А1 ексклузивно: Груевски се договорил за промена на името. Гледајте на А1 вестите во 19 часот! Ова е твитот на @A1vesti кој беше објавен во четврток и кој направи за помалку од 30 минути, од почетокот на вестите до спортските вести, А1 од професионална телевизија да стане шарлатанска телевизија и да биде исмејувана од корисниците на Twitter, и исмејувањето да продолжи и по блогови и Facebook. Кредибилитетот на А1 како новинарска институција е дефинитивно нарушен бидејќи не само што споделуваат лажни информации, туку тие информации се скандалозни.

Прочитај повеќе

{mosimage} Наидовме на имејл измама која ја користи ИК Банка. Мејлот вели дека некој ви влегол во сметката од банката и со лажен линк ве води на сајт преку кој ви ја краде лозинката до правата сметка. Имејлот е доста уверлив. Го има логото на банката, ве предупредува да не споделувате лозинки, ве советува што […]

Прочитај повеќе

Чешки безбедносни експерти открија ботнет мрежа и ја крстија како „Чак Норис“. Оваа ботнет мрежа – мрежа од инфицирани со вирус компјутери – се шири така што со помош на малициозен софтвер пробива рутери и DLS модеми. Малициозниот софтвер ги пробива рутерите така што им ги погаѓа едноставните лозинки, како на пример: admin, 123456, password…

Прочитај повеќе

Zero Science Lab e македонска лабораторија за истражување и развој на ИТ безбедноста. Лабораторијата од денеска стартува со нов 2.0 дизајн и е отворена за соработка за пронаоѓање на софверски ранливости и подобрување на безбедноста.

Прочитај повеќе

{mosimage} На Twitter се појави измама која користи пораки како „LOL ова е смешно“ пропратен со линк кој ги води корисниците на лажен сајт што личи на Twitter барајќи од корисниците да се логираат доколку сакаат да ja видат „смешната“ слика. Безбедносната компанија Sophos направи видео објаснувајќи како работи оваа измама. Пораките прво биле праќани […]

Прочитај повеќе

http://www.flickr.com/photos/bionicteaching/4309359503/

 
Училиште од Филаделфија ги шпионирало студентите во домашна атмосфера преку вебкамери на лаптопи кои им биле дадени за да им се помогне при учењето. Шпионирањето е откриeно откако едно дете било казнето „поради недолично однесување дома“, а заменик-директорот покажал фотографија сликана од веб камера како доказ, пишува BoingBoing.

Прочитај повеќе

{mosimage} Google воведе опција за побезбедна содржина на YouTube. Тоа значи дека можете да го искористите „Безбедносниот мод“ на YouTube и да не добивате содржина која може да ве навреди, која е вулгарна или политички некоректна. Земајќи в предвид дека YouTube e вториот најпопуларен пребарувач, оваа корисничка само-цензура може да биде корисна за родителите кои […]

Прочитај повеќе

(линк до постото на Џорџ Хотз, каде е објавен хакот ќе го најдете под првобитниот текст) {mosimage} Sony PlayStation 3 е еден од уникатните гејминг производи кој не работи со пиратски софтвер… т.е не работеше до сега. Хакерот Џорџ Хотз познат по хакнувањето на iPhone за да работи и на други мрежи, изјави дека по […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Аса Дотцлер, ветеран во Mozilla фондацијата, вели дека Firefox корисниците треба да се префрлат на Bing и да го остават Google бидејќи Google не е сериозен кога се работи за приватноста. Гневот на ветеранот на Mozilla го привлече директорот на Google, Ерик Шмит, кој во интервју за CNBC изјави дека „Ако имаш нешто да […]

Прочитај повеќе

Сигурно се изненадивте од пораката за промена на приватноста со која ве пречека Facebook кога се логиравте на мрежата? Се работи за „Publisher Privacy Control“ промени со кои друштвената мрежа планира да им даде на 350-те милиони корисници поголема контрола врз нивната приватност и содржината која ја објавуваат.

Прочитај повеќе

{mosimage} Истражувањето на безбедносната фирма, Sophos, откри интересна навика на корисниците на Facebook. Во потрага на повеќе пријатели, корисниците на друштвената мрежа ќе прифатат да бидат пријатели со непознати лица и се спремни со нив да споделат лични информации. За своето истражување Sophos отвори два лажни профила. Првиот на 21-годишната Дејзи Фелетин(осамена), а вториот лажен […]

Прочитај повеќе

{mosimage} Добив мејл од читател кој предупредува на сериозен пропуст на онлајн сервисот за пораки Wadja. Сервисот овозможува испраќање на бесплатни пораки и СМС кон други корисници и телефонски броеви. Тие пораки се јавни, тоа е целта на сервисот, но проблемот е што секој, апсолутно секој, може да ги чита тие пораки кои понекогаш содржат […]

Прочитај повеќе