Microsoft претстави нов и евтин лаптоп Surface Laptop Go. Лаптоп е помал, полесен и со полоши перформанси од останатите лаптопи на Microsoft, но е и значително поевтин. Лаптопот чини 550 долари, и единствен пoевтин уред на Microsoft e Surface Go 2. Surface Laptop Go доаѓа со 12,4 инчен дисплеј со резолуција 1536 х 1024. Ова […]

Прочитај повеќе

Овој месец излезе првиот Android телефон од Microsoft, Surface Duo. Дури и ако не сте запознаени и самото име навестува дека станува збор за уред со два екрани; конкуренција на неколку нови телефони со флексибилен екран од Samsung и Motorola. Наместо еден споен екран Duo доаѓа со два посебни екрани кои сепак функционираат како еден. […]

Прочитај повеќе

Во изминатиов период, потребата од лесно пренослив лаптоп со моќни перформанси е поголема од било кога. Токму поради ова, се повеќе производители нудат вакви уреди, а една од најинтересните опции кои ви се на располагање во моментов е новиот Huawei MateBook D 15. Истиот е дел од неколкуте нови лаптопи на Huawei кои од неодамна […]

Прочитај повеќе

Оваа есен Apple наместо еден организира два настани на кои ќе претстави хардвер. Дел од хардверот го видовме вчера; Apple претстави надградби на Apple Watch и iPad, а од денес се достапни и новите верзии на iOS, iPadOS, watchOS и tvOS. Поинтересниот настан на кој ќе биде преставен новиот iPhone доаѓа подоцна, но и на […]

Прочитај повеќе

Xbox Series S е нова конзола на Microsoft која доаѓа како алтернатива за купувачите кои не сакаат да потрошат 500 долари за гејминг конзола. Microsoft официјално ја претстави конзолата оваа недела, откако претходно овие податоци протекоа неофицијално. Series S е најмалата и најевтина конзола од следната генерација. Просторот кој го зафаќа е 60 отсто помал […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нова серија GeForce RTX 30 графички картички. Она што може да го заклучиме од официјалната најава е дека ќе имаат неверојатни перформанси, а дел од нив ќе дојдат и со достапни цени, иако ова е споредба со цената на постоечките картички. Во оваа серија компанијата претстави три нови картички, и како што го […]

Прочитај повеќе

Новите Мatebook лаптопи од Huawei пристигаат и на македонскиот пазар. Huawei Matebook 13, Huawei Matebook D14 и D15 и Huawei Matebook X Pro ќе бидат достапни за купувачите од Македонија, велат претставници на Huawei. Huawei Matebook X Pro е 13.9-инчен лаптоп компјутер кој тежи 1,33 kg. Хардверот на лаптопот е составен од 10-та генерација на […]

Прочитај повеќе

Пред само неколку дена, Xiaomi најавија нов гејминг монитор. Се работи за Mi Curved Gaming Monitor, кој доаѓа со 34 инчен ultrawide панел со резолуција од 3440×1440, како и refresh rate од 144 херци. И додека на пазарот секако има вакви модели по најчесто високи цени, препорачаната цена за овој модел на Xiaomi е само […]

Прочитај повеќе

Intel не се во баш најсјајна позиција во моментов. Иако до пред некоја година комплетно го доминираа пазарот на процесори, и десктоп и лаптоп, во последно AMD им зема сé поголем дел од колачот. Сето ова е потпомогнато од фактот што Intel сеуште се “заглавени” на 14nm процесот, додека процесорите на AMD се на поефикасниот […]

Прочитај повеќе

Пред четири години јапонскиот телекомуникациски гигант Softbank за 32 милијарди долари го купи британскиот дизајнер на чипови ARM. Компанијата тогаш го прогласи овој договор за најважен во нивната историја, но денес по 4 години изгледа дека се премислуваат. Причината за продажбата не е поради неуспехот на ARM, компанијата денес е помоќна од било кога. Сепак […]

Прочитај повеќе

Кај паметните часовници навидум има една едноставна поделба – или е Apple Watch, или не е. Моделите на Apple убедливо го доминираат пазарот, често не оставајќи простор за конкурентите. И иако кај Android корисниците најпопуларни се паметните часовници на Samsung, и покрај фактот што не користат Android оперативен систем, сепак не треба да се заборави […]

Прочитај повеќе

Новиот Chromebook на Acer, Spin 713 е веројатно еден од најмоќните и најубави компјутери во својата класа. Дополнително има и хардвер кој е супер моќен, иако целта на Chromebook е повеќе „пониска цена“ отколку супер перформанси. Spin 713 има 13-5 инчен екран со резолуција од 2246х1504px. Компјутерот има 10-та генерација Intel процесор; SSD диск, и […]

Прочитај повеќе