IT Labs е компанија во сферата на технолошката индустрија и постои од 2005 година. Каде бевте тогаш и каде сте сега како компанија? Каде IT Labs е позициониран во моментот во светот на развој на софтвер?  Од почетокот на IT Labs пред повеќе од 15 години, соработуваме со различни компании од разни индустрии кои се […]

Прочитај повеќе

МојКандидат е платформа на којa граѓаните можат да ги изберат кандидатите за советници во Градското собрание за независната листа на „Зелен хуман град“. Освен гласање, заинтересираните граѓани може да се пријават за кандидати за советници. Со ова за првпат граѓаните сами учествуваат во креирање на советничките листи. Платформата им овозможува на граѓаните директно да учествуваат […]

Прочитај повеќе

Почетокот на Септември, во Скопје ни претстои интересен настан. Sopro ќе биде домаќин на Sopro AI Hackathon. ШТО е Sopro AI Hackathon? Sopro е дигитална маркетинг агенција, која иако се класифицира во маркетинг секторот, подржана е од иновативен софтвер и IT тим од суштинско значење кој работи со најнови технологии и ги следи последните трендови […]

Прочитај повеќе

Македонската еспорт репрезентација, минатиот викенд го доби комплетниот состав кој ќе учествува на Светското еспорт првенство. Македонските натпреварувачи ќе учествуваат во четири дисциплини Counter Strike: Global Offensive, Dota2, PES21 и Tekken7. Шестата сезона од Прва македонска еспорт лига се одржа во јуни и јули 2021 година. Државното првенство во еспорт, препознатливо под насловот „Скопје ОПЕН”, […]

Прочитај повеќе

ИТ компаниите функционираат во специфични екосистеми каде што навистина неопходно за успехот е интеграција на сите вработени најпрво интерно, а потоа и со најблиската локална заедница. Длабоко вкоренето меѓу професионалците во оваа индустрија е верувањето дека работното место треба да биде хумана средина која ќе придонесе не само за развојот на личните знаења и вештини, […]

Прочитај повеќе

Народната банка ги објави статистичките податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба, кои се однесуваат на периодот заклучно до 30.03.2020 година. Согласно податоците за бројот на реализирани трансакции во текот на првите три месеци од 2021 година, објавени на веб страницата на НБРСМ, бројот и вредноста на реализирани онлајн нарачки и купувања […]

Прочитај повеќе

По подолга пауза имаме ново издание на #комкаст. Овојпат гостин на Дарко Булдиоски му е Бранко Илишев, ко-основач на SmartClick. Како што може да заклучите и од насловот на видеото фокус на емисијата е SEO, а може а слушнете и да се запознаете со: развој на кариера во SEO потребите на глобалните пазари и специјализација […]

Прочитај повеќе

Ако можете било што да посакате на работното место, што би било тоа? Ова прашање си го поставуваме секој пат кога изнаоѓаме нови начини да им покажеме на нашите вработени колку Симфони Солушнс ги цени нивниот труд и работа секојдневно. На што мислите? Како можеме да ви го направиме искуството со Симфони посебно? Што е […]

Прочитај повеќе

На 30-ти јуни и 1-ви јули, ќе се одржи вториот регионален Мастерклас за жени од е-трговија од Балканот, под насловот: „Поддршка на жените претприемачи за време на нивното дигитално патување“, овој пат во виртуелен формат. Овој Мастерклас е дел од eTrade for Women иницијативата на УНКТАД (Телото на Обединетите нации за трговија, инвестиции и развој).  […]

Прочитај повеќе

Британската компанија Sopro после шест години на британскиот и пет години на македонскиот пазар, пред неколку недели ја отвори својата четврта канцеларија во срцето на градот Скопје, на плоштад Македонија.  Sopro постои благодарение на неверојатен тим и иновативна технологија. Иако се класифицира во маркетинг секторот, станува збор за компанија поддржана од брилијантен софтвер и тимот […]

Прочитај повеќе

Тимот на Истражувачка репортерска лабораторија – Македонија (ИРЛ) во последната епизода на Редакција ја истражува безбедноста на веб-страниците на македонските државни институции. Дел од истрагата е и интервјуто со Владислав Бидиков и Боро Јакимовски професори на ФИНКИ, кои се задолжени за администрирање и одржување на повеќе државни веб-страници. Истражувањето ја опфаќа ноќта на изборите и […]

Прочитај повеќе

TechSlavs е заедница формирана од ИТ-ентузијасти од Македонија, Србија и Хрватска, чија што цел е да овозможи потранспарентни информации за ИТ професионалците во регионот. Веќе започна истражување кое ќе даде одговори на прашањата кои се од интерес на ИТ-професионалците од целиот регион: колку се платени нивните колеги, во какви услови и со кои технологии работат. […]

Прочитај повеќе