{mosimage} Првиот компјутер кој ќе поседува супер брз USB контролер ќе се појави до крајот на оваа година, додека на почетокот на 2010 година треба да започне масовната испорака. Тајванските производители на компјутерски хардвер ќе бидат првите што ќе стартуваат со оваа технологија.

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia го претстави следниот модел на успешниот “паметен” телефон E71, моделот E72, кој вклучува голем број подобрувања како 5 мегапикселна камера со авто-фокус и блиц, оптичка навигација, поместување на приклучокот за слушалки, поддршка на HSDPA конекции до 10.2 MBps… Значајни подобрувања се извршени и во софтверскиот дел, каде што големо значење е придадено на друштвените […]

Прочитај повеќе

{mosimage} На иницијатива на организацијата GreenPeace Бразил на светско ниво започна нова кампања која пропагира исклучување на квардат од 50 px на 50 px на вашиот CRT или плазма монитор. Со тоа би се намалила потрошувачката на електрична енергија и емисијата на штетни гасови во атмосферата. Ова пак би придонело за забавување на климатските промени […]

Прочитај повеќе

{mosimage}S е за „speed“, рекоа од Аpple објавувајќи го новиот iPhone 3GS на овогодинешната Аpple конференција за инжинери во Сан Франциско. Новиот iPhone беше преставен на првиот ден од конференцијата која ќе трае до 12 Јуни. Фановите и корисниците очекуваа изненадувања од Apple, пред недела дена беше E3 гејминг конференцијата каде се објавија многу револуционерни […]

Прочитај повеќе

Microsoft вчера на конференцијата за видео игри E3, претстави 3Д платформа за Xbox 360 која го следи движењето, реакциите на лицето на играчите, а може да препознае и говор, со цел да се контролира ликот во играта. Доколку овој интерактивен продукт на Microsoft се покаже практичен, дефинитивно гејминг платформата Wii ќе добие сериозен конкурент.

Прочитај повеќе

{mosimage}Ibn Sina роботот доби свој Facebook профил. Неговите креатори велат дека луѓето и роботите се оделени и дека треба да споделат заедничко искуство. Главен проблем за креаторите на роботите е што тие додека прават роботи за комуникација со луѓето, луѓето се помалку им обрнуваат внимание и се заинтересирани за нив.

Прочитај повеќе

{mosimage}Еден од најголемите проблеми со лаптоп компјутерите е краткиот живот на нивната батерија, ова особено оди на нерви кога патувате некаде подалеку… секако дека може да носите со себе повеќе батерии за вашиот лаптоп, но тоа не делува баш како најдобро решение бидејќи заземаат простор, морате постојано да го вклучувате/исклучувате компјутерот и сл. Размислувајќи на […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Адам Вилсон, студент на постдипломски студии на универзитетот во Винсконсин, работејќи на проект од областа на био-медицински инжинеринг успеал да создаде уред преку кој може да се постира на сервисот за микро-блогирање Twitter користејќи го само мозокот, т.е. преку следењето на мозочните бранови!

Прочитај повеќе

{mosimage}За два дена Dell ќе го објави новиот лаптоп компјутер, Latitude E6400 XFR во кој ќе биде имплементиран екран на допир со поголема отпорност на вода и прашина и кој ќе има можност да работи на температури до -34 степени и надморски височини од 4.500 метри. Овој нов модел е создаден според спецификациите на американската […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Веќе изминува третиот ден од најголемата светската конференција за ИКТ, CeBIT 2009 која се одржува во Хановер, Германија. На Cebit присуствуваат 4.300 учесници од 69 земји и воедно претстојуваат на светскиот пазар No.1 за дигитални решенија, трендови и иновации. Вчера на CeBIT, Acer претстави нов квартет од мобилни телефони и на тој начин ја удвои […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Бил Гејтс кажал јасно и гласно дека не смее никој од неговото семејство да поседува iPhone или iPod, производи од конкурентот Apple, според зборовите на неговата сопруга. Мелинда Гејтс, сопруга на бившиот извршен директор на Microsoft, изјавила за магазинот Vogue дека постојат многу малку работи кои се забранети во семејството Гејтс, но iPod и iPhone […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia потврди дека нивниот неодамна лансиран модел 5800, телефон со екран на допир, имал проблеми со конектирањето на 3G мрежите. Затоа продавници во САД ја прекинаа продажбата на телефонот кој беше означен како конкурент на познатиот iPhone, откако корисниците пријавиле дека не можат да се конектираат на брзите 3G мрежи, туку единствено само на GPRS […]

Прочитај повеќе