Intel се најде повторно на суд поради монопол и манипулација на пазарот со цел да ја отстрани
конкуренцијата. Овојпат компанијата е тужена од државата Њу Јорк откако по 20 месечна истрага се откри дека Intel нудел „специјални“ попусти вредни милијарди долари на Dell, IBM и Hewlett-Packard за да ги користат Intel-овите процесори наместо тие на конкурентите.

Прочитај повеќе

{mosimage} Дизајните на Apple се уметност. Најновото што го објави Apple e Magic Mouse, компјутерско глувче на допир, без копчиња. Горниот дел каде што се сместени копчињата е заменет со сензорите за допир, истите како на iPhone и iPod Touch. Зависно каде ќе стиснете, лево или десно, сензорите ja препознаваат страната и реагираат како соодветното […]

Прочитај повеќе

Овогодинешната Нобелова награда за физика ќе ја поделат тројца научници чии откритија го овозможија брзиот пренос на дигиталните информации и дигиталната камера.

„Наградата оди за две научни достигнувања кои помогнаа да ги промени основите на денешното вмрежано општество.“ се вели во соопштението на Кралската академија на науки на Шведска која ја доделува Нобеловата награда.
 
Половина од престижната и 1.4 милиони долари вредната награда ја доби Чарлс Као, кој е награден за развојот на оптичките кабли преку кои се пренесуваат дигиталните информации.

Прочитај повеќе

Изгледа дека целиот свет си го задржува здивот за Apple таблет. Но можеби сонуваме за погрешен уред. Ова е Cоurier, неверојатниот обид на Microsoft за таблет компјутер, пишува Gizmodo кои го преставија прототипот на уредот.
 
Според Gizmodo, Cоurier е вистински уред во „касна прототип“ фаза на развој. И извори на CNet потврдија дека Courier е вистинит, но и дека ова е еден од таблет прототипите на тимот за развој на Microsoft.

Прочитај повеќе

Хартијата е се уште потребна за водење бизнис, но технологијата нуди решенија со кои ќе се намали користењето на хартијата и со тоа ќе се намалат и трошоците, вели Дејвид Смит, генерален менаџер на Xerox DocuShare, софтвер кој обезбедува менаџирање на содржината на компаниите.

Прочитај повеќе

{mosimage} Директорот на Microsoft е познат по своите откачени настапи и исмејувањето на iPhone. Сега на овогодинешниот приватен состанок на компанијата, Стив Балмер откако ја истрчал бината неколку пати (видеото сега е ставено како приватно на YouTube), видeл дека еден од неговите вработени го слика со iPhone, продукт на конкурентот Аpple. Тој го грабнал уредот […]

Прочитај повеќе

{mosimage} (Текстот е надополнето со новините кои Apple ги престави на „Роck and Roll“ настанот. ) Најновото од Apple, како што се очекуваше, е iPod Nano со камера. Оваа новина беше преставена на „It’s only Rock and Roll, but we like it“ настанoт кој се одржа вчера во Сан Франциско. Подолу ќе најдете кратка листа […]

Прочитај повеќе

{mosimage}IBM доби права врз патент на систем што ќе овозможи пристап до друштвените мрежи без да сте на компјутерот, како вид на далечински управувач за телевизија само што ова е наменето за Тwitter или Facebook.

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia наскоро на пазарот ќе го пласира својот прв лаптоп, таканаречен Booklet 3G. Опремен со Bluetooth, Wi-Fi, 3G компатибилност и простор за SIM картичка. Booklet 3G е она што се нарекува компјутерска копија на мобилен телефон со мали димензии од 10.1 инчи, Intel-ов Atom процесор, пре-инсталиран Windows 7, интегриран GPS и алуминиумска обвивка.

Прочитај повеќе

{mosimage} Таткото на едно 11 годишно девојче од Велика Британија тврди дека Apple се обидел да го спречат објавувањето на случајот со експодираниот iPod на неговата ќерка, настан што се случил минатиот месец. Кен Стенборо, изјави за The Times дека откако му паднал неговиот iPod Touch, тој започнал да шушти и се загреал. Заради претпазливост, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По 4 години шпекулации и развивање, Apple е многу блиску до објавување на Apple PC таблет. Најавата дојде од текст на Financial Times во кој пишува дека таблет ќе се појави задно со „Coctail“ проектот на Apple дизајниран да ја зголеми продажбата на музика. „Apple забрзано работи да понуди портабилен, целосен компјутер, налик на графичка […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Samsung го презентираше својот нов паметен телефон Jet во Лондон, Дубаи и Сингапур. Но иако се работи за нов телефон со нови технологии, вниманието го привлече самата презентација наSamsung Jеt која вклучи холограмски слики кои реагираат на движење.

Прочитај повеќе