Продолжуваат промотивните трки во кои Rimac Nevera се натпреварува и победува против најбрзите возила. „Жртви“ на Nevera овојпат се Porsche Taycan Turbo S и BMW M5. Самата споредба на моќноста на моторот на возилата покажува дека трката нема да биде конкурентна, но доминацијата на хрватскиот електричен автомобил е неверојатна. Ова е втор пат carwow да […]

Прочитај повеќе

Супер луксузните електрични возила се докажуваат со брзината и забрзувањето, но вистинската „борба“ за популарност кај обичниот купувач е цената и колку пат може да се извози пред повторно полнење на батеријата. Холандскиот електричен автомобил Lightyear One за жал нема никого да освои со цената, но го држи рекордот за извозени километри со едно полнење. […]

Прочитај повеќе

За справување со зголемениот број напади Европската Унија претстави законска рамка со која ќе се основа заеднички тим за брза одбрана од сајбер напади. Оваа година помеѓу жртвите на напади беа: Европската агенција за медицина, неколку полски политичари, и болници во Ирска и Франција. Тимот ќе се справува со нападите во реално време, и ќе […]

Прочитај повеќе

Google успеа да извојува мала, но важна победа пред Европскиот суд на правдата. Google и останатите онлајн платформи не се одговорни за содржината која нивните корисници ја поставуваат на платформите. Исклучок на ова е ако платформите не преземале брза акција за да ја отстранат или блокираат оваа содржина. Одлуката на судот доаѓа во спор стар […]

Прочитај повеќе

Хрватска може да се пофали дека има една од најактивните стартап заедници. Компании како Rimac Motors и Infobip се едни од ретките „еднорози“ во регионот, а во иднина би можел да им приклучи и Gideon Brothers. Оваа недела заврши инвестициски циклус во кој стартапот успеа да собере 31 милиони долари во Series A циклус, предводен […]

Прочитај повеќе

TechSlavs е заедница формирана од ИТ-ентузијасти од Македонија, Србија и Хрватска, чија што цел е да овозможи потранспарентни информации за ИТ професионалците во регионот. Веќе започна истражување кое ќе даде одговори на прашањата кои се од интерес на ИТ-професионалците од целиот регион: колку се платени нивните колеги, во какви услови и со кои технологии работат. […]

Прочитај повеќе

Nevera е новиот автомобил кој доаѓа од Rimac Motors. Автомобилот е надградба на Concept Two автомобилот кој сега е подготвен за производство. Возилото е со електичен погон, вештачка интелигенција, изгледа одлично, и е супер, супер брзо. Сѐ на возилото од шасија, до копчиња и воздушни перничиња е уникатно и изработено за овој автомобил. Името „Nevera“ […]

Прочитај повеќе

Поради предлабока и недемократска интрузивност препознавањето на лик треба да биде забрането во Европа, побара Европскиот супервизор за заштита на податоците. Засега ова е само предлог, а законската рамка треба да биде изработена во соработка со сите европски држави и со Европскиот парламент, пренесе Reuters. Супервизорот за заштита на податоците повторно побара  целосна забрана за […]

Прочитај повеќе

Rimac Motors е хрватски производител на електрични автомобили и батерии за електрични возила кој произведува дел од најмоќните и најлуксузни електрични возила. Хрватската компанијата е основана од Мате Римац. Во 2011 започнаa во гаража со тројца вработени за денес да планираат да се преселат во еден од најмодерните капацитети со над 550 вработени. Компанијата денес […]

Прочитај повеќе

А1 Телеком Австрија, а преку неа и А1 Македонија се дел од основачите на „Европската зелена дигитална коалиција“, a групацијата и официјално е членка на основачкото тело на „Европската зелена дигитална коалиција“ (EGDC). „Декларацијата на членовите на Европската зелена дигитална коалиција“ ја потпиша извршниот директор на Групацијата А1 Телеком Австрија, Томас Арнолднер. Потпишувањето е дел […]

Прочитај повеќе

Спорот на Epic Games и Apple продолжува во Европа. Epic во Европа отвори спор против Apple за заштита на конкуренцијата. Компанијата тврди дека провизијата од 30 отсто колку што изнесува делот на Apple за AppStore е злоупотреба на положбата која ја имаат на пазарот. Ова е четврти пазар на кој Epic започнува спор против Apple. […]

Прочитај повеќе

Високи казни и опасност од разделување на компаниите ги очекуваат техничките компании кои нема да ги исполнат законските обврски во Европа. Ова се последиците на двата нови закони кои ќе бидат донесени во иднина. Повисоките казни ќе бидат од 6 до 10 отсто од заработката на компанијата во Европа. Компаниите кои ќе продолжат да го […]

Прочитај повеќе