Надополнето 7. 4. 2021 – 12:44 Поради мерките за спречување и заштита од Ковид-19 организаторот го одложи настанот. За новиот датум на велодружбата, ќе следи дополнително известување на нашите социјални медиуми. ИТ компанијата Интертек за 15 април ја најавува својата втора хуманитарна велодружба „Cycle4Charity“. Како големи љубители на велосипедизмот и поддржувачи на многубројни настани од […]

Прочитај повеќе

Повеќе од една третина од корисниците во Македонија користат паметни телефони за плаќање онлајн, а над 61 процент се заинтересирани за оваа опција, покажува истражувањето на Visa. Прифаќањето на онлајн плаќањето најмногу е предизвикано од пандемијата. Една четвртина од испитаниците од анкетата на Visa започнале да плаќаат со телефон во пандемијата. Повеќето од учесниците во […]

Прочитај повеќе

Голем број ИТ компании тежнеат кон воспоставување на интерна култура која функционира, ги прави луѓето среќни и дава резултати, меѓутоа реалноста е дека мал број од нив навистина успеваат да ја постигнат таа цел…  Sympony Digital, компанијата која пред 2 години го отвори својот петти развоен центар во Скопје, ја открива тајната за како една […]

Прочитај повеќе

По Spotify уште еден сервис за стрим на музика пристигна во Македонија. Најстарата стрим платформа за музика TIDAL е достапна во Македонија и корисниците веќе може да се претплатат на сервисот и да слушаат музика. Сервисот досега во регионот беше достапен единствено во Бугарија, а веќе може да се користи и во Македонија, Србија, Црна […]

Прочитај повеќе

Македонскиот стартап Разговор.мк е единствен стартап од регионот кој стана дел од првата програма за одржливост на водечкиот балтички акселераторот Startup Wise Guys. Потенцијалот за развој и општественото влијание на платформата беа пресудни за добиената инвестиција. Разговор.мк е платформа која на своите корисници им помага да го негуваат своето ментално здравје преку брз, едноставен и […]

Прочитај повеќе

Здружението на информатичарите на Македонија, по триесет и втори пат организираше циклус на натпревари по информатика, во областа на програмирањето. Натпреварите ги опфаќаат сите ученици од основното и средното образование кои се стекнале со познавања од програмирање во програмскиот јазик C++. Најдобрите од училишните и регионалните натпревари се натпреваруваа на XXXII Државен натпревар по информатика на […]

Прочитај повеќе

Виртуелната и проширената реалност се дел од најинтересните технологии чија популарност расте последниве години. За можностите за иднина и насоката на виртуелната реалност разговараме со Здравко Николовски, лидер на тимот за развој на апликации за проширена и виртуелна реалност во Netcetera. Г. Николовски е во Netcetera веќе 13 години. Работел со многу технологии: .NET, iOS […]

Прочитај повеќе

Во новата епизода на единствениот македонски поткаст за нашето омилено хоби има куп нови игри, или барем трејлери. Vokabulantis, Returnal, The Ancient Gods Part 2 се дел од насловите за кои Гораст, Данко, Бобо и Паци разговараат оваа епизода. Да не биде само за видеоигри може да слушнеме нешто и за новиот сет за виртуелна […]

Прочитај повеќе

Нова епизода на GG PODKAST и овој пат е поретка прилика во која Бобо, Данко, Гораст и Паци зборуваат за серии и филмови. Ова е благодарение на новата серија на Marvel, The Falcon and the Winter Soldier и видеоиграта TMNT: Shredder’s Revenge. Главна тема на епизодата се најдобро креирани светови во видеоигрите. Световите на Warcraft, […]

Прочитај повеќе

Новата игра на македонското студио Workbench Entertainment, Wolfsbane ќе биде достапна во „early access“ од 14-ти април. Wolfsbane е прва мултиплеер видеоигра на Workbench Entertainment кои веќе ја објавија хорор играта Wounded. Овојпат играчите ќе треба да соработуваат и да го откријат „натрапникот“. Жанрот е „Imposter game“. Пандемијата придонесе во популарноста на „Amongst Us“ која […]

Прочитај повеќе

Синами е македонска ИТ-компанија која последните две децении беше дел од групацијата Сивус. По неодамнешната аквизиција на Сивус од страна на АРИКОМА, продолжуваат самостојно да го освојуваат светскиот пазар. Основачот на Синами, Игор Лештар, има амбициозни планови за раст и развој на компанијата. Помеѓу клиентите кои ги користат решенијата на Синами веќе се Airbus, Tesla, […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните македонски апликации, Мој Воздух има супер нова функционалност. Корисниците на Android верзијата на апликацијата со новата надградба можат на својот екран да постават виџет кој ќе ги јавува актуелните податоци за квалитетот на воздух. Тестовите за виџетите започаа на почетокот на неделата, и веќе се достапни за сите корисници. Виџетите се супер […]

Прочитај повеќе