Новите RTX картички на Nvidia доаѓаат наскоро, и со нив ray tracing. Но, што точно значи ова за игрите? За среќа, Nvidia претстави дел од можностите.

Прочитај повеќе

SSD дисковите се најдобрата надградба на компјутер која може да ја направите ако имате хард-диск. За жал цената на SSD е значително повисока, но ова можеби наскоро ќе се промени. Поради преголемо производство 64-слоен 3d NAND можеби ќе падне на 0.08 долари за гигабајт. Во моментов цената за 1 гигабајт e 0,30 долари. Ова ќе биде […]

Прочитај повеќе

Секако има поедноставен начин да се снајдете ако треба да стасате од едно на друго место, но Raspberry Pi импресионира со својата флексибилност. Ова решение овозможува презентирање на GPS мапа, иако секако за ова може да се користи и телефон. Користењето на телефон секако е и поедноставно.

Прочитај повеќе

Во меѓувреме Nvidia веќе ја најви новата серија на графички картички. Ќе станува збор за графички картички базирани на Turing процесорите. Првите три картички се RTX 8000, the RTX 6000 и RTX 5000. Станува збор за комбинација на RT и Tensor јадра  која оваозможува симулација на реални сценарија 6 пати побрзо отколку Pascal јадрата. Станува […]

Прочитај повеќе

Најверојатно секој од нас забележал некој од малите дронови, најчесто за хоби кои се продаваат во продавниците во Македонија. Сепак добар дел од овие летала, пред се оние кои се малку поголеми подложат на Закон за воздухопловство; поточно на Уредба за условите под кои воздухоплов без екипаж може да лета во македонскиот воздушен простор. Уредбата за употреба […]

Прочитај повеќе

Речиси и да немаше никаква потреба од официјалното претставување на новиот Galaxy Note 9. Баш сè, од сликите, до податоците, кои протекоа претходно се покажаа како точни. Секоја чест на Galaxy S, но Note отсекогаш бил најдобриот телефон на Samsung. Тоа секако ќе биде случај и овојпат. Новиот уред доаѓа со најголем екран досега, батерија […]

Прочитај повеќе

После подолго чекање, презентации, видеа и инвестиции конечно излегува првата верзија на очилата за проширена реалност Magic Leap. Заедно со продажбата излегоа и првите рецензии. За жал, она што може да го заклучиме е дека првите слики и видеа кои го објаснуваа концептот на работа на очилата се далеку од реалноста. Here we go. Magic […]

Прочитај повеќе

Sony PlayStation не е првата конзолa наменета за видеоигри, но секако е една од конзолите кои ја започнаа гејминг револуцијата. Погледнете како конзолата во своите први денови се обидуваше да се справи со пиратеријата.

Прочитај повеќе

Единствениот посериозен конкурент на Intel, AMD од поодамна ја најави втората генерација на Threadripper процесори. Конечно дојде и денот кога компанијата ги претстави и официјалните перформанси, а започнаа и првите прегледи. За жал, иако компанијата достави материјали до најголемите технички портали нема да има вистински преглед на перформансите. AMD нема да дозволи тестирање и споделување на […]

Прочитај повеќе

Спојување на куп електроника и пластични делчиња е потребно за да се склопи новата Avengers Hero Inventor Kit играчка. Но, склопувањето не е крај, потоа треба да се програмира за да се добие посакуваното однесување на сите елементи. Сè ова е импресивно и е одличен начин преку игра децата да научат да програмираат, но и […]

Прочитај повеќе

Со децении наназад, Star Trek серијалот преживува со една или друга доза на успешност. Најновата телевизиска серија го однесе серијалот во значително поразличен правец, но едно останува исто – вулканските уши. Во случај да отсекогаш сте сакале да му дадете надворешна форма на гикот кој тлее во вас, следниве уши кои не се уши би […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi е навистина флексибилен уред кога станува збор за електроника. Микро-компјутерот досега сме го виделе во куп примери и речиси секогаш нѐ импресионира. Овој пат Raspberry Pi се користи за креирање на паметно огледало.

Прочитај повеќе