Податоците кои минатата недела ги отклучи хакерската група Shadow Brokers, се едни од најопасните досега. Споделената база на податоци е најголема објава по Едвард Сноуден. Најголем дел од податоците за Windows се неточни бидејќи компанијата ги надминала проблемите со закрпа од март, надградени се сите оперативни системи кои остануваат безбедни. Веднаш по објавата за куп Windows […]

Прочитај повеќе

Критичен безбедносен пропуст во Microsoft Word им овозможува на напаѓачите да инсталираат малициозен софтвер. Безбедносниот пропуст сега е надминат, но не пред милиони корисници да добијат Dridex малициозен софтвер. Викендот беше објавен zero-day пропуст кој овозможуваше злоупотреба и прерипување на заштитата на Windows. За пропустот не е потребно да биде вклучена дозвола за макроа. Злоупотребата […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, сте слушнале за Ransomware – малициозен софтвер кој го блокира пристапот до вашиот компјутер сѐ додека не платите одредена сума пари. Rensenware е ransomware, но не бара пари од вас, туку да станете исклучително добри во аниме играта Touhou Seirensen. Имено, сѐ додека не освоите 200 милиони поени во горе-споменатиот шутер, сите […]

Прочитај повеќе

Twitter нема намера да го открие идентитетот на корисникот зад @ALT_ISCIS кој ја критикува политиката на Доналд Трамп. Микроблогот покрена судски спор против властите кои се обидуваат да ја злоупотребат својата положба. pic.twitter.com/jMyK38iOcN — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 6, 2017 It is not only the Wall Costs… #NoWall https://t.co/oP7CWe6hDJ — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 7, […]

Прочитај повеќе

Истражувачи открија нови онлајн напади. Последните неколку месеци сите небезбедни Lynux-рутери и уредите се цел на PDoS (permanent denial-of-service), вели безбедносната компанија Radware. Слично како и Mirai нападот ги детектира небезбедните уреди кои се приклучени на интернет. За разлика од кодот на Mirai, кој од овие уреди креираше бот мрежа, новиот малициозен код наречен BrickerBot ги […]

Прочитај повеќе

Белорускиот хакер, Сергеј Павлович, тврди дека е полесно да се хакира електронски систем отколку eBay или Citibank, пренесе Guardian. Еден поглед на криминалното досие на г. Павлович ќе ве убеди дека знае за што работи. На 20 годишна возраст заработувал по 100.000 месечно со крадење пари од кредитни картички. Набргу по 2000 година, стана еден […]

Прочитај повеќе

Би очекувале дека во техничките и напредни компании вработените не може да бидат измамени со имејл измама? Погрешно! Евалдас Римасаускас од Литванија со фишинг измама олесни две американски компании за 100 милиони долари, јави Engadget. Двете компании се одлучија да не го откријат својот идентитет. Помеѓу 2013 и 2015 г. Римасаускас водеше лажна компанија од […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во мрежните уреди на Cisco им овозможува на напаѓачите да ја преземат контролата врз уредот. Нема начин за надминување на проблемот, иако за злоупотреба на пропустот мора да биде активиран телнет протокол, пренесува Ars Technica. Безбедносниот пропуст е откриен во документите кои Wikileaks ги сподели неодамна. Документите содржат низа на безбедносни пропусти за кој […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда на САД обвини двајца руски шпиони за хакерските напади на Yahoo. Обвинетите руски државјани Дмитри Александрович Докулаев и Игор Анатолјевич Сишчин се дел од ФСБ. Покрај вработените во ФСБ, обвинети се и двјаца хакери; еден руски и еден канадски државјанин со потекло од Казакстан. Четворицата се обвинети за напади на Yahoo, но и […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks и податоците за праксата на Централанта агенција за разузнавање сè уште се во фокусот, а страницата веќе ги објави следните чекори. Она што досега го видовме е само првиот дел до документите. Следните документи прво, ексклузивно ќе им бидат презентирании на техничките компании. Ова навестува дека дел од безбедносните пропусти се активни. Првите одговори […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави илјадници документи за кои тврди дека се дел од хакерските тајни на CIA. Злоупотреба на пропусти во Samsung телевизори, iPhone на Apple и куп Android уреди се дел од најголемото протекување на податоци по Едвард Сноуден. Во 8.761 документи, на над 9.000 страници е опишана праксата на хакерите на CIA. Ова е само […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Windows 10 имаат мали шанси за почитување на приватноста затоа што оперативниот систем од петни жили се труди да ги разоткрие вашите навики, делувања и контакти преку услуги кои се замаскирани како опции за дијагностицирање. Поради сево ова, најдоброто што можете е да ja заштитите вашата приватност со некој од нашите совети или преку […]

Прочитај повеќе