Хакерска група успешно ја проби заштитата на компанијата Securus. Оваа компанија и помага на полицијата за следење на мобилните телефони. Хакерите испратија „примерок“ од податоците до Motherboard. Интересно е што пробивањето на заштитата не е ниту најконтрoверзниот дел од оваа приказна. Securus купува податоци за корисниците и за телефоните, и потоа овие податоци ги продава […]

Прочитај повеќе

Најверојатно секој од нас најмалку еднаш одбрал „Ги прочитав и ги разбирам правилата за користење“ без да ги прочита или да ги разбере. На пример: „Дали знаете дека Amazon ве следи на страниците“ или „Компанијата може да ги промени правилата за користење во било кое време?“. Terms of Service; Didn’t Read е екстензија која ги оценува веб […]

Прочитај повеќе

Повеќе од 350 веб сајтови на кои не се инсталирани надградбите за Drupal сега копаат крипто валути за новите сопственици. Ова немаше да биде трагично ако неодговорните вебмастери беа единствена жртва на кампањата. За жал, секој посетител на страниците со пропусти ако не е внимателен преку прелистувачот ќе копа криптовалути. Безбедносни експерти прoнајдоа крипто манјер […]

Прочитај повеќе

Нов стартап од Дубаи понуди 10 милиони долари за хакирање на iPhone, Android, macOS и Windows. Стартапот Crowdfense нуди 3 милиони долари за секој Zero Day пропуст. Она што е карактеристично е што компаниајта овие пари ги понуди јавно, а за ова ги извести и новинарите. „Соработуваме единстено со најдобрите експерти за безбедносни пропусти. Се […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти открија дека милиони електронски брави, од хотели низ целиот свет, се подложни на хакирање. Безбедносен пропуст овозможува креирање на дигитален калауз што ќе може да се користи за отклучување на сите брави од производите. Експертите работеа со бравите на Vision Software, брави стари 20 години. Ова последниве неколку години експерите од F-Secure се […]

Прочитај повеќе

Поради бавната реакција на сопствениците на веб станици базирани на Drupal напаѓачите го злоупотребуваат попустот. Креаторите на системот за менаџирање со содржина издадоа безбедносна закрпа уште во март, но засега надградбите доцнат. За проблемот да биде поголем, ако до пред објавувањето на пропустот немаше познат случај на злоупотреба на пропустот, еден месец и безбедносна закрпа […]

Прочитај повеќе

Постојат многу работи кои би можеле да ги направите доколку сте загрижени за вашата приватност и не сакате некои ваши лични податоци да паднат во погрешни раце. Една од тие работи е да спречите неовластен пристап до одредени фајлови и фолдери така што ќе ги шифрирате (encrypt). Kryptelite, особено осмата верзија, се наметнува како одлично […]

Прочитај повеќе

Лошо конфигурирани сервери се главна причина поради која над 1,5 милијарди податоци се достапни за сите кои имаат барем минимално техничко познавање. Големината на овие податоци е проценета на 12 милиони гигабајти или 12 петабајти, вели безбедноснaта компанија Digital Shadows. Најголем дел од достапните податоци отпаѓа на лошо конфигурирани: Amazon Simple Storage Service (S3); rsync; […]

Прочитај повеќе

Директорот на британската агенција за разузнување GCHQ објави дека започнале сајбер напади против Исламска Држава. Целта на акциите е да се стави крај на онлајн пропагандата на терористите онлајн. Со акциите значително се ослабени онлајн можностите на терористите, пренесе BBC. Станува збор за напади кои не само што ги нарушиле можностите за онлајн дејствување на Исламска […]

Прочитај повеќе

Хакери го нападнаа YouTube, a жртви на овој напад се неколку популарни музички видеа. Отстрането е и најпопуларното видео на сите времиња „Despacito“. Пред да биде „тргната“ песната имаше над 5 милијарди прегледи. Нападот е дело на Prosok и Kutoi’sh, жртви се и видеат на Шакира пренесе HackerNews. Сепак изгледа дека промена на текстот во […]

Прочитај повеќе

Facebook започна да расчистува со компаниите кои имаат допирни точки или имаат слични пракси како Cambridge Analytica. CubeYou е една од компаниите кои се суспендирани од Facebook. Компанијата преку квизови доаѓала до податоци за корисниците. Понатаму овие податоци бил користени слично како и Cambridge Analytica. Односно компанијата овие податоци ги користи за маркетинг. Дополнително суспензија доби […]

Прочитај повеќе

Креаторот на Drupal ги предупреди сите администратори на веб-сајтови креирани со нивниот CMS дека е пронајден безедносен пропуст. Пропустот овозможува активирање на код од далечина, кој напаѓачите може да го користат за напад на Drupal страници. Теоретски секој посетител може да ја хакира страницата. За среќа, веќе има решение како да се надмине проблемот, јави […]

Прочитај повеќе