{mosimage} Директорот на Microsoft е познат по своите откачени настапи и исмејувањето на iPhone. Сега на овогодинешниот приватен состанок на компанијата, Стив Балмер откако ја истрчал бината неколку пати (видеото сега е ставено како приватно на YouTube), видeл дека еден од неговите вработени го слика со iPhone, продукт на конкурентот Аpple. Тој го грабнал уредот […]

Прочитај повеќе

{mosimage} (Текстот е надополнето со новините кои Apple ги престави на „Роck and Roll“ настанот. ) Најновото од Apple, како што се очекуваше, е iPod Nano со камера. Оваа новина беше преставена на „It’s only Rock and Roll, but we like it“ настанoт кој се одржа вчера во Сан Франциско. Подолу ќе најдете кратка листа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}IBM доби права врз патент на систем што ќе овозможи пристап до друштвените мрежи без да сте на компјутерот, како вид на далечински управувач за телевизија само што ова е наменето за Тwitter или Facebook.

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia наскоро на пазарот ќе го пласира својот прв лаптоп, таканаречен Booklet 3G. Опремен со Bluetooth, Wi-Fi, 3G компатибилност и простор за SIM картичка. Booklet 3G е она што се нарекува компјутерска копија на мобилен телефон со мали димензии од 10.1 инчи, Intel-ов Atom процесор, пре-инсталиран Windows 7, интегриран GPS и алуминиумска обвивка.

Прочитај повеќе

{mosimage} Таткото на едно 11 годишно девојче од Велика Британија тврди дека Apple се обидел да го спречат објавувањето на случајот со експодираниот iPod на неговата ќерка, настан што се случил минатиот месец. Кен Стенборо, изјави за The Times дека откако му паднал неговиот iPod Touch, тој започнал да шушти и се загреал. Заради претпазливост, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По 4 години шпекулации и развивање, Apple е многу блиску до објавување на Apple PC таблет. Најавата дојде од текст на Financial Times во кој пишува дека таблет ќе се појави задно со „Coctail“ проектот на Apple дизајниран да ја зголеми продажбата на музика. „Apple забрзано работи да понуди портабилен, целосен компјутер, налик на графичка […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Samsung го презентираше својот нов паметен телефон Jet во Лондон, Дубаи и Сингапур. Но иако се работи за нов телефон со нови технологии, вниманието го привлече самата презентација наSamsung Jеt која вклучи холограмски слики кои реагираат на движење.

Прочитај повеќе

{mosimage}Sonic Solutions заедно со Nvidia, Samsung, и Mitsubishi работи на нов проект за испорака на видеа до корисниците, во 3Д формат до нивните компјутери и телевизори со 3Д опција. Кога овој проект ќе започне, филмовите ќе бидат испорачувани на ист начин како и кај сервисот CinemaNow. Оваа технологија сеуште е нова, и ќе функционира само […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Со новите генерации на мобилни телефони, кои споредено со првичните модели, се повеќе од мини компјутери, компаниите започнаа да размислуваaт надвор од маската на телефонот за тоа како да го прошират опсегот на мобилната индустрија.

Прочитај повеќе

{mosimage} Првиот компјутер кој ќе поседува супер брз USB контролер ќе се појави до крајот на оваа година, додека на почетокот на 2010 година треба да започне масовната испорака. Тајванските производители на компјутерски хардвер ќе бидат првите што ќе стартуваат со оваа технологија.

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia го претстави следниот модел на успешниот “паметен” телефон E71, моделот E72, кој вклучува голем број подобрувања како 5 мегапикселна камера со авто-фокус и блиц, оптичка навигација, поместување на приклучокот за слушалки, поддршка на HSDPA конекции до 10.2 MBps… Значајни подобрувања се извршени и во софтверскиот дел, каде што големо значење е придадено на друштвените […]

Прочитај повеќе

{mosimage} На иницијатива на организацијата GreenPeace Бразил на светско ниво започна нова кампања која пропагира исклучување на квардат од 50 px на 50 px на вашиот CRT или плазма монитор. Со тоа би се намалила потрошувачката на електрична енергија и емисијата на штетни гасови во атмосферата. Ова пак би придонело за забавување на климатските промени […]

Прочитај повеќе