гласовите на корисниците. Со тоа самите читатели одредуваат кои вести се важни за нив!

Прочитај повеќе

(Oва е гостински текст на Билјана Кочоска-Танеска т.е промоција на друштвенета мрежа Mediate Daily за нови медиуми.) {mosimage} Mediated Daily е социјална мрежа каде што се обработуваат теми поврзани само со новите медиуми. Тука не мора да се занимавате со досадни апликации, непотребни квизови и тотално неупотребливи каузи. Сите активности што се одвиваат се движат […]

Прочитај повеќе

(Видеото од вебинарот можете да го најдете подолу) {mosimage} Чујте и почујте. Во четврток, 3 декември, со почеток во 18 часот се одржува вебинар на тема „Имате веб сајт и што да правите со него?”. Вебинарот е организиран од граѓанското здружение за поддршка и развој на е-општеството во Македонија „Е-невладина“. Како да воспоставите контакт со […]

Прочитај повеќе

Tutoriali.com.mk е сајт на кој можете да најдете македонски туторијали за софтвер, интернет, хардвер, Linux, Windows, програмски јазици…

„Примарната цел на сајтот е развојот на ИТ културата во Македонија. На овој начин, сите ИТ корисници би научиле нешто ново, коешто ќе биде на нивен јазик и би било поразбирливо за нив, особено за оние коишто не го владеат баш најдобро англискиот јазик.“ пишува на блогот на Tutoriali.com.mk.

Прочитај повеќе

{mosimage} Полесно ќе научиш пекар да биде веб активист, отколку мејнстрим новинар, вели Зоран Ричлиев од Македонискиот Институт за медиуми на овогодинешната e-Society 09 конфереција чија тема е „Јас Медиум“. Г-дин. Ричлиев зборуваше во сесијата за односот меѓу традиционалните и новите медиуми во Македонија.

Прочитај повеќе

{mosimage} Факултет за Електротехника и Информациски Технологии (ЕТФ) во Скопје ќе добие нови 21 лабораторија за натамошно подобрување на практичните знаења на студентите, најави министерот за информатичко општество Иво Ивановски при денешната посета на ФЕИТ. Дел од лабораториите ќе бидат обезбедени до крајот на годинава, а останатите во текот на наредната.

Прочитај повеќе

{mosimage} Наидов на двa интересни онлајн сервиси, на веб продавници, односно веб аукција. Првиот што го разгледав е сервисот на „Скопски пазар“ што овозможува купување производи онлајн и нивна доставка до вашиот дом. За разлика од другите онлајн продавници, doma.com.mk работи со прехранбени производи, што значи мора да има брза испорака. Не би купиле леб […]

Прочитај повеќе

Се појави нов извештај од GfK, компанија која врши истражувања на пазарот, со статистика за користењето на интернетот во Македонија. Извештајот е сличен со недамнешниот извештај на Заводот за статистика и покажува дека 52 отсто од македонците користат интернет, што спореден со 2008 година е раст од 2 отсто.

Прочитај повеќе

Што е тоа спам? Според дефиниција тоа се генерички и-мејл пораки испратени до корисници без нивна дозвола, најчесто со цел да се постигне промоција. Спамот всушност е ѓубрето во интернет светот, а се наоѓа во многу различни форми… спам може да има форма и на SMS порака.

Прочитај повеќе

{mosimage} Cosmofon, Оn.net.mk и Germanos станаа еден бренд One, мобилен оператор кој, како и претходните, е член на групацијата на Tелеком Словенија. Компаниите го менуваат дизајнот и бојата на своето лого како и дизајнот на своите продажни салони, амбалажата на своите производи и корпоративната веб страница со што од денеска меѓусебната синергија станува уште повидлива, […]

Прочитај повеќе