Acer Predator 21X е супермоќен лаптоп кој по перформансите и хардверот надминува се освен најмоќните десктоп компјутери. Овие перформанси ќе ги чинат љубителите на хардвер 9.000 долари. Иако лаптоп, Predator 21X тежи околу 9 килограми, што го прави потежок и од десктоп компјутерите. Можеби вистински показател за компјутерот е куферот во кој доаѓа, и најверојатно може […]

Прочитај повеќе

Компанијата која го направи најдобриот паметен термостат има нов уред. Nest наскоро би можел да претстави својата прва 4К камера, јави Androidpolice. Nest е една од компаниите со кои започна растот на интернет на нештата. Сега има куп компании, но сепак уредите на Nest имаат поголем потенцијал. Станува збор за безбедносна камера која засега не е […]

Прочитај повеќе

Дизајнерите на чипови, ARM, најавија нов проект во соработка со истражувачи од САД. АRM ќе дизајнира чипови кои ќе може да се користат во имплатнтите во мозокот на луѓето. Овие импланти треба потоа да се користат кај пациенти кои имаат повреда на ‘рбетниот столб и немаат контрола врз екстермитетите. Кога ќе биде готов системот не […]

Прочитај повеќе

Игрите кои најчесто се присутни во е-спорт арените како League of Legends, Overwatch или Dota,ги играат милиони играчи. Сепак перформансите кои овие игри ги побаруваат од компјутерите, не се приближни со останатите гејминг наслови. Во септември 2016 година, Riot Games објавија дека над 100 милиони играчи играат League of Legends секој месец. Дури и да се […]

Прочитај повеќе

Развојниот центар на Microsoft во Кембриџ, изработи уред налик на часовник кој во иднина може да им помогне на пациентите со Паркинсон. Прототипот на уредот го изработи директорката на иновативниот центар Хајанг Женг. Нејзината пријателка, уметницата Ема Лотон, ја има оваа болест и со години не црта или пишува. Уредот сега е надвор од концепт фазата и […]

Прочитај повеќе

AMD се подготвува за трка со најмоќните графички картички на Nvidia. Radeon Vega Frontier Edition е „high-end“ графичка картичка која треба да го загрози приматот на GTX 1080, GTX 1080 Ti и Titan Xp. Компанијата ја најави новата серија на својот веб-сајт. За разлика од најголем дел од графичките картички кои излегуваат денес и се подготвени […]

Прочитај повеќе

Секоја следна генерација процесорите наменети за средната класа на телефони повеќе и повеќе напредува. Се чини дека е прашање единствено на време кога ќе бидат доволни за сите потреби на стандардниот корисник. Во овој период доаѓаат новите 14-нанометарски процесори на Qualcomm, Snapdragon 660 и 630. Новите процесори ќе доаѓаат со некои функционалности кои претходно беа ексклузивно достапни […]

Прочитај повеќе

Amazon е сериозен кога се обидува да им украде дел од бизнисот на Apple и Google. Компанијата не успеа ова да го направи со телефоните и таблет компјутерите, но се чини дека кога домашниот асистент е во прашање, приказната е поинаква. Amazon Echo е најчест домашен асистент во САД, а го користат над 70% од […]

Прочитај повеќе

Intel ги советуваше сопствениците на Core i7-7700K да престанат со оверклок на процесорите. Сопствниците на не-К и на К-серијата се жалеа дека температурата на процесорот достига до 90 целзиусови степени. Ова не се случува кај сите корисници, но дел од сопствениците стравуваат од овие гранични температури. „Зошто некои процесори се загреваат повеќе од другите? Велите дека […]

Прочитај повеќе

Microsoft го најави новиот лаптоп, под неинвентивното име, Surface Laptop. Компанијата со овој уред ќе се обиде да го освои Chromebook пазарот. Иако новиот лаптоп е преубав, ова нема да биде едноставно со оглед на тоа дека чини 1000 долари. Заедно со лаптопот доаѓа и нова полесна верзија на оперативниот систем Windows 10 S. Добра вест е […]

Прочитај повеќе

Бројот на производители на дронови е сѐ поголем. Дури ниту на најголемите производители како DJI не им е лесно да пронајдат простор за продажба на своите уреди. Поради ова компанијата на почетокот на годината инвестираше во шведскиот произвидител на камери Hasselblad. Ова истовремено е првиот дрон способен за фотографии од 100 мегапиксели. Неколку месеци подоцна го имаме […]

Прочитај повеќе

Мини и микро компјутерите се единствен дел од компјутерската индустрија кој забележува раст последниве неколку години. Можеби поради ова воопшто не треба да нѐ изненадува се поголемиот број на производители кои се обидуваат да го освојат пазарот. HiKey 960 од Huawei е најновиот мини компјутер кој ќе се обиде да го освои пазарот. Мини-компјутерот доаѓа […]

Прочитај повеќе