Градските власти во Атланта конечно може да продолжат да го користат своите компјутери, јави Atlanta Business Chronicle. Пет дена компјутерите беа надвор од дофат на вработените. Причината за ова е најголемиот сајбер напад во градот. Десктоп и лаптоп компјутерите беа во опасност од ransomware. За да се сопре ширењето на малициозниот софтвер беа изганати сите […]

Прочитај повеќе

Ако не сакате да ја избриште друштвената мрежа, тогаш барем бидете побезбедн. Има неколку работи кои може да ги направите за да бидете побезбедни. „Откачете“ ги непознатите апликации од трети производители Ова можеби и не е најголемиот проблем на друштвената мрежа, но со  оглед на тоа како започна скандалот не е лошо да го ставиме […]

Прочитај повеќе

Едно време одамна, uTorrent важеше за еден од најдобрите програми за преземање на торенти. Се чини дека ова време е одамна поминато, а нови апликации се и повеќе од способни да го закопаат uTorrent. Сепак и покрај ова, uTorrent останува најкористен торент клиент. Веста дека алатката има безбедносен пропуст кој овозможува напаѓач: да изврши код; […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните алатки за онлајн комуникација, Skype, има голем безбедносен пропуст, пренесе ZDNet. Лоша вест е дека Microsoft веќе јави дека нема да може веднаш да го надмине проблемот, бидејќи истиот е системски и за надминување потребна е значителна промeна на кодот. Апликацијата има безбедносен пропуст кој му овозможува на напаѓачот да дојде до […]

Прочитај повеќе

Украинскиот државен производител на електрична енергија, Укренерго најави дека инвестира 20 милини долари за сајбер безбедност. Компанијата беше жртва на неколку серизни напади. На крајот на 2014 година, електричната централа Prykarpattyaoblenergo лоцирана во западна Украина, беше цел на сајбер напад. Напаѓачите најпрво ја преземаа контролата од операторот, а потоа го одлогираа и ја променија неговата лозинка. […]

Прочитај повеќе

Најголемата берза на крипто валута во Јапонија, Coincheck, е жртва на хакерски напад. Во нападот се украдени рекордни 523 милиони NEM. Вредноста на украдената крипто валута е 58 милијарди јени, или 534 милиони долари, јави BBC. Со кражбата се зафатени 260 000 корисници на берзата. Средствата кои се украдени се над 100 милиони долари повисоки […]

Прочитај повеќе

Ако некоја DRM заштита успеа да ги предизвика хакерите до точка на потење тоа е Denuvo. На почетокот заштитата беше добра до тој степен што со месеци никој не можеше нелегално да игра одредени наслови. Изминатото време покажа дека со доволно волја и најимпозантните ѕидини пукаат и игрите почнаа да се кракнуваат за само пет […]

Прочитај повеќе

Авторот на Linux, Линус Торвалдс не одбираше зборови во својата критика кон Intel.  Тој зборуваше за безбедносниот пропуст Meltdown и безбедносните закрпи кои ги издава Intel, и ги нарече тотално ѓубре. Овие зборови се дел од јавен имејл ланец. „Буквално прават луди работи, работи кои воопшто немаат смисол“, вели г. Торвалдс за закрпите. „Некој овде […]

Прочитај повеќе

Безбедносните пропусти во процесорите Meltdown и Spectre беа главен фокус на оваа епизода на GG. Гостин во студиото е Кирил “gOJDO” Ачковски кој се обидува на едноставен начин да ги објасни овие пропусти. Сепак станува збор за емисија за геминг, па може да погледнете и неколку игри за Super Nintendo Entertainment System.

Прочитај повеќе

Skygofree е нов Android малициозен софтвер за кој експертите на Kaspersky велат дека е еден од најопасните досега. Експертите го пронајдоа софтверот во октомври минатата година, но се сомневаат дека претходни верзии постојат уште од 2014 година. Софтверот може да се вклучи и да снима аудио преку микрофон кога уредот ќе биде на дадена локација. Софтверот […]

Прочитај повеќе

Милиони фотографии на корисници на Mac се украдени последните 13 години, благодарение на безбедносен пропуст. Малициозниот софтвер автоматски ги вклучувал камерите и микрофоните и детектирал кога корисникот пребарувал порнографија, јави Ars Technica. Софтверот наречен Fruitfly е креиран од Филип Дурчински од Охајо. Сега креторот на софтверот е пред судот, а обвинителот откри дека кодот за FruitFly […]

Прочитај повеќе

Ако некако успеавте да не забележите, главна вест кај процесорите на почетокот на 2018 се два безбедносни пропусти. Meltdown и Spectre ги зафатија речиси сите процесори произведени последните 20 години. Процесорите од Intel, AMD и ARM се подложни на пропустот. Иако изгледаше дека само „главните“ процесори се подложни на напад, вчера безбедносна закрпа за Spectre […]

Прочитај повеќе