{mosimage}„Лошите момци“ започнаа агресивно да соработуваат, продавајќи си ги уредите и стоката, a развиваат и вештини во специфични тактики и технологии, вели Cisco во својот полугодишен извештај за онлајн безбедност. Најпроблематично за Cisco е што онлајн криминалците соработуваат, пример соработката меѓу креаторите на Conficker и Waledac.

Прочитај повеќе

{mosimage}Koга беа украдени доверливите документи од Twitter, објавивме дека хакер добил пристап до е-маилот на еден вработен во Twitter и преку тој мејл стигнал до останатите податоци и документи. Но како тој ја пробил лозинката? Hacker Croll во разговор со TechCrunch објаснува дека освен ИТ знаењето, пред сé е потребно доволно трпение за да се […]

Прочитај повеќе

{mosimage} На профилот на Питер Смит се појави реклама „Еј Питер, жешки девојки чекаат на тебе!!“, една од многуте реклами на Facebook за агенциите за состаноци, која е со краток текст и една слика од симпатична девојка. Но г-дин. Смит не верува дека таа девојка е самец бидејќи на сликата е неговата жена!

Прочитај повеќе

{mosimage} Откако доверливи документи на Twitter се најдоа во инбоксовите на неколку технолошки блогови, Биз Стоун, еден од оснивачите на Twitter, призна дека минатиот месец француски хакер познат како Hacker Croll украл доверливи документи на сервисот за микро-блогирање. Хакерот преку Gmail-от на некој од вработените во Twitter успеал да дојде до шифрите на неколку вработени […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Како што расте популарноста на Twitter така расте и бројот на хакерите и спамерите кои го користат сервисот како начин за распространување на злонамерниот софтвер и заразување на компјутерите на корисниците. Twitter е најновиот случај на сајт кој е цел на напад од страна на Koobface, вели Рик Фергусон, постар советник за безбедност во […]

Прочитај повеќе

Верувам дека сите сте запознаени со оваа тематика, барем оние кои имале искуство со нарачки он-лајн со помош на кредитни картички или едноставно вадење на пари од ATM машини (банкомати).

Се работи за приказ, како една таква измама е планирана и извршена од страна на дечките од реалното шоу The Real Hustle (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Real_Hustle, http://www.bbc.co.uk/realhustle/, http://www.trutv.com/shows/real_hustle/).

Прочитај повеќе

{mosimage}Phishing вирус моментално ги напаѓа корисниците на Facebook. Вирусот се појави преку викендов каде корисниците добиваа порака да го посетат сајтот Gol**ase.be кој изгледа како копија на Facebook, но е измамнички сајт. Откако тоа се разоткри вчера беше откриено и дека истиот phishing трик се користи но со кратките URL-а.

Прочитај повеќе

{mosimage}Сé. Google едноставно знае сé за нас. Секогаш кога ќе го искористите еден од неговите сервиси, Google ќе забележи кога, како и што сте правеле на неговите сервиси. Бидејќи се работи за интернет пребарувач Google знае сé што сте побарале на интернет. Ако го користите Gmail тогаш знае со кого комуницирате. Страшно нели?

Прочитај повеќе

{mosimage}Група на истражувачи на Универзитетот во Санта Барбара, Калифорнија, пред неколку недели "киднапираа" ботнет контролиран преку злонамерниот код Torpig/Sinowal и цели 10 дена активно ги истражуваа последиците. Во извештајот тие соопштија дека собрале повеќе од 70 гигабајти на разни информации како и 56.000 лозинки кои биле собрани за само еден час.

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter беше повторно хакнат. Сега се работи за француски хакер кој влегол во администраторскиот интерфејс и прошетал низ него и низ неколку профили на познати личности како Бритни Спирс и Барак Обама. Од Twitter рекоа дека нема направено штета, освен што видел различни приватни информации како ИП и е-маил адреси, броеви на мобилен…

Прочитај повеќе

Анкетата за 100-те највлијателни личности во технологијата, владеењето, науката и уметноста на Time привлече милиони гласови на листата на највлијателни, но ги привлече и хакерите. Прв на листата се најде moot, алијасот на Кристофер Пол, oсновачот на 4chan форумот, со помош на хакерски методи. Се започнало кога луѓето од 4chan го приметиле името на листата. Кристофер Пол се најде на листата поради неговото влијание, односно влијанието на 4chаn.org за ширење на информациите и содржината на интернет. 4chen е на листата на топ 100 најпосетени сајтови според Alexa, а често се наоѓал и меѓу 50-те топ сајта.

Прочитај повеќе

{mosimage}Дел од документите за Joint Strike Fighter проектот на Пентагон вреден неверојатни 300 милијарди долари се најдoa во рацете на засега непознати хакери. Хакерите украле неколку терабајти податоци (1 ЦД има 700 мегабајти, а 1 терабајт е милион мегабајти) од Пентагон за хај-тек авионот F-35, пишува Wall Streat Journal (WSJ) повикувајќи се на извори од […]

Прочитај повеќе