{mosimage}Сé. Google едноставно знае сé за нас. Секогаш кога ќе го искористите еден од неговите сервиси, Google ќе забележи кога, како и што сте правеле на неговите сервиси. Бидејќи се работи за интернет пребарувач Google знае сé што сте побарале на интернет. Ако го користите Gmail тогаш знае со кого комуницирате. Страшно нели?

Прочитај повеќе

{mosimage}Група на истражувачи на Универзитетот во Санта Барбара, Калифорнија, пред неколку недели "киднапираа" ботнет контролиран преку злонамерниот код Torpig/Sinowal и цели 10 дена активно ги истражуваа последиците. Во извештајот тие соопштија дека собрале повеќе од 70 гигабајти на разни информации како и 56.000 лозинки кои биле собрани за само еден час.

Прочитај повеќе

{mosimage}Twitter беше повторно хакнат. Сега се работи за француски хакер кој влегол во администраторскиот интерфејс и прошетал низ него и низ неколку профили на познати личности како Бритни Спирс и Барак Обама. Од Twitter рекоа дека нема направено штета, освен што видел различни приватни информации како ИП и е-маил адреси, броеви на мобилен…

Прочитај повеќе

Анкетата за 100-те највлијателни личности во технологијата, владеењето, науката и уметноста на Time привлече милиони гласови на листата на највлијателни, но ги привлече и хакерите. Прв на листата се најде moot, алијасот на Кристофер Пол, oсновачот на 4chan форумот, со помош на хакерски методи. Се започнало кога луѓето од 4chan го приметиле името на листата. Кристофер Пол се најде на листата поради неговото влијание, односно влијанието на 4chаn.org за ширење на информациите и содржината на интернет. 4chen е на листата на топ 100 најпосетени сајтови според Alexa, а често се наоѓал и меѓу 50-те топ сајта.

Прочитај повеќе

{mosimage}Дел од документите за Joint Strike Fighter проектот на Пентагон вреден неверојатни 300 милијарди долари се најдoa во рацете на засега непознати хакери. Хакерите украле неколку терабајти податоци (1 ЦД има 700 мегабајти, а 1 терабајт е милион мегабајти) од Пентагон за хај-тек авионот F-35, пишува Wall Streat Journal (WSJ) повикувајќи се на извори од […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Според истражувањето на безбедносната компанија Secunia, Mozilla Firefox е најнесигурен интернет прелистувач моментално. Во 2008, според извештајот кој можете да го видите подолу, кај Firefox биле најдени 4 пати повеќе „дупки“ од другите прелистувачи, вкупно 115, споредбено со 30 на Opera, 31 на Internet Explorer и 32 на Safari.

Прочитај повеќе

Вирусот кој за еден месец зарази околу 10.000 компјутери не се појави на 1 Април како што очекуваа безбедносните експерти кои претходно открија код дека на тој датум вирусот ќе се надогради сам и повторно ќе нападне. Измина 1 Април и Conficker не се појави. Сé до овој викенд кога вирусот зарази 700 компјутери на кампусот на Универзитетот на Јута, САД вклучувајќи ги и тие на трите универзитетски болници.

Прочитај повеќе

{mosimage}Одговорот е дека сервисот за микро-блогирање воопшто не е безбеден. Експертите за компјутерска заштита на Secure Science преку доказ на концепт т.е пример се обидуваат да ја демонстрираат ранливоста на Тwitter и да предизвикаат дебата за небезбедноста на сервисот.

Прочитај повеќе

{mosimage}Двајца членови на американскиот сенат предлагаат да се создаде Канцеларија за национална сајбер сигурност со седиште во Белата куќа, која ќе биде раководена од тимот на претседателот Обама. Во предлогот стои и дека овој оддел би можел директно да исклучува критични мрежи од владиниот систем на САД доколку истите бидат под било каква опасност.

Прочитај повеќе

{mosimage}(02.26.2009) На годишниот хакерски натпревар кој е планиран за Март, ќе се доделуваат награди од по 10.000 долари за пронајден експлоит кај iPhone, BlackBerry и другите телефони од новата генерација. Ова е трета година од натпреварот Pwn2Own, кој ќе се одржи од 18-20 Март на CanSecWest конференцијата за безбедност во Ванкувер, Британска Колумбија. Pwn2Own ги пишуваше […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Дали BBC го прекрши британскиот „Computer Misuse Act“ закон, кој вели дека е нелегално да се влезе во нечиј компјутер без негова дозвола? Тоа е актуелната расправа на интернетот и на Twitter @BBCClick, бидејќи BBC за потребите на своја емисија купи ботнет од хакерски сајт и го искористи да спамира преку 20.000 компјутери. Но, поентата […]

Прочитај повеќе

{mosimage}Confickеr црвот кој зарази преку 10 милиони компјутери, 6 милиони за само 2 дена, сега добива надоградба, велат од Symantec Corp. Компанијата која работи со анти-вирус програми и безбедност рече дека креаторите на Confickеr ги апдејтирале сите компјутери кои ги имаат заразено со нова верзија од вирусот за да го спречат прекинувањето на линкот меѓу […]

Прочитај повеќе