{mosimage}Nokia потврди дека нивниот неодамна лансиран модел 5800, телефон со екран на допир, имал проблеми со конектирањето на 3G мрежите. Затоа продавници во САД ја прекинаа продажбата на телефонот кој беше означен како конкурент на познатиот iPhone, откако корисниците пријавиле дека не можат да се конектираат на брзите 3G мрежи, туку единствено само на GPRS […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Hearts еден од големите медиумски конгломерати во светот објави дека направиле е-читач за весници, сличен на Kindle, е-читачот за книги на Amazon. E-читачот на Hearts кои се сопственици на 16 дневни весници и 49 неделни магазини, вклучувајчи го и O magazine на Опра Винфри, Cosmopolitan, Esquire, San Francisco Chronicle…е решението на медиумскиот конгломерат да се […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Тајванската компанија ASUS на претстојниот саем CeBIT во Хановер кој ќе се одржи од 3-8 Март, планира да претстави целосно нов концепт на матична плоча кој ќе биде уникатен на пазарот и ќе овозможи подобро работење на сите компоненти заради посебната конструкција и новата технологија за побрзо ладење. Матичната плоча, наречена Marine Cool, е создадена […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Пристигна уште една новина објавена на Светскиот конгрес за мобилни кој се одржува во Барселона деновиве. Претставен е нов телефон базиран на Google-овиот оперативен систем Android, од страна на Vodafone. Телефонот со екран на допир – HTC Magic или G2, ќе поседува 3.2 мегапикселна камера, Wi-Fi и GPS, но ќе нема лизгачка тастатура.

Прочитај повеќе

{mosimage}Новата стратегија на Sony Ericsson, која треба да помогне на произведувачот на мобилни телефони да се извлече од економската криза, се фокусира на „комуникација и забава“, мобилни апарати кои ќе имаат функции на компјутер и телевизор. Новиот план познат како „Entertainment Unlimited“ на Sony Ericsson, компанија која е соработка меѓу производителот на електроника Sony и […]

Прочитај повеќе