{mosimage}Ibn Sina роботот доби свој Facebook профил. Неговите креатори велат дека луѓето и роботите се оделени и дека треба да споделат заедничко искуство. Главен проблем за креаторите на роботите е што тие додека прават роботи за комуникација со луѓето, луѓето се помалку им обрнуваат внимание и се заинтересирани за нив.

Прочитај повеќе

{mosimage}Еден од најголемите проблеми со лаптоп компјутерите е краткиот живот на нивната батерија, ова особено оди на нерви кога патувате некаде подалеку… секако дека може да носите со себе повеќе батерии за вашиот лаптоп, но тоа не делува баш како најдобро решение бидејќи заземаат простор, морате постојано да го вклучувате/исклучувате компјутерот и сл. Размислувајќи на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Адам Вилсон, студент на постдипломски студии на универзитетот во Винсконсин, работејќи на проект од областа на био-медицински инжинеринг успеал да создаде уред преку кој може да се постира на сервисот за микро-блогирање Twitter користејќи го само мозокот, т.е. преку следењето на мозочните бранови!

Прочитај повеќе

{mosimage}За два дена Dell ќе го објави новиот лаптоп компјутер, Latitude E6400 XFR во кој ќе биде имплементиран екран на допир со поголема отпорност на вода и прашина и кој ќе има можност да работи на температури до -34 степени и надморски височини од 4.500 метри. Овој нов модел е создаден според спецификациите на американската […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Веќе изминува третиот ден од најголемата светската конференција за ИКТ, CeBIT 2009 која се одржува во Хановер, Германија. На Cebit присуствуваат 4.300 учесници од 69 земји и воедно претстојуваат на светскиот пазар No.1 за дигитални решенија, трендови и иновации. Вчера на CeBIT, Acer претстави нов квартет од мобилни телефони и на тој начин ја удвои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Бил Гејтс кажал јасно и гласно дека не смее никој од неговото семејство да поседува iPhone или iPod, производи од конкурентот Apple, според зборовите на неговата сопруга. Мелинда Гејтс, сопруга на бившиот извршен директор на Microsoft, изјавила за магазинот Vogue дека постојат многу малку работи кои се забранети во семејството Гејтс, но iPod и iPhone […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia потврди дека нивниот неодамна лансиран модел 5800, телефон со екран на допир, имал проблеми со конектирањето на 3G мрежите. Затоа продавници во САД ја прекинаа продажбата на телефонот кој беше означен како конкурент на познатиот iPhone, откако корисниците пријавиле дека не можат да се конектираат на брзите 3G мрежи, туку единствено само на GPRS […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Hearts еден од големите медиумски конгломерати во светот објави дека направиле е-читач за весници, сличен на Kindle, е-читачот за книги на Amazon. E-читачот на Hearts кои се сопственици на 16 дневни весници и 49 неделни магазини, вклучувајчи го и O magazine на Опра Винфри, Cosmopolitan, Esquire, San Francisco Chronicle…е решението на медиумскиот конгломерат да се […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Тајванската компанија ASUS на претстојниот саем CeBIT во Хановер кој ќе се одржи од 3-8 Март, планира да претстави целосно нов концепт на матична плоча кој ќе биде уникатен на пазарот и ќе овозможи подобро работење на сите компоненти заради посебната конструкција и новата технологија за побрзо ладење. Матичната плоча, наречена Marine Cool, е создадена […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Пристигна уште една новина објавена на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона деновиве. Претставен е нов телефон базиран на Google-овиот оперативен систем Android, од страна на Vodafone. Телефонот со екран на допир – HTC Magic или G2, ќе поседува 3.2 мегапикселна камера, Wi-Fi и GPS, но ќе нема лизгачка тастатура.

Прочитај повеќе

{mosimage}Новата стратегија на Sony Ericsson, која треба да помогне на произведувачот на мобилни телефони да се извлече од економската криза, се фокусира на „комуникација и забава“, мобилни апарати кои ќе имаат функции на компјутер и телевизор. Новиот план познат како „Entertainment Unlimited“ на Sony Ericsson, компанија која е соработка меѓу производителот на електроника Sony и […]

Прочитај повеќе