{mosimage} Таткото на едно 11 годишно девојче од Велика Британија тврди дека Apple се обидел да го спречат објавувањето на случајот со експодираниот iPod на неговата ќерка, настан што се случил минатиот месец. Кен Стенборо, изјави за The Times дека откако му паднал неговиот iPod Touch, тој започнал да шушти и се загреал. Заради претпазливост, […]

Прочитај повеќе

{mosimage}По 4 години шпекулации и развивање, Apple е многу блиску до објавување на Apple PC таблет. Најавата дојде од текст на Financial Times во кој пишува дека таблет ќе се појави задно со „Coctail“ проектот на Apple дизајниран да ја зголеми продажбата на музика. „Apple забрзано работи да понуди портабилен, целосен компјутер, налик на графичка […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Samsung го презентираше својот нов паметен телефон Jet во Лондон, Дубаи и Сингапур. Но иако се работи за нов телефон со нови технологии, вниманието го привлече самата презентација наSamsung Jеt која вклучи холограмски слики кои реагираат на движење.

Прочитај повеќе

{mosimage}Sonic Solutions заедно со Nvidia, Samsung, и Mitsubishi работи на нов проект за испорака на видеа до корисниците, во 3Д формат до нивните компјутери и телевизори со 3Д опција. Кога овој проект ќе започне, филмовите ќе бидат испорачувани на ист начин како и кај сервисот CinemaNow. Оваа технологија сеуште е нова, и ќе функционира само […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Со новите генерации на мобилни телефони, кои споредено со првичните модели, се повеќе од мини компјутери, компаниите започнаа да размислуваaт надвор од маската на телефонот за тоа како да го прошират опсегот на мобилната индустрија.

Прочитај повеќе

{mosimage} Првиот компјутер кој ќе поседува супер брз USB контролер ќе се појави до крајот на оваа година, додека на почетокот на 2010 година треба да започне масовната испорака. Тајванските производители на компјутерски хардвер ќе бидат првите што ќе стартуваат со оваа технологија.

Прочитај повеќе

{mosimage}Nokia го претстави следниот модел на успешниот “паметен” телефон E71, моделот E72, кој вклучува голем број подобрувања како 5 мегапикселна камера со авто-фокус и блиц, оптичка навигација, поместување на приклучокот за слушалки, поддршка на HSDPA конекции до 10.2 MBps… Значајни подобрувања се извршени и во софтверскиот дел, каде што големо значење е придадено на друштвените […]

Прочитај повеќе

{mosimage} На иницијатива на организацијата GreenPeace Бразил на светско ниво започна нова кампања која пропагира исклучување на квардат од 50 px на 50 px на вашиот CRT или плазма монитор. Со тоа би се намалила потрошувачката на електрична енергија и емисијата на штетни гасови во атмосферата. Ова пак би придонело за забавување на климатските промени […]

Прочитај повеќе

{mosimage}S е за „speed“, рекоа од Аpple објавувајќи го новиот iPhone 3GS на овогодинешната Аpple конференција за инжинери во Сан Франциско. Новиот iPhone беше преставен на првиот ден од конференцијата која ќе трае до 12 Јуни. Фановите и корисниците очекуваа изненадувања од Apple, пред недела дена беше E3 гејминг конференцијата каде се објавија многу револуционерни […]

Прочитај повеќе

Microsoft вчера на конференцијата за видео игри E3, претстави 3Д платформа за Xbox 360 која го следи движењето, реакциите на лицето на играчите, а може да препознае и говор, со цел да се контролира ликот во играта. Доколку овој интерактивен продукт на Microsoft се покаже практичен, дефинитивно гејминг платформата Wii ќе добие сериозен конкурент.

Прочитај повеќе

{mosimage}Ibn Sina роботот доби свој Facebook профил. Неговите креатори велат дека луѓето и роботите се оделени и дека треба да споделат заедничко искуство. Главен проблем за креаторите на роботите е што тие додека прават роботи за комуникација со луѓето, луѓето се помалку им обрнуваат внимание и се заинтересирани за нив.

Прочитај повеќе

{mosimage}Еден од најголемите проблеми со лаптоп компјутерите е краткиот живот на нивната батерија, ова особено оди на нерви кога патувате некаде подалеку… секако дека може да носите со себе повеќе батерии за вашиот лаптоп, но тоа не делува баш како најдобро решение бидејќи заземаат простор, морате постојано да го вклучувате/исклучувате компјутерот и сл. Размислувајќи на […]

Прочитај повеќе